praca w opiece prywatnie

Do firmy Perfekton zgłasza się coraz więcej osób z doświadczeniem zdobytym tylko i wyłącznie podczas prywatnych wyjazdów do Niemiec. Co jest tego powodem i czy rzeczywiście warto zaplanować wyjazd na własną rękę?

Praca opiekunki prywatnie, czyli na czarno

 

Do głównych minusów dla opiekunki osoby starszej, która wyjeżdża prywatnie, zalicza się brak ubezpieczenia i odprowadzanych składek. Poza tym jest to praca na czarno, czyli nielegalna, gdzie pracownik nie ma formalnie żadnych praw. Jednak mimo tego zdarzają się opiekunki, które żeby nieco zwiększyć wynagrodzenie, podejmują ryzyko.

Pani Grażyna przekonała się o tym na własnej skórze. Miała zarobić więcej, ale natrafiła na bardzo roszczeniową rodzinę, która do wszystkiego miała obiekcje i często wpadała na niezapowiedziane kontrole. Konflikty spowodowane tego typu zachowaniami dla niejednej opiekunki skończyły się wyrzuceniem za drzwi. Często bez wypłaty bądź z pomniejszoną kwotą. Właśnie taki finał spotkał panią Grażynę, która wróciła z niespełna jedną trzecią ustalonej wcześniej stawki.

 

Zagrożenia podczas prywatnych wyjazdów do opieki

 

Popularną praktyką na tego typu wyjazdach jest pokrywanie kosztów dojazdu na zlecenie z własnej kieszeni. Rodzina czasami oddaje pieniądze od razu, a innym razem dopiero po zakończeniu pracy, co stanowi dość istotną niedogodność.

Panią Jadwigę spotkała natomiast nieprzyjemna sytuacja związana z mało atrakcyjnymi warunkami mieszkaniowymi i marznięciem w swoim pokoju. Inne opiekunki pracujące w Niemczech, które przeszły do pracy w firmie Perfekton, wspominają również zastanie na miejscu podopiecznego w dużo gorszym stanie zdrowia, niż obiecywano. Wielokrotnie zdarza się, że odbieramy telefon od opiekunki, która znajduje się w danym regionie Niemiec i pilnie poszukuje pracy od zaraz. Praktycznie zawsze są to historie osób, które zdecydowały się na indywidualny wyjazd i szybko przekonały się o nieuczciwości rodziny zatrudniającej. Dlaczego do takich sytuacji w ogóle dochodzi?

Niejednokrotnie rodziny próbują zaoszczędzić i zorganizować prywatną sztelę na własną rękę. Decydują się na to zamiast umieścić seniora w odpowiednio zaopatrzonym w sprzęty Domu Opieki. Firma pośrednicząca znając stan podopiecznego, nie zgodziłaby się na współpracę. Nie dlatego, że nie chce zarobić, ale z powodu stanu zdrowia seniora, który nie nadaje się do opieki domowej i musi mieć zapewniony całodobowy nadzór medyczny. Jak wiadomo, wtedy koszt jest dużo wyższy, stąd w Internecie tak wiele ofert prywatnych. A opiekunka seniora, wyjeżdżając na własną rękę, może tej sytuacji nie być świadoma i przyjąć takie zlecenie.

W profesjonalnej firmie takie zdarzenie nie miałoby miejsca. W Perfektonie dokonujemy odpowiedniej kwalifikacji opieki i indywidualnej wyceny każdego zlecenia. Warto więc zaufać sprawdzonemu pośrednikowi, który zagwarantuje nam opiekę, pracę u zweryfikowanej rodziny i możliwość uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek.

Opiekunka w Niemczech bez pośredników

 

Kolejną z wad samotnego wyjazdu jest brak opieki ze strony koordynatora firmy, który zawsze nam pomoże bądź poinstruuje telefonicznie w nagłej sytuacji losowej. Pani Marzena miała ostatnio okazję skorzystać z telefonu alarmowego Perfekton, który jest czynny całą dobę. Zadzwoniła bardzo zestresowana ponieważ jej podopieczna spadła ze schodów. Pani Marzena natychmiast otrzymała szybką instrukcję jak należy się zachować, jak przeprowadzić ewentualną reanimację oraz jak ułożyć seniora w pozycji bocznej ustalonej. Nie ma nocy, aby nasi konsultanci nie otrzymali telefonu tego rodzaju. Są to sytuacje różnego typu: od podnoszenia na duchu, po problemy językowe i poważniejsze zdarzenia losowe. Osoby wykonujące zawód opiekuna osoby starszej są z procedur bezpieczeństwa przeszkolone, jednak w sytuacji stresowej nie zawsze myśli się trzeźwo.

Poza tym koordynator może zainterweniować, kiedy spotkamy się z agresją ze strony podopiecznego lub z innym, niestosownym zachowaniem. Takie sytuacje zgłaszane są rodzinie i, jeśli nadal mają miejsce, opiekunka seniora opuszcza zlecenie. Natomiast klient zobowiązany jest do opłacenia stosownego okresu wypowiedzenia pomimo braku dalszej opieki. Ponadto, jeśli rodzina opisała stan zdrowia seniora błędnie (najczęściej jako lepszy, niż jest w rzeczywistości), wtedy płaci karę umowną. W firmie Perfekton takie przypadki również mają miejsce. Jeśli przekłamanie jest delikatne, a opiekunka zgadza się zostać na szteli za dodatkową opłatą, praca jest kontynuowana. Gdy taka okoliczność spotyka w pracy opiekunkę, która na przykład nie może transferować podopiecznych ze względu na chory kręgosłup, a w miejscu pracy oczekiwany jest transfer chorego – wówczas przenosimy ją do hotelu i organizujemy nowe zlecenie. Drugą opcją jest powrót do domu, zgodnie z życzeniem opiekunki.

 

Uwaga na oszustów

 

Ostatnim, istotnym zagadnieniem są internetowi oszuści. Opowiedziała nam o tym pani Maria, która podpisała wirtualną umowę oraz wysłała zaliczkę na transport w wysokości 100 euro. Natychmiast po wpłacie organizator wyjazdu rozpłynął się w powietrzu, a pani Maria swoich pieniędzy nigdy nie odzyskała.

Podsumowując – praca w opiece, poprzez zorganizowane wyjazdy do Niemiec, jest dużo bezpieczniejsza. Unikamy w ten sposób załatwiania formalności, a zyskujemy sprawdzone informacje, poprawnie przygotowane dokumenty, wynagrodzenie wypłacone na czas, organizację transportu i pomoc w sytuacjach alarmowych, dostępną 24 godziny na dobę. W ostatecznym rozrachunku wyjazdy prywatne wcale nie wychodzą korzystniej. Stawki prywatne i firmowe wyrównują się, a wyjeżdżając na własną rękę może i zarobimy kilka razy o te 100-200 euro więcej, jednak w kolejnym miesiącu może to być 500 euro czy nawet… 0. Czy warto więc podejmować takie ryzyko? Decyzja należy do Was.