Zawód opiekunki osób starszych, zwłaszcza za granicą, jest coraz popularniejszy wśród Polaków. Głównym celem wyjazdów zarobkowych są Niemcy, ale opiekunowie wybierają również inne europejskie kraje. To, co zachęca naszych rodaków do wyjazdu, to przede wszystkim stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że za korzyściami idą również wymagania. Czego oczekuje się od opiekunki w Niemczech i w jaki sposób szukać najlepszych ofert pracy? Podpowiadamy! 

Jakie kompetencje powinna mieć opiekunka osoby starszej? 

Kluczowym aspektem pracy w niemieckiej opiece jest rozmowa. Codziennie porozumiewasz się nie tylko z podopiecznym, ale i z jego rodziną, lekarzem, sprzedawcą w sklepie, panią na poczcie czy w urzędzie. Dlatego wybierając się do pracy za granicą, dobrze jest znać język docelowy, chociażby w stopniu komunikatywnym. Jest to podstawowy wymóg rodzin, a także główne kryterium przyjęcia do pracy przez agencję opieki. Jeżeli nie znasz języka, będzie Ci trudno dogadać się na co dzień, nie mówiąc już o skutecznym wsparciu seniora. Znajomość języka niemieckiego sprawi, że będziesz mogła lepiej rozpoznawać potrzeby podopiecznego i pomagać mu nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. A to sprzyja budowaniu relacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu drugiej osoby. Dodatkowo swoboda w posługiwaniu się niemieckim wpływa na bezpieczeństwo seniora. Jeśli dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji, spokojnie zadzwonisz po pomoc i przekażesz rodzinie informacje o tym, co się stało. 

Aby zostać opiekunem, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. Mimo to, inwestując w odpowiednie kursy i szkolenia, można znacząco podnieść swoje kompetencje i zwiększyć szansę na atrakcyjną sztelę. A jakie kursy warto ukończyć? Przede wszystkim kurs pierwszej pomocy, dzięki któremu będziesz umiała zareagować w nagłej sytuacji. Dobrym wyborem jest też kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W jego ramach nauczysz się podstaw geriatrii i gerontologii, poznasz techniki pielęgnacji i zasady prawidłowego przemieszczania podopiecznych. Dowiesz się, jak gotować dla seniora, by posiłki były pełnowartościowe i dopasowane do różnych schorzeń. Przydatny może się też okazać temat rozmowy i komunikacji z pacjentem z demencją. Ciekawym i wartym rozważenia pomysłem jest też szkolenie z zakresu psychologii osób starszych, a także zarządzania stresem i technik relaksacyjnych.  

Zakres obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech 

Praca w opiece nad osobami starszymi jest trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Od opiekunki wymaga się zarówno praktycznych umiejętności, jak i odpowiednich cech charakteru. Czym zatem zajmuje się opiekunka, która pracuje w domu podopiecznego? Jej obowiązki to przede wszystkim: 

  • pomoc przy ubieraniu, myciu, czesaniu, higienie osobistej, 
  • przygotowywanie zdrowych, zgodnych z zaleceniami lekarza posiłków i asystowanie seniorowi przy jedzeniu, 
  • sprzątanie użytkowanych pomieszczeń, pranie i prasowanie ubrań, 
  • zarządzanie budżetem domowym, czasami samodzielne robienie zakupów, 
  • przypominanie podopiecznemu o zażywaniu leków i pilnowanie go w tym względzie, 
  • organizowanie osobie starszej czasu wolnego, 
  • dotrzymywanie towarzystwa seniorowi podczas wizyt u lekarza czy fizjoterapeuty, 
  • monitorowanie stanu zdrowia osoby starszej, 
  • zapewnienie wsparcia emocjonalnego – empatyczna rozmowa, uważne słuchanie seniora. 

Pamiętaj, że zakres podejmowanych obowiązków może się różnić w zależności od szteli, na jaką aplikujesz. Niektóre kwestie można też ustalić z agencją albo bezpośrednio z niemieckim pracodawcą. 

Najważniejszym zadaniem opiekuna seniora jest monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego. To właśnie on bowiem spędza z nim najwięcej czasu i jest w stanie szybko wychwycić wszelkie problemy czy nieprawidłowości. Opiekunka powinna więc na bieżąco sprawdzać, jak czuje się senior, pytać o samopoczucie i aktualne objawy chorób. Dobrze, by wykształciła w sobie czujność na subtelne zmiany w zachowaniu i nastroju osoby starszej. Co jeszcze warto robić? Na pewno zwracać uwagę na to, czy senior regularnie przyjmuje przepisane przez lekarza leki i śledzić, czy nie występują jakiekolwiek skutki uboczne. A jeśli coś zaniepokoi opiekunkę, powinna zapisać objawy w specjalnym dzienniczku i skontaktować się z lekarzem. 

Jaką rolę pełnią agencje opieki osób starszych? 

Wiele opiekunek szukających pracy w Niemczech decyduje się na współpracę z agencją. Firma taka jest pośrednikiem między niemieckim pracodawcą, czyli rodziną podopiecznego, a pracownikiem, czyli opiekunką seniora. Główne zadanie agencji to pomoc opiekunce na każdym etapie trwania zlecenia. Takie wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza dla tych osób, które dopiero zaczynają karierę w branży opiekuńczej. Agencje zapewniają im: 

  • Dostęp do wielu ofert pracy w opiece – firmy opiekuńcze na stałe współpracują z wieloma niemieckimi rodzinami i instytucjami. Dzięki temu opiekunka ma szansę otrzymać najlepszą dla siebie sztelę. 
  • Pomoc w gromadzeniu dokumentów – przedstawiciel agencji powie Ci, jakich dokumentów potrzebujesz, a często też pomoże w tłumaczeniu ich na język niemiecki. 
  • Pośrednictwo podczas rekrutacji – to z agencją umawiasz się na rozmowę kwalifikacyjną, a ona kieruje Cię do odpowiedniej rodziny. 
  • Wsparcie w formalnościach – uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, ubezpieczenia społecznego i we wszelkich formalnych krokach, które trzeba wykonać przed wyjazdem do pracy w Niemczech. 
  • Zapewnienie przejazdu – agencje gwarantują darmowy transport na miejsce zlecenia i z powrotem. 
  • Bieżąca pomoc – agencja przydzieli Ci koordynatora, który w razie potrzeby będzie służył radą i pomocą przez cały czas trwania kontraktu. 

Podejmując współpracę z agencją, warto dobrze ją sprawdzić – ze względu na własne bezpieczeństwo. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko natrafienia na nieuczciwych pracodawców. Renomowane firmy, takie jak Perfekton, dbają o swoje opiekunki i zapewniają godziwe warunki pracy, atrakcyjne wynagrodzenie i dostęp do dopasowanych ofert pracy.

 

Źródło: 

[1] Mariola Łaguna Rola przekonań o sobie w planowaniu podjęcia pracy za granicą, Psychologia Społeczna 2009, tom 4 4 (12) 228–238 – https://www.kul.pl/files/118/publikacje_artyk/Laguna_PS_2009_4.pdf