Aby z sukcesem pracować w opiece za granicą, trzeba znać język. Opiekunka dotrzymuje przecież towarzystwa seniorowi – a to wiąże się z wieloma interakcjami czy rozmowami. Dlatego firmy i agencje, a także rodziny podopiecznych, oczekują od kandydatów znajomości języka niemieckiego. A biorąc pod uwagę to, że okres od otrzymania zlecenia do wyjazdu zwykle jest krótki, pozostaje niewiele czasu na naukę. Dowiedz się, jakie metody możesz zastosować, by szybko nauczyć się niemieckiego.

Plusy płynące z nauki języka

Praca opiekunki w Niemczech to zajęcie, które wymaga głównie siły fizycznej, a także psychicznej. Z tego powodu opiekunki niekiedy nie chcą się uczyć języka – przecież nie pracują umysłowo, a „krótkie komunikaty można przekazać chociażby na migi”. Nie zawsze jednak to wystarczy. Codzienność z osobą starszą jest wymagająca, a przewlekłe choroby, na które cierpią podopieczni, mogą się nagle zaostrzyć. Co zrobisz, jeśli trzeba będzie wezwać lekarza albo karetkę? Właśnie na takie sytuacje warto być przygotowanym. Umiejętność mówienia po niemiecku pomoże Ci też w codziennych, zwykłych sytuacjach, jak na przykład podczas wizyty w sklepie czy na poczcie. Znajomość języka pozwala również na prowadzenie rozmów z seniorem. A dobrze jest wiedzieć, że wielu niemieckich pracodawców oczekuje tego od opiekunki. Za dobrą znajomością niemieckiego idzie też atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Jak rozpocząć naukę niemieckiego? Nie kupuj na starcie podręcznika do gramatyki – na to przyjdzie czas później. Postaraj za to osłuchać się z językiem na różne sposoby. Puść słuchowisko po niemiecku, skupiaj się na tym, w jaki sposób są zbudowane zdania. Zacznij od prostych filmików albo plików audio. Doskonale sprawdzą się tutaj materiały do nauki dla dzieci. Zapamiętuj najłatwiejsze zdania: przywitania, pytania o samopoczucie, o pogodę, kierunki czy położenie przedmiotów. Przydadzą się też słówka związane z domem i zakupami, a także części ciała czy proste słownictwo dotyczące chorób. Gratulacje! Właśnie opanowałaś podstawy i śmiało możesz jechać na zlecenie. Nie przestawaj jednak się uczyć. W trakcie trwania szteli miej ze sobą słownik i jeśli jakiś wyraz będzie dla Ciebie niezrozumiały, sprawdzaj go i zapisuj. Możesz też poprosić seniora o opisanie danego przedmiotu czy zagadnienia.

 

Jak uczyć się niemieckiego, będąc opiekunką?

Znajomość języka jest bardzo ważna w pracy opiekunki https://perfekton.pl/oferty-pracy-niemcy/ – niektórzy twierdzą, że nawet kluczowa. Dlatego dobrze jest zacząć naukę już na etapie szukania zlecenia. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci szybko opanować podstawy niemieckiego.

  • Określ cel – niech będzie krótkoterminowy. Na początek może opanujesz przywitania i pożegnania albo słownictwo dotyczące jedzenia? Stawiaj sobie coraz wyższe i ambitniejsze cele. W tym momencie dopiero zaczynasz, ale być może za rok Twoim celem będzie obejrzenie ulubionego serialu po niemiecku.
  • Wykorzystuj skojarzenia – mowa o słowach, które brzmią podobnie w języku polskim i niemieckim. Buduj też swoje własne skojarzenia, twórz wierszyki z rymujących się słówek. To pomoże Ci je szybciej zapamiętać.
  • Zaprzyjaźnij się z fiszkami i słownikiem – fiszki to niewielkie, niekiedy samoprzylepne karteczki. Na jednej stronie zapisujesz słowo po polsku, na drugiej – po niemiecku. Możesz trzymać je w szufladzie, ale lepszym pomysłem będzie umieszczenie ich np. na lustrze czy na konkretnych przedmiotach w domu. W ten sposób zawsze masz przed oczami słówka, których musisz się nauczyć. Miej też przy sobie wcześniej wspomniany słownik, czy to w wersji papierowej, kieszonkowej, czy elektronicznej. Warto mieć w domu pełnowymiarowe wydanie książkowe. Samodzielnie wyszukiwane słówka łatwiej jest zapamiętać.
  • Narysuj mapę słownictwa – czyli inaczej mapę myśli. Na środku kartki napisz słówko „bazowe”, do którego chcesz się odnosić. Od niego niech odchodzą linie, przy których będziesz zapisywać skojarzenia, przymiotniki, synonimy, wyrazy przeciwstawne i wszelkie słowa, które przyjdą Ci do głowy.
  • Ucz się synonimów – jeśli poznajesz nowe słówko, wpisz go w internetowy słownik synonimów. Możesz zrobić to po polsku, na jednej z wielu stron generującej synonimy. Następnie poszukaj niemieckich odpowiedników znalezionych synonimów. Twoje słownictwo stanie się bogatsze!
  • Oglądaj lekcje języka niemieckiego online – możesz je znaleźć chociażby na YouTube. Wiele agencji opiekuńczych zamieszcza swoje własne, darmowe filmiki.

I przede wszystkim nie przejmuj się błędami. W końcu dopiero się uczysz, a podczas nauki błędy są czymś zupełnie naturalnym. Kto wie, może dzięki pomyłce o wiele lepiej zapamiętasz słówko lub wyrażenie?

 

Nauka niemieckiego na co dzień

Każda opiekunka wie, że praca ta wymaga sporych nakładów czasowych. Często w nawale obowiązków trudno jest znaleźć chwilę dla siebie. Jak pogodzić napięty grafik z nauką niemieckiego? Po pierwsze – niech każdy moment będzie okazją do nauki lub powtarzania materiału. Wychodzisz na spacer z podopiecznym? Staraj się nazywać to, co mijasz po drodze, wyobrażaj sobie, jak powitałabyś przechodniów i o co ich zapytała. Jesteś na zakupach? Zrób szybką powtórkę z niemieckich nazw warzyw i owoców, a także liczb. W ten sposób łatwiej utrwalisz sobie to, czego już się nauczyłaś. Po drugie – zainstaluj na swoim smartfonie aplikację do nauki języka niemieckiego. Wyznacz sobie czas na korzystanie z niej. Już 5-10 minut nauki dziennie pozwoli na przyswojenie nowych słów i wyrażeń. Wiele aplikacji ma też opcję powtórek i testów sprawdzających.

Jak jeszcze możesz uczyć się niemieckiego, będąc opiekunką osób starszych? Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kursów online. To alternatywa dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w lekcjach stacjonarnych – gdyż, na przykład, pracują za granicą. Zwróć uwagę, by kurs oferował nie tylko materiały z gramatyki i słownictwa, ale też nagrania audio. W ten sposób szybciej osłuchasz się z językiem niemieckim i zaczniesz coraz lepiej rozumieć wypowiadane słowa.

Każdy, kto choć raz uczył się obcego języka, wie, jak wiele czasu i cierpliwości wymaga ten proces. „Wkuwanie” kolejnych słówek i reguł gramatycznych może stać się żmudne i stresujące – zwłaszcza, jeśli od wyjazdu na sztelę dzieli nas kilka tygodni. Co zatem zrobić, by nauka niemieckiego była przyjemniejsza? Znajdź wśród powyższych metod tę, która najbardziej Ci odpowiada. W ten sposób z chęcią będziesz powtarzać nowe słówka, a nauka nie stanie się przykrym obowiązkiem.

 

Źródła:

[1] https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=fK8-DgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PR5&dq=niemiecki+dla+opiekunek&ots=xSer4EYvRs&sig=QUu7HZzdylvK6APoXs9z0xJUlqE&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false