Chcesz zacząć pracę jako opiekunka w Niemczech, ale z różnych powodów nie możesz dźwigać? Nie martw się – nie jesteś jedyna. Wielu opiekunów podczas rozmów z agencją od razu zastrzega, że oczekują ofert pracy bez podnoszenia podopiecznego. Może się jednak zdarzyć, że takich ogłoszeń zabraknie, a Ty będziesz potrzebowała szybkiego zarobku. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim dowiedzieć się, jak możesz ułatwić sobie sztelę. Oto kilka wskazówek, które z pewnością Ci się przydadzą.
Opieka nad osobą niepełnosprawną to ciężka praca
Do głównych obowiązków opiekunki w Niemczech należy zajmowanie się podopiecznym. Jak zatem łatwo się domyślić, zakres prac różni się w zależności od zlecenia. Każdy senior a inne potrzeby, a każda rodzina odmienne oczekiwania. Opieka nad starszym podopiecznym jest wymagająca, ale to zajmowanie się osobą niepełnosprawną jest prawdziwym wyzwaniem. Wielu z nich nie może chodzić i potrzebuje stałej, niekiedy całodobowej opieki. Trzeba pomagać im (lub nawet wyręczać) w czynnościach pielęgnacyjnych, ubieraniu, jedzeniu i przemieszczaniu z miejsca na miejsce. Oczywiście z wiadomych powodów nie radzą sobie oni też z pracami domowymi. Opiekunka musi więc, oprócz obowiązków opiekuńczych, wziąć na siebie także prowadzenie domu. To ona gotuje, sprząta, nierzadko też robi zakupy czy zawozi seniora na rehabilitację.
Zakres obowiązków może się więc rozrosnąć, co nie pozostaje bez wpływu na siły opiekunki. Często jednak podejmuje ona ten trud ze względów finansowych. Zlecenia do osób niepełnosprawnych i leżących są z reguły najlepiej opłacane. Im bardziej wymagająca sztela, tym można liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zdarza się, że pracę z osobami niepełnosprawnymi podejmują głównie mężczyźni, ale nie jest to regułą. Głównym wymogiem jest tutaj bowiem siła i sprawność fizyczna, a te mogą dotyczyć każdego, bez względu na płeć. Nawet jeśli czujesz się na tyle silna, by podołać codziennym zadaniom, warto nauczyć się technik poprawnego transferu. Dzięki nim nie tylko ułatwisz sobie pracę (zwłaszcza jeśli w domu podopiecznego nie ma podnośników czy windy), ale też zadbasz o swoje zdrowie.
Sztela z dźwiganiem a zdrowie opiekunki
Podczas poszukiwań idealnej oferty pracy staraj się dokładnie czytać ogłoszenia. W bazie Perfekton dbamy o to, by każde z nich miało szczegółowo opisane warunki zatrudnienia. Informujemy też o aktualnym stanie zdrowia przyszłego podopiecznego i o tym, jak wygląda kwestia ewentualnej pomocy dla opiekunki. Jeżeli więc senior wymaga podnoszenia, z pewnością znajdziesz odpowiednią adnotację w ofercie. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Sprawdź, czy w treści znajdują się takie informacje, jak:
- osoba chodząca / leżąca,
- podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim,
- transfer z pomocą liftu / bez liftu,
- wymagane dźwiganie / bez dźwigania.
Uważnie przeczytaj opis wybranej szteli. Jeżeli zdarzy się, że zainteresuje Cię jakaś oferta, ale w opisie nie ma ważnych dla Ciebie informacji, nie wahaj się zadzwonić i zapytać nas o nie.
Chcesz pracować w opiece, ale obawiasz się dźwigania? Nie wiesz, jak zostanie to odebrane – czy rekruterzy nadal będą patrzeć na Ciebie przychylnym okiem, jeśli nie zaakceptujesz oferty z podnoszeniem. Nie musisz się jednak obawiać! Rekruterzy w dobrych agencjach doskonale wiedzą, że nie każdy musi mieć idealną kondycję fizyczną. Śmiało więc poinformuj o swoich oczekiwaniach i możliwościach już podczas rozmowy rekrutacyjnej. A niezależnie od tego, czy będziesz dźwigać na szteli, czy nie – w tym zawodzie warto zadbać o swój kręgosłup. Staraj się nie garbić, trzymaj plecy wyprostowane. Gdy prasujesz, dostosuj wysokość deski do prasowania do własnego wzrostu (nawet jeśli była ustawiona inaczej). Podczas mycia naczyń odciążaj mięśnie, kładąc na przemian prawą i lewą nogę na niskim stołeczku. Zwracaj też uwagę na to, w jaki sposób siedzisz. Szkodliwym dla kręgosłupa, ale częstym nawykiem jest zakładanie nogi na nogę. Najlepiej siedzieć z plecami opartymi równomiernie o oparcie krzesła i z wysuniętą do przodu klatką piersiową. Zanim wstaniesz, kilka razy zegnij i wyprostuj stopy – to pomoże pobudzić i wyrównać krążenie w ciele. Gdy natomiast rano wstajesz z łóżka, nie „wyskakuj” z niego od razu. Najpierw obróć się na bok, opuść nogi i łagodnie podnieś tułów, podpierając się ręką. W wolnych chwilach wykonuj ćwiczenia rozciągające, a jeśli masz taką możliwość, rozważ wizytę na basenie. Pływanie to aktywność, która doskonale relaksuje przeciążone plecy.
Urządzenia ułatwiające opiekę nad seniorem
Zajmowanie się niepełnosprawnym seniorem nie zawsze musi być uciążliwe. Na wielu sztelach opiekunka ma do dyspozycji różnorakie urządzenia pomocnicze. Tego typu akcesoria znacznie ułatwiają zmianę pozycji chorego czy jego transfer, a codzienna praca staje się o wiele lżejsza. Są to na przykład:
- Lift, czyli podnośnik. Coraz większa liczba rodzin osób niepełnosprawnych decyduje się na jego zakup. Używanie liftu nie tylko odciąża kręgosłup opiekunki, ale też pozwala pracować w bezpieczny sposób. Dzięki niemu można podnosić seniora czy przenosić go z wózka na łóżko.
- Transfer obrotowy. Najczęściej występuje w postaci niewielkiego dysku, który obraca się nawet o 360 stopni. Z jego pomocą można łatwiej transportować chorego np. z ulubionego fotela na wózek.
- Łatwoślizg. Jest to specjalna chusta, która ułatwia zmianę pozycji seniora w łóżku. Używając go, można niemal bez wysiłku odwrócić osobę niepełnosprawną podczas mycia czy pielęgnacji. Ma on jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – w trakcie przenoszenia skóra seniora nie trze o materac, zatem nie powstają podrażnienia. Zamiast łatwoślizgu można też użyć zwykłych płóciennych podkładów, które również w pewnym stopniu pomagają w przemieszczaniu chorego.
Jak zatem widać, nie musisz ograniczać się w poszukiwaniach jedynie do ofert pracy bez dźwigania. Wystarczy, że upewnisz się, czy na danej szteli są pomoce lub urządzenia ułatwiające transfer i opiekę. Nigdy nie staraj się za wszelką cenę podnosić chorego własnymi siłami. W ten sposób można sobie poważnie zaszkodzić. Dbaj o własne zdrowie, gdyż ono pomoże Ci realizować się zawodowo przez długie lata.
Źródła:
[1] Anita Konik Poradnik rehabilitacji domowej https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=aQK8AQAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA7&dq=podnoszenie+osoby+le%C5%BC%C4%85cej&ots=SHzHxJYPBh&sig=PBlO7EWTi7MnydMfFNfgMvNRLVU&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
[2] Sylwia Rok, Marcin Wytrążek, Bartosz Bilski Ocena skuteczności ćwiczeń leczniczych w dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa u pielęgniarek
http://oldwww.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/Rok6-03m-05.pdf