Praca w opiece nad osobą starszą to bardzo odpowiedzialne i trudne zajęcie. Kandydaci na stanowisko opiekuna muszą wykazać się zarówno kompetencjami zawodowymi, jak i umiejętnościami miękkimi. To nie przypadek, że wymagania są tak szerokie. Opieka w Niemczech nie ogranicza się bowiem tylko do podawania jedzenia, pomocy w ubieraniu czy higienie. Opiekunki są do swoich podopiecznych przede wszystkim towarzyszami codzienności. Jakie zadania czekają więc na Ciebie na szteli? Czego wymagają rodziny podopiecznych i agencje pracy? I wreszcie: jaką osobowość powinna mieć opiekunka osoby starszej? Już za chwilę poznasz odpowiedzi na te pytania. 

Obowiązki opiekunki seniora

Głównym zadaniem opiekuna osoby starszej jest zapewnienie jej bezpieczeństwa i komfortu. Składa się na to szereg obowiązków, które każdego dnia wykonujesz na szteli. Mowa tutaj na przykład o utrzymaniu higieny osobistej: asystowaniu przy myciu, czesaniu, kąpieli, korzystaniu z toalety i ubieraniu. Czasem przy niektórych czynnościach trzeba seniorowi pomóc. Istotnym elementem pracy opiekunki jest podawanie posiłków. Należy przygotowywać je zgodnie z zaleceniami lekarza i według preferencji osoby starszej. Opiekunka ma też za zadanie utrzymanie czystości w domu podopiecznego. Chodzi przede wszystkim o sprzątanie pomieszczeń, z których oboje korzystają, pranie oraz prasowanie ubrań. 

Każdy dzień opiekunki wygląda podobnie. Poranna toaleta, przygotowywanie śniadania i pomoc seniorowi w jedzeniu, następnie wykonywanie domowych obowiązków. Około południa zwykle podaje się obiad. Po obiedzie podopieczny odpoczywa, a później jest czas na rekreację i aktywności. Jeśli jest ładna pogoda, opiekunka zachęca seniora do spaceru. Jej zadaniem jest również aktywizacja umysłowa – proponowanie różnego rodzaju gier planszowych, karcianych, robótek ręcznych, prac plastycznych. Wieczorem przychodzi pora na kolację, mycie i wyciszenie przed snem. 

Opiekunka osoby starszej powinna też na bieżąco monitorować stan zdrowia podopiecznego. Jest łącznikiem między bliskimi osoby starszej a nią samą, dlatego to ona zwykle zdaje im relację z całego dnia. Niekiedy rodzina oczekuje, że opiekunka będzie towarzyszyć seniorowi podczas wizyt lekarskich czy rehabilitacji. Oprócz tego czeka ją jeszcze jedno ważne zadanie: wsparcie psychiczne osoby starszej. Wielu seniorów zmaga się z przewlekłymi chorobami, które oddziałują na ich psychikę. Potrzebują więc kogoś, kto będzie przy nich w trudnych chwilach, poda pomocną dłoń i wesprze słowem. A wszystko to w atmosferze ciepła, szacunku i cierpliwości. To jest najważniejszy i zarazem najtrudniejszy obowiązek opiekunki pracującej w Niemczech.  

Cechy idealnego opiekuna osoby starszej 

Do wykonywania codziennych obowiązków opiekunka osoby starszej potrzebuje nie tylko zawodowych kompetencji. Równie ważne są cechy charakteru i umiejętności, które można doskonalić poprzez pracę nad sobą. Zaliczają się do nich: 

  • wrażliwość i empatia – przydatne zwłaszcza w opiece nad schorowanym czy niepełnosprawnym seniorem. Opiekunka może wczuć się w jego sytuację i łatwiej zrozumieć potrzeby emocjonalne, 
  • cierpliwość – dzięki niej można ze spokojem podchodzić do trudnych sytuacji czy monotonnych obowiązków, 
  • komunikatywność – umiejętność porozumiewania się z podopiecznym i jego rodziną. Nie chodzi tu jedynie o naukę języka, ale o otwartość na rozmowę i zrozumienie stanowiska drugiej strony, 
  • odpowiedzialność – poczucie obowiązku i sumienne wykonywanie powierzonych zadań, 
  • elastyczność – praca w niemieckiej opiece bywa nieprzewidywalna; zdarzają się nagłe sytuacje, na które trzeba odpowiednio zareagować, 
  • sprawność fizyczna – wiele zadań wymaga siły i wytrzymałości, 
  • umiejętność planowania – opiekunka codziennie ma przed sobą do wykonania wiele zadań, które muszą być dobrze zaplanowane i ułożone w czasie, 
  • odporność na stres – zwłaszcza we wspomnianych wcześniej nagłych, nieoczekiwanych sytuacjach. 

Dzięki tym cechom opiekunka ma szansę zbudować z podopiecznym trwałą relację opartą na zaufaniu – a kto wie, może i na przyjaźni. 

Warto też wspomnieć o kwalifikacjach zawodowych i umiejętnościach praktycznych, jakie przydadzą się opiekunce. Powinna ona dobrze znać podstawy anatomii i fizjologii człowieka, a także wiedzieć, jak przejawia się proces starzenia organizmu. Niezbędna będzie też znajomość najczęstszych chorób wieku starczego, ich objawów i wpływu na sprawność seniora. Zadaniem opiekunki jest też podawanie posiłków – a tu konieczna okaże się wiedza o zasadach żywienia osób starszych i chorych. Powinna również wiedzieć, jak obsługiwać sprzęt ułatwiający opiekę domową, jak chociażby łóżko rehabilitacyjne, a także znać zasady bezpiecznego transferu chorych. I wreszcie – warto, by opiekunka umiała udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Opieka nad osobą starszą w Niemczech – perspektywy zawodowe 

Niejedna opiekunka zaczynająca pracę w Niemczech zastanawia się: czy ten zawód jest przyszłościowy? Czy za kilka-kilkanaście lat będą jeszcze dostępne oferty zatrudnienia za granicą? Uspokajamy – opieka nad seniorami to obecnie jeden z najbardziej obiecujących zawodów na rynku pracy. Społeczeństwo europejskie się starzeje, a zatem ludzi potrzebujących wsparcia będzie coraz więcej. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy, praca dla opiekunek zawsze się znajdzie. A warto wspomnieć, że sztele za granicą są dla Polaków dużo bardziej atrakcyjne, ze względu na wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki zatrudnienia. Dodatkowo pracodawca i agencja zapewniają bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i transport, a także ubezpieczenie zdrowotne. 

Popularność zawodu opiekunki każe przypuszczać, że z biegiem czasu konkurencja na rynku będzie coraz większa. Dlatego dobrze jest zainwestować w swoje umiejętności i ciągle podnosić kwalifikacje. Przydadzą się tutaj certyfikaty ukończenia kursów specjalistycznych i językowych, zaświadczenia o pracy czy wolontariacie. W ten sposób masz szansę otrzymać ciekawsze sztele i bardziej atrakcyjne wynagrodzenie. 

Praca opiekuna seniora jest wymagająca i czasami może okazać się dużym wyzwaniem. Jednak mimo to można czerpać z niej dużą satysfakcję, zarówno zawodową, jak i osobistą. Jako opiekunka osoby starszej masz bowiem wpływ na to, jak wygląda codzienność podopiecznego. Możesz sprawić, by jego życie było lżejsze i bardziej komfortowe. To sprawia, że wiele opiekunek opisuje ten zawód jako swojego rodzaju powołanie. Chcesz w nim uczestniczyć? Zapraszamy do kontaktu – dobierzemy dla Ciebie ofertę pracy w opiece. 

 

Źródła: 

[1] Anna Kanios , Anna Bocheńska-Brandt Motywacja do pomagania oraz cechy osobowości studentów przygotowujących się do pracy z seniorami – badania polsko-niemieckie  – https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_17951_j_2020_33_1_149-163 

[2] Danuta Duch-Krzystoszek Feminizacja opieki nad osobami zależnymi i jej konteksty – https://niepelnosprawnoscirehabilitacja.publisherspanel.com/article/01.3001.0053.9409/pl