Praca za granicą, ale w pobliżu domu – o tym marzy wiele opiekunek osób starszych. Skupiają się więc na szukaniu szteli w przygranicznych miejscowościach, często zapominając o innych kryteriach wyboru. Powodów takiej decyzji może być mnóstwo, a najczęstszym jest po prostu chęć bycia blisko rodziny. Zdarza się jednak, że opiekunki kierowane tą potrzebą „lądują” na sztelach znacznie poniżej oczekiwań. Chcesz tego uniknąć? Zapraszamy do lektury artykułu. Dziś sprawdzimy, w których miejscowościach przy polskiej granicy znajdziesz najlepsze zlecenia.
Dlaczego opiekunki chcą pracować blisko granicy z Polską?
Niemal od początku naszej działalności otrzymujemy od opiekunek pytania: czy znajdzie się zlecenie blisko granicy z Polską. Zainteresowanie przygranicznymi sztelami nie jest więc nowością ani chwilową modą – było popularne zawsze. I nie jest to ani trochę dziwne. Niektóre opiekunki mieszkają tuż przy zachodniej granicy. Opcja pracy w Niemczech i jednocześnie możliwości częstego widzenia się z rodziną jest bardzo kusząca. Taka opiekunka ma na wyciągnięcie ręki zarówno dobrodziejstwa pracy za granicą, jak i komfort, który daje bliskość domu. O czym mówią opiekunki chcące zatrudnić się przy granicy?
- Możliwość szybkiego powrotu do domu – cenią sobie ją zwłaszcza te osoby, które z wielu powodów rozważają opcję nagłego zjazdu ze szteli. Może to być chociażby choroba bliskiej osoby czy opieka nad dzieckiem na odległość.
- Sprawny dojazd na miejsce pracy – opiekunka nie musi korzystać z transportu zapewnionego przez agencję, ale dojeżdża na sztelę własnym samochodem. Daje jej to poczucie niezależności i samodzielności.
- Podobna kultura – przy granicy Niemiec polskie wpływy kulturowe są bardziej widoczne, niż w głębi kraju. Nie jest to oczywiście żelazna zasada, ale można zauważyć pewną tendencję. Mowa zwłaszcza o tak zwanych „dwumiastach”, które leżą po dwóch stronach granicy.
Stwierdzenie „blisko granicy” dla każdego może oznaczać co innego. Wszystko zależy od miejscowości w Polsce, w której mieszka opiekunka. Dla osoby z Wrocławia bliska będzie sztela w Dreźnie, opiekunka ze Szczecina czy Poznania chętnie wyjedzie do Berlina. Natomiast w przypadku Warszawy albo Lublina każde niemieckie miasto może wydawać się dalekie.
Miasta blisko granicy, w których warto szukać pracy
Każda z opiekunek ma inne oczekiwania co do miejsca zlecenia. Niektóre pragną znaleźć się w centrum dużego miasta, gdzie sporo się dzieje. Inne wolą bliskość natury, spacery po lesie czy spokojne pogawędki z sąsiadami. Mimo wszystko większe miasta są atrakcyjniejsze, zwłaszcza dla tych osób, które wyjeżdżają do pracy w niemieckiej opiece po raz pierwszy. Jeśli więc chcesz zatrudnić się jako opiekunka seniora przy polskiej granicy, przedstawiamy Ci kilka miast, jakie warto rozważyć.
- Berlin, czyli stolica Niemiec i jedno z najludniejszych miast w Unii Europejskiej – liczba mieszkańców to ok. 3,8 miliona. Plusem będzie tutaj niewątpliwie dobra komunikacja oraz rozbudowana siatka połączeń lotniczych, kolejowych i autostradowych. W Berlinie łatwo też o pracę. Ogłoszeń jest dużo, a to, że starasz się o pracę w europejskiej metropolii, podnosi Twoje szansę na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie.
- Drezno to również duży, miejski ośrodek, który posiada rozbudowany rynek pracy. Zatrudnienie znajdzie tutaj opiekunka w każdym wieku i bez względu na doświadczenie. Dodatkowo Drezno uważa się za doskonałe miasto do życia. Znajduje się w nim sporo stref zielonych, jest bezpiecznie, a komunikacją można dojechać do najdalszych dzielnic.
- Lipsk uważany jest za jedno z najmłodszych niemieckich miast. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj sytuacja demograficzna – co jednak nie znaczy, że brakuje w nim seniorów. Opiekunki pracujące w Lipsku z pewnością docenią piękną architekturę, dużą ilość atrakcji turystycznych i miejsc spacerowych. Na dodatek miasto to jest położone jedynie 230 km od polskiej granicy.
Niemieckie dwumiasta – dobra opcja dla opiekunki seniora
Warto wspomnieć też o tak zwanych dwumiastach, które mają swoje „bliźniaki” po polskiej stronie granicy. Jest to chociażby Gorlitz (bliźniak Zgorzelca), Frankfurt nad Odrą (Słubice), Guben (Gubin), Ostseebad Heringsdorf (Świnoujście). Ich mieszkańcy często przekraczają granicę dwa razy dziennie – w drodze do pracy i do domu.
To, czy opiekunka zdecyduje się na pracę w dużym, czy mniejszym niemieckim mieście, zależy od jej preferencji. Wiele doświadczonych opiekunek lubi pracować w małych miejscowościach. Tam zwykle domy i mieszkania są większe, przystępniej rozlokowane, a sklepy czy atrakcje znajdują się na wyciągnięcie ręki. Budynki otaczają tereny zielone, na których można odpocząć nawet w czasie krótkiego spaceru. Czas płynie tam wolniej, życie jest spokojniejsze, a seniorzy chętniej utrzymują kontakt z sąsiadami. W dużych miastach odnajdą się z kolei te opiekunki, które preferują szybsze życie, z wieloma możliwościami i atrakcjami. Niezależnie od rozmiaru opisywanych miast, mają one jedną zaletę – są dobrze skomunikowane z polskimi miejscowościami.
Praca opiekunki w Niemczech przy granicy: korzyści
Szukanie pracy niedaleko polsko-niemieckiej granicy ma niewątpliwą zaletę: możesz trafić na polską rodzinę. Jednak nie warto uzależniać swojej decyzji o wyjeździe od tego, czy senior umie mówić po polsku. Dlaczego? Przede wszystkim w miarę rozwoju kariery będziesz chciała zarabiać coraz więcej. A niestety, zleceń od polskich rodzin jest wyraźnie mniej i nie są tak dobrze płatne, jak niemieckie. Dodatkowo może się okazać, że co prawda podopieczny mówi trochę po polsku, ale jego bliscy nie. W rezultacie bez znajomości języka będzie Ci trudno porozumieć się z nimi i na przykład opowiedzieć o samopoczuciu seniora. Dlatego mimo wszystko dobrze jest zainwestować czas i siły w naukę niemieckiego.
Planując poszukiwanie pracy w opiece w Niemczech, nie sugeruj się jedynie odległością szteli od granicy. Może się okazać, że o wiele atrakcyjniejsze oferty czekają na Ciebie w zachodnich Niemczech, dokąd łatwo Ci będzie dojechać firmowym busem albo nawet… dolecieć samolotem. Warto też wziąć pod uwagę, że z Polską graniczą dawne Niemcy Wschodnie. Nawet kilkadziesiąt lat po zjednoczeniu Niemiec wciąż widać różnice gospodarcze między wschodem i zachodem. I chociaż leżący na wschodzie Berlin dynamicznie się rozwija, to w zachodnich landach PKB jest wyższe o średnio 22%. Opiekunki mogą tam zatem lepiej zarobić, a także znaleźć więcej ofert pracy.
Praca w opiece blisko granicy – podsumowanie
Praca blisko granicy ma swoje zalety. Pamiętaj jednak, że będąc opiekunką osoby starszej, z wielu z nich i tak nie będziesz w stanie na co dzień korzystać. Codzienny powrót do domu, który na etacie jest rzeczą normalną, w branży opieki trudno zorganizować. Opiekunka powinna być bowiem w gotowości do pomocy przez cały dzień, a nierzadko także nocą. Warto więc otworzyć się na oferty pracy z dalszych regionów, by zyskać o wiele więcej korzyści.
Źródła:
[1] https://www.deutschland.de/pl/topic/politik/deutschland-europa/laender