oszustwa w opiece

Praca opiekunki to zajęcie wymagające i bardzo odpowiedzialne. Tak samo powinno być z szukaniem ofert tego typu – dobrze jest zaufać firmie profesjonalnej i sprawdzonej. Unikniemy w ten sposób nie tylko rozczarowania, ale i ukrytych kar finansowych i straconych nerwów. Jak uniknąć oszustw w trakcie pracy w opiece w Niemczech i na co zwracać uwagę podczas szukania odpowiedniej oferty, dowiecie się z poniższego tekstu.

Nieuczciwe praktyki w zatrudnieniu opiekunek

Jednym z najczęstszych nadużyć w pracy w charakterze opiekunki jest zatajanie podstawowych informacji o zakresie zlecenia. Jakie są warunki pracy, co może być potencjalną trudnością, co należy do obowiązków opiekunki osoby starszej, czy będzie ona pracowała z kimś, czy sama, iloma osobami finalnie ma się zajmować. Poza tym często spotykaną praktyką jest brak informacji o rzeczywistym stanie zdrowia podopiecznego, możliwej agresji, demencji i ukrytych kosztach dojazdu.

 

Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek jest wybór odpowiedniego pośrednika. Przydatna może również okazać się rozmowa z osobą, która już na tym zleceniu przebywa. Nie mamy jednak pewności, że komunikacja ta będzie skuteczna, ponieważ zdarza się, że dana osoba jest rozmówcą podstawionym. Na przykład pracownikiem biurowym danej agencji pośredniczącej. Nieuczciwe praktyki tego typu to niestety w tej branży norma. Poza tym systematycznie straszy się pracowników brakiem wypłaty wynagrodzenia, między innymi za samowolne opuszczenie zlecenia. W ten sposób utrzymuje się daną osobę w miejscu pracy, grozi przy tym potencjalną sprawą w sądzie i tak dalej. Niejedna mniej asertywna lub niedoświadczona opiekunka przeżyła taką sytuację. Z roku na rok na rynku takich przypadków jest coraz mniej, jednak lepiej mieć się “na baczności”.

 

Kary i obciążenia finansowe wobec opiekunki

 

Kolejną przykrą sprawą są kary i ukryte obciążenia finansowe oraz straszenie nimi na każdym etapie współpracy. Przed podpisaniem umowy o pracę należy ją dokładnie przeczytać, łącznie ze wszystkimi podpunktami wypisanymi małym druczkiem. Na przykład tymi obciążającymi opiekunkę kosztami dojazdu, kursu językowego lub obietnicą 2000 euro za wyjazd, ale należnymi nie za miesiąc, tylko za dwa. Warto zorientować się przed podpisaniem umowy, kto pokrywa koszt dotarcia i powrotu ze zlecenia i czy ta kwota (nierzadko rzędu 100- 200 euro) nie jest odciągana od wynagrodzenia końcowego. W umowach Perfekton znajdują się zapiski o potencjalnych karach, jednak dotyczą one bardzo konkretnych przypadków, takich jakich nadużywanie alkoholu czy samowolne opuszczenie zlecenia bez podania przyczyny. W końcu opieka nad osobami starszymi to zadanie wymagające dużego poczucia odpowiedzialności. Decydując się na pracę w tym zawodzie trzeba brać pod uwagę również fakt, że stan podopiecznego może się zmienić. Często niestety pogorszyć, od momentu przedstawienia zlecenia do chwili dotarcia opiekunki na miejsce. Nasze zlecenia przedstawiane są jak najbardziej szczegółowo i rzetelnie, bez ukrytych informacji, które wyjawia się dopiero później. Jako rzetelnemu pośrednikowi – zależy nam na renomie i unikaniu wprowadzania opiekunek w błąd, ponieważ rzutuje to i na ich zadowolenie z pracy, i na powodzenie całego zlecenia. A przecież obydwu stronom zależy na uczciwej i dobrze zrealizowanej współpracy.

 

Niepełne informacje o składkach

 

Oszustwa na opiekunkach osób starszych przybierają także formę niepełnej informacji o składkach od średniej krajowej. W efekcie firma stosująca nieuczciwe praktyki płaci ową składkę, ale tylko raz na 3-6 miesięcy. Bądź faktycznie opłaca ją co miesiąc, ale dodatkowo samowolnie potrąca to z wynagrodzenia pracownika.

W firmie Perfekton bardzo dbamy o transparentność. Wysokość oskładkowania można wybrać samodzielnie i od razu dowiedzieć się, jaka kwota netto zostanie nam wypłacona na konto. Im wyższa składka, tym niższe wynagrodzenie, ale o jego wysokości opiekunka dowiaduje się od razu. W efekcie ponad 90 procent pracowników wybiera najniższe oskładkowanie.

 

Jak dobrze wybrać agencję pracy w opiece

 

Podstawą jest wiedza. Przede wszystkim dobrze jest dokładnie przeczytać umowę zlecającą pracę w opiece. Możemy oczywiście poczytać grupy dla opiekunek osób starszych na Facebooku oraz przejrzenie tematycznych forów internetowych, jednak warto brać poprawkę na to, że najchętniej piszą tam osoby, które czują się pokrzywdzone. Więc niektóre historie mogą być nieco podkolorowane. Jednak w ten sposób możemy dowiedzieć się na co zwracać uwagę przed i w trakcie zlecenia oraz jak uniknąć potencjalnych oszustw.

Oczywiście możemy dokładnie wypytać o warunki współpracy. My jako agencja opieki stawiamy na jasne warunki i uczciwą umowę – bez ukrytych kosztów.

 

Podsumowanie

 

W firmie Perfekton wiemy, jak istotne jest dopasowanie zlecenia do potrzeb zarówno pracownika, jak i klienta. Bez obopólnej współpracy zadowolenie pracowników nie utrzymywałoby się na tak wysokim poziomie, a praca opiekunki nie byłaby atrakcyjną formą zarobku. Dzięki dbaniu o wysoką jakość obsługi i transparentność działalności – od 12 lat udaje nam się rozwijać i z roku na rok cały czas utrzymywać najwyższy poziom satysfakcji pracowników.