swieta w niemczech

Część opiekunek osób starszych pozostanie na szteli również w okresie świątecznym. Warto ten czas spędzić w wyjątkowy sposób i zaplanować go wcześniej. A seniorowi z pewnością będzie bardzo miło jeśli będziemy znali i kultywowali niemieckie tradycje świąteczne

 

Tradycje świąteczne w Niemczech

 

W każdym kraju Święta Bożego Narodzenia spędza się w trochę inny sposób. Duże znaczenie mają szczegóły i lokalne zwyczaje charakterystyczne dla danego regionu.

Dzisiaj zajmiemy się tymi z Niemiec, jako że Wigilia zbliża się wielkimi krokami. Twoja znajomość niemieckich tradycji na pewno pozytywnie zaskoczy podopiecznego i jego rodzinę, a przy okazji odkryjesz, że wiele zwyczajów jest bardzo podobnych do tych z Polski. 

 

Święta Bożego Narodzenia poza domem

 

Święta to magiczny czas jedności i rodzinnej atmosfery. Spędzanie ich poza granicami kraju i z dala od bliskich nie jest łatwym przeżyciem jednak możesz zorganizować te dni w przyjemny sposób, dokładnie tak, jak robisz to u siebie w domu.

Dobrym pomysłem będzie połączenie tradycji polskich i niemieckich, opowiedzenie o nich oraz wspólna wymiana doświadczeń. Przyozdobienie domu i gotowanie świątecznych potraw razem z seniorem to przyjemne czynności które pomogą zbudować więź i lepiej się poznać.

Same przygotowania i świąteczna atmosfera unosząca się w powietrzu dobrze wpłyną zarówno na podopiecznego, jak i opiekunkę osoby starszej w Niemczech

 

Jak wyglądają Święta w Niemczech?

 

Dużą rolę w budowaniu wyjątkowej atmosfery odgrywają świąteczne tradycje. Poniżej przedstawiamy Wam świąteczne zwyczaje popularne na terenie Niemiec

 • Adwentowe wianki pojawiają się w domach cztery tygodnie przed Wigilią czyli w pierwszą niedzielę adwentu. Zrobione są z gałązek świerku lub jodły, a przystraja się  je fioletowymi i zielonymi wstążkami. Te pierwsze to symbol przeszłości, natomiast zielone oznaczają przyszłość. Poza tym na wianku kładzie się świeczki i odpala jedną więcej każdego kolejnego tygodnia. 
 • Niemcy praktykują również tradycję adwentowych kalendarzy. Cieszą one zwłaszcza dzieci które z niecierpliwością czekają na czekoladowe smakołyki. 
 • Choinkę przystraja się już na kilka tygodni przed Świętami. Znajdują się na niej ozdoby, światełka, a czasami także własnoręcznie upieczone ciasteczka. Pod choinką natomiast znajdziemy żłobek. Jedną z ciekawszych tradycji jest wieszanie na świątecznym drzewku bombki w kształcie ogórka. Szczęśliwiec, który znajdzie ją jako pierwszy, dostanie dodatkowy prezent lub słodycze. Inną lubianą przez naszych zachodnich sąsiadów ozdobą są drewniane aniołki grające na instrumentach. 
 • Niemcy uwielbiają jarmarki bożonarodzeniowe i co roku w całym kraju organizuje się ich ponad 150. To znakomita okazja do napicia się grzanego wina z korzennymi przyprawami i pomarańczą oraz spróbowania lokalnych przysmaków świątecznych. Poza tym można na nich kupić świąteczne dekoracje i rękodzieło. 
 • Prezenty, w zależności od regionu, przynosi Świąteczny Gość (Mikołaj) lub Dzieciątko Jezus. W tradycji występuje też postać negatywna, czyli Knecht Ruprecht, który straszy dzieci rózgą i rozlicza ze złych uczynków. 
 • W dni świąteczne (24, 25 i 26 grudnia) popularne jest kolędowanie. Nie tylko w gronie rodziny – również na ulicach i jarmarkach. 
 • Wigilia nie jest obchodzona aż tak odświętnie jak w Polsce. Nie jest też postna. Tego dnia podaje się 9, a nie 12 potraw. 
 • Jednym z wigilijnych zwyczajów jest chowanie pod talerzem monety, która noszona w portfelu ma przynosić szczęście i dostatek przez cały następny rok. 
 • Niemcy nie znają zwyczaju łamania się opłatkiem. Nie zostawiają też pustego miejsca dla wędrowca. 
 • Dla dzieci przygotowuje się specjalny talerz z owocami, orzechami, ciastami i innymi słodkościami. 
 • Msza świąteczna odbywa się po południu, a nie o północy. 
 • Prezentów nie kładzie się pod choinką ale umieszcza na stole. Dzieci z ich otwieraniem nie muszą czekać do pierwszej gwiazdki. 
 • W dzień Bożego Narodzenia stoły są już dużo bardziej zastawione, a atmosfera bardziej odświętna. Tradycyjne dania świąteczne to pieczona gęś nadziewana kasztanami lub jabłkami, dziczyzna, kiełbasy i dania na bazie kapusty. Na deser podaje się pierniczki oraz struclę, czyli ciasto nadziewane bakaliami. 
 • Drugi dzień świąt Niemcy spędzają aktywnie i chętnie wychodzą z domów. Spotykają się w restauracjach, chodzą na spacery i wyjeżdżają. 

 

 Podsumowanie

 

Święta to ważny i rodzinny czas, nie tylko dla osób wierzących. Wyjątkowy klimat tych grudniowych dni sprawia, że chcemy być bliżej drugiego człowieka i zapominamy o złościach, trudach i sporach z przeszłości.

Jak się okazuje niemieckie tradycje świąteczne są bardzo podobne do naszych polskich, tak więc jako opiekunka seniora nie będziesz czuła się w trakcie Wigilii na szteli obco.

Niech nadchodzące dni Bożego Narodzenia będą pełne ciepła, spokoju i rodzinnej atmosfery. 

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym jak zorganizować czas wolny seniora.