omdlenie

Omdlenie to chwilowa utrata przytomności. Każda opiekunka osoby starszej powinna znać objawy zwiastujące omdlenie oraz wiedzieć, w jaki sposób udzielić seniorowi pierwszej pomocy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest omdlenie i zasłabnięcie, jakie są ich symptomy oraz jak się w przypadku takiej sytuacji zachować.

Czym jest omdlenie

 

Krótkotrwała utrata przytomności nazywana omdleniem, świadczy o spadku przepływu krwi do mózgu lub jego niedostatecznym dotlenieniu. Powstaje ona pod wpływem różnych czynników, m.in. kardiologicznych, neurologicznych czy emocjonalnych. Jest to sytuacja nagła, ale o charakterze przejściowym. Zazwyczaj ma łagodny charakter, a objawy mijają samoistnie po kilku minutach. Jednak omdlenie może być źródłem ryzyka poważnego urazu związanego z upadkiem. Niestety prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Odpowiednia reakcja pozwoli szybko opanować sytuację i uniknąć przykrych konsekwencji.

 

Do zwiastunów omdlenia należą:

 

– duszności,

– ból i zawroty głowy,

– mdłości,

– wzmożona potliwość,

– kołatanie serca,

– zaburzenia widzenia i słuchu,

– osłabienie.

 

Niestety nie zawsze powyższe objawy mają miejsce. Czasami dochodzi do bardzo nagłej, niczym nie zwiastowanej, utraty przytomności. Warto jednak cały czas obserwować seniora, aby potem jak najdokładniej opisać bieg wydarzeń jego lekarzowi. Praca w opiece to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiej osoby.

 

Omdlenie, a zasłabnięcie

 

Określeń „omdlenie” i „zasłabnięcie” często używa się zamiennie, jednak nie jest to do końca to samo. Samo omdlenie to utrata przytomności. Zasłabnięcie natomiast to stan przedomdleniowy, czyli osłabienie organizmu, a nawet zaburzenia lub całkowita utrata świadomości. Już zasłabnięcie może spowodować upadek, ponieważ również wtedy możemy mieć do czynienia z utratą napięcia mięśni utrzymujących postawę ciała. Najczęstsze powody zasłabnięć to spadek ciśnienia, silne emocje, spadek cukru we krwi, nagłe podniesienie się z pozycji siedzącej i odwodnienie.

 

Omdlenie osoby starszej – pierwsza pomoc

 

Jeśli zauważymy u seniora niepokojące symptomy wskazujące na możliwość zasłabnięcia, jak najszybciej należy zapewnić mu przestrzeń do siedzenia lub leżenia, poluźnić ubranie i podać szklankę wody. Można również zmierzyć takiej osobie ciśnienie, a potem jeszcze przez jakiś czas ją obserwować i asekurować, zmniejszając w ten sposób ryzyko upadku. Natomiast jeśli osoba starsza już straciła przytomność, wtedy trzeba sprawdzić czy oddycha i czy czuć akcję serca. Jeśli nastąpiło zatrzymanie oddechu lub tętna, albo senior jest nieprzytomny dłuższą chwilę, wtedy opiekunka osoby starszej powinna rozpocząć reanimację i niezwłocznie wezwać pomoc, a następnie stosować się instrukcji podawanych przez dyspozytora. Należy stale obserwować tętno i oddech poszkodowanego. Jeśli nie nastąpiło zatrzymanie krążenia ani oddechu, układamy podopiecznego w pozycji bocznej. Kiedy senior po omdleniu odzyska świadomość, trzeba go uspokoić i dać moment na dojście do siebie. Następnie zapytać o samopoczucie i ocenić konsekwencje ewentualnego upadku. Jeżeli nie stało się nic poważnego, możemy pomóc mu się podnieść, ale należy zrobić to powoli i ostrożnie. Unikamy gwałtownych ruchów aby omdlenie nie powtórzyło się. Gdy skutki omdlenia wyglądają poważnie, wtedy również dzwonimy na numer alarmowy 112.

 

Jak zapobiegać omdleniom

 

  • Pamiętaj o tym, że omdlenia często występują w trakcie upałów. Zadbaj o dostateczną ilość wypijanych przez osobę starszą płynów. Nawodnienie ma bowiem wpływ na ciśnienie krwi. A osoba starsza często nie pamięta o tym, aby się napić, jako że uczucie pragnienia zanika wraz z wiekiem.
  • Gdy tylko zauważysz, że seniorowi zrobiło się słabo, duszno lub ma problem z zachowaniem równowagi, od razu przystąp do działania. Znajdź bezpieczną przestrzeń na odpoczynek i podaj szklankę wody. Warto również zmierzyć ciśnienie krwi.
  • Przypilnuj aby osoba starsza nie wykonywała gwałtownych ruchów lub zmian pozycji, zwłaszcza jeśli jest podatna na skoki ciśnienia. Zmiana pozycji ciała powinna odbywać się spokojnie i powoli.

 

Podsumowanie

 

W przypadku omdlenia ważne jest, żeby opiekunka osoby starszej zachowała spokój i wiedziała jak zareagować. Takie sytuacje jak omdlenia dość często się zdarzają. Należy seniorowi pomóc, ale też powiadomić o tym fakcie rodzinę. Wystąpienie takiego objawu koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza często powtarzające się omdlenia nie powinny być lekceważone. Należy pamiętać również o wsparciu psychicznym seniora. Praca w opiece to nie tylko praca fizyczna, ale również wsparcie mentalne. Strach i niemoc związane z upadkiem i utratą świadomości nie należą do przyjemnych emocji, dlatego służmy swoją pomocą i życzliwością. Konsekwencją takiego doświadczenia, jakim jest upadek i utrata świadomości, może być późniejszy lęk przed podejmowaniem aktywności i spadek komfortu życia podopiecznego. Otoczmy podopiecznego opieką tak, aby poczuł się komfortowo i bezpiecznie.

 

Więcej o tym jak zachować się w trudnych przypadkach podczas pracy w opiece przeczytasz tutaj. https://perfekton.pl/2022/03/18/weglauftendenz-czyli-opieka-nad-uciekajacym-seniorem/