opieka nad parą Niemcy

Europa się starzeje – niżu demograficznego doświadcza tu coraz więcej krajów. Według najaktualniejszych danych nasi zachodni sąsiedzi są najstarszym społeczeństwem na kontynencie. W związku z tym coraz liczniejsze oferty pracy są powiązane z opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Większość z nich dotyczy opieki nad jedną osobą, ale zdarzają się takie, w których praca dotyczy sprawowania opieki nad dwójką seniorów. W takiej sytuacji może narodzić się wiele pytań i wątpliwości: czy taka praca nie jest zbyt wielkim obciążeniem? Czy to się w ogóle opłaca? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w bieżącym artykule.

Praca w opiece nad dwoma seniorami: przeszkody i wady

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że opiekę nad seniorami powinny sprawować osoby silne nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Z jednej strony od opiekunki oczekuje się empatii, by z cierpliwością mogła znosić humory seniorów spowodowane dyskomfortem wynikającym z utraty sprawności fizycznej lub demencji. Z drugiej strony opiekunka nie powinna jednak zbyt emocjonalnie przywiązywać się do podopiecznego; ciężko nie doznać załamania nerwowego lub wypalenia zawodowego, gdy codziennie widzimy osobę cierpiącą, zwłaszcza jeśli nam na niej zależy. Jak w takim razie zachować ten balans? Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi i z pewnością każda opiekunka musi znaleźć na tę kwestię swój sposób.

Kolejną wadą może wydawać się logiczne stwierdzenie, że przy dwóch osobach jest więcej pracy: więcej sprzątania, doglądania i gotowania. Gdy się temu jednak dokładniej przyjrzymy, opieka nad dwoma osobami wcale nie różni się zbytnio od opieki nad jedną. Jeśli chodzi o gotowanie, to czynność ta i tak musiałaby zostać wykonana przez opiekunkę dla jednej osoby, a w przypadku dwóch wystarczy dodać więcej składników do dania. Kurz na meblach i okruszki na dywanie również się zbierają niezależnie od ilości osób przebywających w mieszkaniu. Wymagane jest więcej pracy tak naprawdę tylko przy pielęgnacji seniorów — każdemu z osobna trzeba pomóc przy wstawaniu z łóżka lub kanapy i utrzymaniu higieny.

Co motywuje do pracy w opiece nad osobami starszymi?

Wynagrodzenie wydaje się dużą zaletą, zwłaszcza za sprawowanie opieki nad seniorami w Niemczech. W dobrych agencjach opiekunek można liczyć na zarobki sięgające nawet 1900 euro netto miesięcznie. Oczywiste więc jest, że można spodziewać się atrakcyjniejszej wypłaty, gdy otaczamy opieką dwójkę seniorów.

Jednak atrakcyjne zarobki to za mało, by być zmotywowanym do działania, zwłaszcza w tak nietypowej branży. Wiele opiekunek podkreśla, że praca nie należy do najłatwiejszych, ale satysfakcja z pomocy potrzebującemu wynagradza wszystkie trudy. U wielu ludzi „potrzeba bycia potrzebnym” jest tą najsilniejszą ze wszystkich i jest ich największą motywacją życiową. Wdzięczność i uśmiech schorowanego seniora są niewyobrażalne i motywują do dalszej pomocy. A w przypadku pary satysfakcja może być dwukrotnie wyższa!

Poza tym w przypadku pary seniorów opiekunka ma więcej czasu wolnego, niż gdy opiekuje się jedną osobą starszą. Gdy opiekunka zajmuje się jedną osobą, wymagane jest od niej, by spędzała możliwie najwięcej czasu z seniorem. Ponieważ zawód ten polega nie tylko na pielęgnacji podopiecznego i jego domu, wymaga się od opiekunki zapewnienie towarzystwa seniorowi. Długotrwałe poczucie samotności nie wpływa na nikogo pozytywnie, zwłaszcza na seniorów. Osaczająca izolacja może powodować depresję i obniżyć odporność, co prowadzić może do pojawienia się nowych lub pogorszenia już istniejących chorób.

Z tego powodu para seniorów w paradoksalny sposób może przyczynić się do odciążenia opiekunki. Po porannej pielęgnacji i podaniu jedzenia, para zajmuje się rozmową, grą planszową lub wspólnym oglądaniem telewizji. Opiekunka w takim momencie może zaszyć się w swoim pokoju, pójść na spacer po parku lub załatwić własne sprawy w mieście.

Plusy i minusy opieki nad parą seniorów

Jak już zostało powyżej wspomniane, oczywistym minusem wydaje się wzmożona praca – należy pielęgnować dwójkę osób zamiast jednej, pomóc podczas kąpieli, ubierania się i innych podstawowych czynności. Jednak jeśli chodzi o prowadzenie gospodarstwa domowego, prace te musiałyby zostać wykonane bez względu na ilość osób w mieszkaniu.

W pewnych sytuacjach para seniorów wymagająca opieki może paradoksalnie odciążyć opiekunkę. Dla niektórych może wydawać się nieoczywistym fakt, że praca opiekunki to nie tylko pielęgnacja higieny seniora i gotowanie. Jednym z nieoficjalnych obowiązków jest dotrzymanie towarzystwa seniorowi. W przypadku pary opiekunka nie musi spędzać każdej wolnej godziny z podopiecznym i może poświęcić czas własnym sprawom.