obowiązki opiekunki

Niezależnie od tego czy pracujecie na szteli, czy dopiero planujecie wyjechać do Niemiec, z pewnością nieraz zastanawialiście się, co należy do obowiązków opiekunki osoby starszej. Gdzie kończy się jej rola i jakich aktywności nie powinna podejmować? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym tekście.

Obowiązki opiekunki

 

Zakres zadań czekających na opiekunkę zazwyczaj wstępnie opisany jest w ofercie pracy i w późniejszej umowie, a we wdrożeniu pomaga koordynator bądź wyjeżdżająca poprzedniczka. Do podstawowych zadań opiekunki seniora należą codzienne obowiązki domowe. Utrzymywanie czystości, drobne prace naprawcze, pranie i prasowanie, robienie zakupów i gotowanie posiłków. Poza tym wizyty na poczcie, w aptece, opłacanie rachunków, dbanie o higienę podopiecznego, ubieranie go, pomoc w poruszaniu się i asystowanie w innych czynnościach wymagających wsparcia. Na liście obowiązków znajduje się również dotrzymywanie osobie starszej towarzystwa, czyli nie tylko bycie obok, ale także rozmowa i wsparcie psychiczne. Istotną kwestią jest też utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną seniora i informowanie jej o stanie zdrowia, samopoczuciu czy postępach w rehabilitacji. Ponadto dobrze jest w miarę możliwości aktywizować seniora umysłowo (gry planszowe, czytanie książek) i fizycznie (spacery) oraz angażować do wykonywania drobnych czynności. Starajmy się podopiecznego wspierać, a nie wyręczać.

Przypadki medyczne – kiedy potrzebna jest pielęgniarka

 

Są pewne sytuacje, kiedy należy poczekać na pielęgniarkę i nie wolno samemu podejmować działania. To przypadki tzw. “medyczne”. Za przykład posłużyć może moment przerwania ciągłości skóry. Kiedy senior chory jest na cukrzycę to opiekunka osoby starszej nie może nakłuć opuszka palca do badania poziomu cukru we krwi ponieważ nie ma takich kwalifikacji. Może zrobić to tylko i wyłącznie pielęgniarka. Kolejny przypadek dotyczy rajstop uciskowych. Te uciskowe niemedyczne założyć może opiekunka, natomiast uciskowe medyczne muszą być już zakładane przez pielęgniarkę. Nieumiejętne ich założenie może powodować zatory w żyłach. A to już tworzy możliwość zakrzepów i może skończyć się nawet śmiercią. Następną kwestią jest podawanie leków. Opiekunka może przygotować je, według instrukcji pozostawionej przez lekarza, ale nie powinna podawać ich podopiecznemu. To zadanie jest ponownie czynnością przeznaczoną dla pielęgniarki. Poza tym opiekunce nie wolno wykonywać zastrzyków, podawać insuliny, zajmować się otwartymi ranami i tak dalej. Jeśli mamy wątpliwości, co do zakresu swoich zadań i możliwości ich wykonywania, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z agencją zatrudniającą. W ten sposób upewnimy się, co można, a czego zdecydowanie nie. Warto też zajrzeć do kodeksu pracy pielęgniarki bądź opiekunki, jeśli mamy do takowego dostęp.

 

Cięższe obowiązki domowe za dodatkową opłatą

 

Zdarza się, że osoby pracujące w opiece wykorzystywane są do sprzątania całego domu podopiecznego. W Perfektonie zabraniamy klientom tego typu praktyk. Owszem, opiekunka seniora odpowiedzialna jest za utrzymanie czystości w domu, ale nie jest od gruntownego sprzątania, pielenia ogrodu i tym podobnych zadań. Ma ona rozpocząć pracę w miejscu czystym i schludnym, a następnie taki stan czystości utrzymywać. Każda bardziej wymagająca czynność, taka jak mycie okien, jest dodatkowo płatna i to stawką wcześniej ustaloną w umowie. Oczywiście nie mówimy o małym zabrudzeniu okna, a o gruntownym myciu. To samo dotyczy prac ogrodowych, prac w piwnicy i dookoła budynku. Zatrudniona może je wykonać jeśli chce, ale za dodatkowym wynagrodzeniem. Odśnieżanie chodnika, jeśli chcemy wyjść z seniorem na spacer, jest normalnym obowiązkiem dziennym. Nie powinno się jednak odśnieżać całego podjazdu i podwórka. Za opłatą można to zrobić, tak jak pielenie ogródka, grabienie liści i tym podobne.

Wymaganie takich cięższych prac wykonywanych nieodpłatnie to popularna praktyka podczas wyjazdów prywatnych. Wtedy od opiekunki osoby starszej wymaga się dużo więcej i traktuje się ją jak osobę od wszystkiego. Rynek pracy w opiece w Niemczech destabilizują też pracowniczki ze wschodu, na przykład z Ukrainy. Podejmują się one wielu nadprogramowych zadań nieodpłatnie, przez co jest to potem automatycznie wymagane przez klientów. Warto jednak znać swoje prawa i pamiętać o możliwości otrzymania zapłaty za wykonywanie cięższych obowiązków domowych.

 

Podsumowanie

 

Istnieje możliwość, że klient z góry zażyczy sobie na przykład umycia wszystkich okien raz w miesiącu. W takim przypadku powinno być to ujęte w umowie z opiekunką. Zna ona te nadprogramowe wymagania wcześniej, akceptuje, a później otrzymuje za nie dodatek do pensji. Jest to bowiem poza opiekuńczy obowiązek. Pamiętajmy, że praca w opiece nie obejmuje zajmowania się w domu dosłownie wszystkim.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy jakąś czynność, domową lub medyczną, możemy wykonać – najlepiej jest po prostu zapytać swoją agencję. Po drugiej stronie na pewno będzie ktoś, kto rozwieje nasze wątpliwości. A lepiej mieć pewność i spokój ducha, niż ryzykować zdrowiem seniora bądź wykonywać dodatkowe zadania bez wynagrodzenia.