parkinson

Czym jest choroba Parkinsona, jakie ma objawy i jak możemy pomóc cierpiącemu na nią podopiecznemu? Z naszego artykułu dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć o tym schorzeniu oraz o właściwej opiece nad seniorem.


Opiekunka osoby starszej w Niemczech może zastać na zleceniu różne sytuacje. Niektórzy seniorzy wymagają całodobowej opieki, inni zaś tylko małego wsparcia w codziennych czynnościach. Jednym ze schorzeń z którymi możemy mieć styczność w pracy w opiece, jest choroba Parkinsona. Dzisiaj dowiemy się trochę więcej na jej temat.

 

Objawy choroby Parkinsona

 

Choroba Parkinsona to samoistna, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. To nieuleczalne schorzenie prowadzi do obumierania komórek mózgowych produkujących dopaminę, czyli jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, odpowiedzialny za motywację. Zachorować można już po czterdziestym roku życia, jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po sześćdziesiątce. Choroba postępuje powoli, a jej symptomy nie są widoczne z dnia na dzień. Chorzy zaczynają zwracać uwagę na swój stan zazwyczaj wtedy, gdy pojawiają się pierwsze zaburzenia pisania, a oprócz tego także spowolnienia i problemy ruchowe. Na przykład problemy ze wstaniem z łóżka bądź z fotela. Niestety oprócz spowolnienia fizycznego, może pojawić się też spowolnienie psychiczne. Pierwsze objawy mylone są z “urokami” wieku starszego lub ze zmianami reumatycznymi. Warto dodać, że symptomy Parkinsona początkowo występują asymetrycznie i dotyczą tylko jednej strony ciała.

 

Objawów choroby Parkinsona mamy wiele. Zaczniemy od tych poprzedzających chorobę, a są nimi m.in.:

 • depresja, zaburzenia nastroju i snu,
 • zaparcia,
 • delikatne zaburzenia węchowe,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • parestezje kończyn (uczucie drętwienia, mrowienia, “przebieganie prądu”).

Typowe objawy samej choroby to:

 • drżenia spoczynkowe (na przykład drżenie rąk),
 • sztywność mięśni (w tym twarz maskowata),
 • zaburzenia równowagi,
 • spowolnienie i niezgrabność ruchów, chód szurający czy brak fizjologicznych współruchów,
 • zmęczenie i osłabienie.

Poza tym zaobserwować można:

 • pochylenie tułowia,
 • niestabilność postawy,
 • objawy wegetatywne (napady pocenia się, ślinotok, łojotok itd.),
 • trudności w przełykaniu,
 • niewyraźną i cichą mowę,
 • osłabioną pamięć,
 • spowolniony przebieg procesów psychicznych,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia orientacji przestrzennej,
 • problemy z pisaniem i innymi czynnościami manualnymi.

 

Choroba nie prowadzi bezpośrednio do śmieci, lecz znacznie pogarsza jakość życia osoby starszej i wiąże się z potencjalnie śmiertelnymi powikłaniami. Należy do nich na przykład zapalenie płuc, które może doprowadzić do zgonu.

 

Leczenie choroby Parkinsona

 

Powolny przebieg choroby stopniowo doprowadza do inwalidztwa, tak więc bardzo ważną częścią leczenia jest zapobieganie postępom choroby. Leczenie może odbywać się na kilku płaszczyznach. Są to:

 

 1. leki, które łagodzą i spowalniają rozwój schorzenia,
 2. leczenie operacyjne: wszczepienie elektrostymulatora lub przeszczepienie komórek zdolnych do produkcji dopaminy,
 3. rehabilitacja ruchowa seniora.

 

Opieka nad chorym na Parkinsona – co może zrobić opiekunka

 

My – jako opiekunki osoby starszej, możemy wspomóc ją zwłaszcza w tym ostatnim punkcie dotyczącym leczenia. Rehabilitacja może opóźnić postępowanie choroby i podnieść komfort życia podopiecznego. Oprócz muzykoterapii, fizykoterapii czy pływania leczniczego, pomagają również masaże, spacery i gimnastyka lecznicza. To kolejny powód do podjęcia aktywności fizycznej z seniorem, choćby krótkiego spaceru czy najprostszych ćwiczeń fizycznych. Możemy też wykonywać z podopiecznym ćwiczenia pamięci: przypominać sobie wspólnie różne nazwy, daty i wydarzenia. Także gry logiczne czy nauka obsługi komputera pozytywnie wpłyną na stan seniora. Ponadto warto zastosować terapię mowy: czytać, powtarzać słowa i ćwiczyć wymowę.

Przystosowanie domu

 

Dom osoby cierpiącej na chorobę Parkinsona powinien zostać specjalnie wyposażony. Zwłaszcza w uchwyty i poręcze, które pozwolą uniknąć upadku. Poza tym należy zadbać o łatwość poruszania się, czyli usunąć wszystkie wystające elementy: wysokie progi, chodniki i dywany. W łazience czy kuchni przydadzą się też maty antypoślizgowe, a w całym domu bardzo dobre oświetlenie. Senior powinien mieć również dostęp do kul, balkonika lub laski, zależnie od potrzeb.

 

Podsumowanie

 

Praca w opiece to nie tylko zwykłe, codzienne obowiązki, ale także możliwość realnego wpływania na stan fizyczny i psychiczny drugiego człowieka. Opiekunce dbającej o seniora przyda się dużo empatii, cierpliwości i uśmiechu, aby być dla chorego jak największym wsparciem, zwłaszcza w gorszych chwilach. Osoba cierpiąca na chorobę Parkinsona potrzebuje więcej uwagi w postaci prostych ćwiczeń mowy i pamięci, a także większej dawki codziennego ruchu. Oprócz tego liczy się pozytywne nastawienie, zarówno opiekuna, jak i podopiecznego. Nasze wsparcie w procesie rehabilitacji jest nieocenione, a oglądanie jej efektów może przynieść nam dużo osobistej satysfakcji.

 

Dowiedz się więcej o zdrowiu seniora oraz nagłej chwilowej utracie świadomości.