Biegunka u seniora

Każda opiekunka osoby starszej powinna dysponować podstawową wiedzą na temat tego jak zahamować biegunkę u podopiecznego. Poznajcie niezawodne sposoby na skrócenie czasu jej trwania a także sprawdźcie jakie produkty spożywcze i apteczne możecie podawać seniorowi w tym czasie.

Biegunka u podopiecznego

 

Z wiekiem ciało człowieka zmienia się, a żołądek oraz jelita mogą stać się dużo bardziej wrażliwe i podatne na biegunki. Rozwolnienie to jedna z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niesie za sobą ryzyko odwodnienia i gorszego samopoczucia, może być również niebezpieczna dla życia. Praca opiekunki osoby starszej to wsparcie przy bieżących problemach, ale również zapobieganie ich występowaniu w przyszłości, dlatego dobrze jest wiedzieć w jaki sposób można zatrzymać biegunkę u seniora. Poniżej kilka niezawodnych sposobów sprawdzonych przez wiele opiekunek osób starszych w Niemczech i nie tylko.

 

Czym jest biegunka?

 

Rozwolnienie, inaczej zwane biegunką, to oddawanie płynnego bądź półpłynnego stolca częściej niż 3 razy na dobę. W większości przypadków wyżej wspomniane objawy są przejściowe i charakteryzujące się łagodnym przebiegiem jednak warto wiedzieć, że mogą być one objawem chorób. Są to między innymi: celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór, zapalenie uchyłków jelita czy choroba Leśniowskiego – Crohna. Dlatego też długo występujących objawów rozwolnienia nie należy ignorować.

 

Przyczyny rozwolnienia

 

Głównymi typami biegunek u osób starszych są biegunka poantybiotykowa (spowodowana zniszczeniem flory bakteryjnej przewodu pokarmowego) oraz biegunka infekcyjna. Ta druga może mieć miejsce kiedy mamy do czynienia z zakażeniami bakteryjnymi (np. Salmonellą), wirusowymi, toksynami bakteryjnymi, pasożytami czy grzybami. Często źródłem zakażenia jest żywność: niedogotowane jajka, niepasteryzowane mleko, woda czy surowe bądź niedogotowane mięso. 

 

Objawy towarzyszące biegunce:

 • gorączka,
 • nudności,
 • wzdęcia,
 • wymioty,
 • krew w stolcu,
 • bóle brzucha.

 

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

W większości przypadków objawy znikają samoistnie, jednak w niektórych sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska. Ma to miejsce kiedy:

 • biegunka trwa ponad 2-3 dni,
 • ból brzucha bądź odbytu jest bardzo silny,
 • mamy do czynienia z gorączką powyżej 38 stopni która trwa kilka dni,
 • zauważamy objawy odwodnienia: nadmierne pragnienie, wyschnięte usta, ból lub zawroty głowy, osłabienie, brak moczu, jego niewielka ilość lub ciemne zabarwienie,
 • widzimy krew w stolcu bądź jego czarnawe zabarwienie.

 

Jak zatrzymać rozwolnienie u osoby starszej?

Najbardziej istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ to duże ilości właśnie wody tracimy w trakcie rozwolnienia. Szacuje się, że chory powinien przyjąć od 350 do 700 ml płynów po każdym luźnym stolcu. Najlepiej żeby nie była to tylko woda (za mało soli mineralnych) ani słodkie napoje (cukier może nasilić objawy). Idealnie sprawdzą się kompoty, zupy lub roztwory zawierające elektrolity – te apteczne bądź przygotowane samodzielnie w domu. Poza tym na stan podopiecznego możemy wpłynąć odpowiednią, lekkostrawną dietą. Gotowany ryż, krakersy, suchary, ziemniaki, jogurty, banany, gotowane warzywa, niesłodzona herbata czy zupy korzystnie wpłyną na formę podopiecznego.

Unikajmy dań tłustych i smażonych, kawy, alkoholu, większości świeżych owoców, mocnej herbaty, słodyczy, ostrych przypraw czy soków owocowych. Leczenie wspomagać możemy również probiotykami które dostępne są w każdej aptece bez recepty. Probiotyki to leki posiadające w swoim składzie żywe bakterie podobne do tych które mamy w swojej florze fizjologicznej. Ich stosowanie złagodzi objawy nieprzyjemnej dolegliwości i skróci czas ich trwania. Ponadto możemy zastosować leki polecone przez farmaceutę w aptece.

 

Jak zapobiegać biegunce?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego poniżej podpowiadamy o czym warto pamiętać na co dzień. Poznajcie kilka podstawowych zasad postępowania które pomogą uniknąć przykrych dolegliwości ze strony układu trawiennego.

 1. Pamiętajmy o myciu rąk wodą z mydłem po każdorazowym skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków.
 2. Nie podawajmy seniorowi produktów wysokiego ryzyka: surowych ryb i owoców morza, niepasteryzowanego mleka, niedogotowanej wody, surowego lub niedogotowanego mięsa i tak dalej.
 3. Myjmy warzywa i owoce przed zjedzeniem ich na surowo ale także przed obieraniem.
 4. Podczas kuracji antybiotykowej podawajmy podopiecznemu także probiotyki chroniące florę jelit.

 

Podsumowanie – Biegunka u osoby starszej

Pamiętajmy o tym, że jeśli problem związany z biegunką utrzymuje się od kilku dni bądź stan chorego pogarsza się – warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Senior powinien być, z racji swojego wieku oraz przebywanych chorób, przez opiekunkę szczególnie obserwowany. Długotrwała biegunka może wiązać się z odwodnieniem i osłabieniem organizmu, a tym samym z koniecznością hospitalizacji. 

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym jak na przykład wyposażyć dom seniora.