alergia u seniora

Wiosną świat budzi się do życia, dni są słoneczne i coraz dłuższe, ale… nie wszystkich to cieszy. Wielu seniorom dokuczają w tym okresie różnego rodzaju wiosenne alergie. Jak sobie z nimi poradzić? Jak opiekunka osoby starszej może pomóc podopiecznemu?


Wiosna i lato to idealny czas na zachęcanie osoby starszej do aktywności fizycznej i spacerów. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak ograniczyć rozwój alergii i wspólnie cieszyć się świeżym powietrzem.

Przyczyny i objawy alergii

 

Alergia, czy też popularne uczulenie, to nadmierna i niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje. Są nimi alergeny. Przyczyn alergii może być wiele: od sierści zwierząt, przez pleśń, roztocza, składniki pokarmowe, światło słoneczne, aż po kurz znajdujący się w domu. Jednak my skupimy się na alergiach wiosennych, związanych z pyłkami. Ich główne objawy to:

 

 • łzawienie i zaczerwienienie oczu,
 • kaszel,
 • katar i kichanie,
 • wysypka,
 • duszności,
 • świąd i suchość skóry,
 • stany zapalne,
 • bąble na skórze otoczone zaczerwienieniem.

 

Kalendarz alergika

 

Dobrze by było, gdyby każda opiekunka osoby starszej choćby kojarzyła, czym jest kalendarz alergika. Jest to kalendarz informujący nas w jakim miesiącu jesteśmy narażeni na działanie pyłków konkretnych drzew i roślin. W ten sposób można się na ten okres odpowiednio przygotować. Tak więc już od lutego możemy odczuwać pylenie leszczyny, cisu i olszy. Później będzie to dąb, topola, wierzba, trawy, sosna, świerk i brzoza. Przez większość okresu wiosenno- letniego pylą chwasty, na przykład pokrzywa. A w okresie od maja do lipca mamy dodatkowo do czynienia z reakcjami alergicznymi wywołanymi pyłkami zbóż. Dopiero w październiku poziom alergenów unoszących się w powietrzu gwałtownie spada. Osobom cierpiącym na uczulenia poleca się korzystanie z internetowych prognoz dla alergików, które są bardzo szczegółowe i pokazują realny czas pylenia.

 

Alergia u osób starszych

 

Reakcja uczuleniowa może pojawić się w każdym wieku. Nie zawsze jednak seniorzy się nią przejmują, jako że cukrzyca czy nadciśnienie są o wiele bardziej absorbującymi dolegliwościami. Niestety alergia, oprócz swojej uciążliwości, może również nasilić objawy chorób współistniejących. Co więcej, przyjmowane leki przeciwuczuleniowe mogą wpłynąć na wyniki testów alergicznych. Zatem u osób starszych należy zachować szczególną ostrożność w tej kwestii. Leki przeciwalergiczne mogą też wchodzić w reakcje z już wcześniej przyjmowanymi lekami, a leczenie musi więc odbywać się pod okiem specjalisty. Poza tym u seniorów może rozwinąć się choroba alergiczna skóry, związana z wiekiem i zachodzącymi procesami starzeniowymi takimi jak zmniejszona zawartość wody w skórze, co skutkuje osłabieniem jej bariery ochronnej. Na domiar złego często zdarza się, że objawy uczuleniowe mylone są z innymi przypadłościami. Na przykład kaszel kojarzy się z chorobami płuc, a problemy skórne z naturalnie pojawiającymi się zmianami starczymi. Tak więc do tematu alergii u podopiecznego trzeba podejść o wiele poważniej, niż do tej samej dolegliwości przechodzonej w młodszym wieku.

 

Jak opiekunka osoby starszej może pomóc przy alergii

 

Jako opiekunka seniora możemy pomóc na wiele sposobów. Praca w opiece w dużej mierze opiera się na obserwacji podopiecznego. Czasami najmniejsza, wprowadzona zmiana może zrobić choremu ogromną różnicę. Jak więc uniknąć uciążliwych skutków wiosennej alergii bądź złagodzić jej objawy?

 

 • Nie suszyć pościeli na zewnątrz; w ten sposób unikniemy dodatkowego kontaktu z pyłkami,
 • umówić seniora do lekarza i pomóc mu wybrać się na wizytę (bądź zamówić wizytę domową),
 • wykupić leki antyhistaminowe i pilnować godzin ich przyjmowania,
 • nie wietrzyć mieszkania w godzinach gdy stężenie pyłków jest najwyższe (5-8 rano i 17-19 wieczorem),
 • częściej prać tkaniny znajdujące się w domu – firany, narzuty, ubrania,
 • wprowadzić częstsze kąpiele podopiecznego i pamiętać o umyciu jego włosów,
 • podawawać większą ilości wody, która usuwa alergeny ze śluzówki gardła,
 • nawilżać powietrze (nawilżacz bądź mokry ręcznik na grzejniku),
 • na spacerach osłaniać oczy seniora okularami przeciwsłonecznymi; ograniczy to kontakt alergenu ze spojówkami,
 • wprowadzić do diety więcej jabłek i czosnku (właściwości przeciwzapalne i wzmacniające układ odpornościowy) oraz produktów z witaminą C (mają one właściwości zmniejszające poziom produkcji histaminy w organizmie),
 • używać sprayu do nosa, który w swoim składzie zawiera roztwór soli fizjologicznej; pomoże to oczyścić śluzówkę z pyłków,
 • korzystać z łagodnych kosmetyków ponieważ te z silnymi dodatkami zapachowymi mogą pogorszyć stan alergika.

 

Podsumowanie

 

Jak dowiedzieliśmy się z tekstu powyżej, opiekunka może znacznie poprawić komfort życia osoby starszej cierpiącej z powodu alergii. Jej pomoc jest nieoceniona, a przecież wystarczy pamiętać o zaledwie kilku podstawowych zasadach. Ponadto warto, przy pomocy internetowego kalendarza alergika, przygotować się na okres wzmożonej obecności alergenów w powietrzu. A potem śmiało korzystać z pięknej pogody i spacerów.

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o zdrowiu seniora, kliknijcie tutaj. Jak leczyć przeziębienie u seniora? – Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech | Perfekton