Opuszczenie zlecenia przez opiekunkę

 

Praca opiekunki osoby starszej wymaga maksimum skupienia oraz poczucia odpowiedzialności. Praca w opiece to jedno z niewielu zajęć, których naprawdę nie można zaprzestać z godziny na godzinę. Zwłaszcza bez znalezionego wcześniej zastępstwa. W naszych rękach jest bowiem zdrowie, a często i życie seniora. Zatem kiedy i jak można opuścić zlecenie?


Konieczność powrotu ze zlecenia w opiece do Polski

 

Zdarza się, że nagłe sytuacje alarmowe i rodzinne zmuszają nas do powrotu do Polski. Poważna choroba bliskiej osoby, pożar, zalanie mieszkania czy śmierć członka rodziny to zdecydowanie powody, dla których jak najszybciej wraca się do kraju. Jednak związani jesteśmy warunkami kontraktu i wcześniej wspomnianym poczuciem odpowiedzialności. Samowolne opuszczenie szteli nie powinno mieć miejsca. Co więc robimy w sytuacji, kiedy naprawdę musimy wyjechać?

 

  1. Jak najszybciej informujemy agencję.
  2. Czekamy, aż agencja w trybie pilnym znajdzie nasze zastępstwo. Możemy poszukać go także na własną rękę.
  3. W późniejszych krokach dostarczamy dokumentację usprawiedliwiającą powód wyjazdu, na przykład wypis ze szpitala czy akt zgonu bliskiej osoby.

 

Skracając swój czas pracy w opiece w Niemczech warto mieć na uwadze możliwość potrącenia z wypłaty kosztów transportu powrotnego do Polski. Najczęściej wynika to z umowy. Aczkolwiek my w Perfekton podchodzimy do każdego przypadku indywidualnie i nierzadko rezygnujemy z naliczania takiej dodatkowej opłaty. Należy mieć jednak na uwadze, że w wielu agencjach takie ryzyko istnieje.

 

Konsekwencje samowolnego wyjazdu ze szteli

 

Konsekwencją nagłego wyjazdu bez uzasadnienia i oczekiwania na zastępstwo są kary finansowe oraz rozwiązanie umowy. Należy także wziąć pod uwagę niechęć pracodawcy do wspólnej współpracy w przyszłości. Przecież nikt nie chciałby wysyłać na sztelę pracownika, na którym nie można polegać. Oprócz odpowiedzialności finansowej może pojawić się również odpowiedzialność prawna. Jeśli coś złego przytrafi się seniorowi podczas naszej nagłej nieobecności to rodzina, jak i firma zatrudniająca, mogą wystosować wobec opiekunki osoby starszej proces cywilny. Tak więc utrata zdrowia bądź nawet życia seniora, spowodowana naszym zaniedbaniem, może mieć bardzo poważne konsekwencje.

 

Zastępstwo w opiece

 

Firmy bardzo doceniają, jeśli opiekunka seniora ma możliwość znalezienia swojego zastępstwa w razie przedwczesnego opuszczenia zlecenia. Niejednokrotnie jest to koleżanka po fachu, która akurat ma wolne. Często klienci zgadzają się nawet na kogoś z gorszym poziomem języka ponieważ wiedzą, że sytuacja jest wyjątkowa. Znalezienie zastępstwa na swoje miejsce to dobre i szybkie rozwiązanie zarówno dla nas, jak i dla agencji. Unika ona w ten sposób czasu i nakładów finansowych przeznaczonych na zorganizowanie kolejnego pracownika.

Niektóre agencje -, tak jak i Perfekton, mają w zanadrzu “opiekunki alarmowe”. Są to panie, które zgadzają się przyjechać na nagłe zlecenie nagłe, ale ich czas pracy obejmuje maksymalnie 10 dni. Nie zawsze są one jednak dostępne natychmiast. Zdarza się, że i na takiego pracownika trzeba czekać. Na przykład w trudnych okresach wakacyjnych i świątecznych, kiedy najbardziej brakuje rąk do pracy w opiece.

 

Podsumowanie

 

O wyjeździe ze zlecenia powinno informować się pracodawcę jak najszybciej, a następnie poczekać na zastępstwo. Profesjonalizm przede wszystkim! Poza tym chcemy też otrzymywać propozycje kolejnych zleceń, prawda? Traktujmy więc fair siebie, klienta, jak i agencję zatrudniającą. Unikajmy rezygnacji z wyjazdu w ostatniej chwili oraz opuszczenia zlecenia szybko i bez usprawiedliwienia. W losowej sytuacji awaryjnej wszyscy są w jakiś sposób poszkodowani. Opiekunka, którą dotknęła tragedia (choroba, śmierć, innego rodzaju wypadki), ale także agencja, która musi ponownie zaangażować cały zespół, aby znaleźć zmienniczkę. A poza tym oczywiście klient, dla którego taka podmiana to dodatkowy stres. W końcu zgodził się na konkretną opiekunkę, podpisano umowę na 2 miesiące, a ona niedługo potem znika i pojawia się ktoś obcy. Ma to też duże znaczenie na przykład w sytuacji, gdy senior cierpi na zaawansowaną demencję i potrzeba około dwóch tygodni, aby przyzwyczaił się do nowej osoby w domu.

Pamiętajmy zatem o odpowiedzialności związanej z zawodem opiekunki osoby starszej i zachowujmy się właściwie w każdej, nawet najcięższej, sytuacji.