Czy warto wyjechać do pracy w opiece w Niemczech? Podjęcie takiego zatrudnienia wiąże się z wieloma korzyściami, ale jednocześnie jest dużym wyzwaniem. Może się okazać, że podjęcie się opieki nad osobami starszymi — będzie największą przygodą Twojego życia.
Na stanowisku, opiekunki osób starszych można nie tylko podszkolić język obcy (w tym przypadku niemiecki) czy rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, a przy tym uzyskać bardzo wysokie wynagrodzenie. Może więc warto podjąć takie ryzyko? Zobacz, jakie są zalety pracy w opiece nad osobami starszymi?
Korzyści materialne
Praca za granicą poza wspomnianymi wcześniej możliwościami samorozwoju, związana jest przede wszystkim z większymi zarobkami. W porównaniu do krajowych stawek, podejmując się pracy w Niemczech, Twoja wypłata może okazać się o wiele wyższa. Wyjeżdżając za granicę, możesz mieć pewność, że wysokość Twoich zarobków znacznie się powiększy. Jest to doskonały sposób na szybkie powiększenie swoich oszczędności, pomoc rodzinie lub egzotyczne wakacje. Nawet jednorazowy wyjazd do Niemiec może pozwolić na utrzymanie się przez kilka miesięcy na przyzwoitym poziomie w Polsce.
Do podstawowego wynagrodzenia dochodzą często premie za pracę w święta lub wakacje. Wszystko to sprawi, że Twoja sytuacja finansowa ulegnie znacznemu polepszeniu. Pieniądze to jednak nie wszystko. Bardzo często zdarza się, że uśmiech albo dobre słowa starszej, schorowanej osoby są największym wyrazem wdzięczności. Zdarza się, że to właśnie takie gesty, a nie zarobki najbardziej motywują do powrotu i dalszego wykonywania pracy w Niemczech.
Doświadczenie i dodatkowe umiejętności
Opieka nad osobami starszymi ma jednak więcej zalet. Powiedzenie „podróże kształcą” ma w sobie dużo prawdy, nie ma co do tego wątpliwości. Pamiętaj również o tym, że w przypadku podjęcia zatrudnienia w branży opiekuńczej i wyjazdu, możesz połączyć podróże z aktywną nauką języka niemieckiego. Jest to kolejna z korzyści, której nie można pominąć podczas pracy w Niemczech. Przebywając kilka tygodni z rodziną podopiecznego w tym kraju będziesz miała okazję poznać język obcy lepiej niż na intensywnym kursie. Po niedługim czasie zyskasz większą pewność siebie i dodatkowo bardzo przydatną wiedzę. Wszystko to pozwoli Ci się czuć w obcym środowisku znacznie swobodniej.
Przed wyjazdem jednak warto zapoznać się z podstawowymi zwrotami, które ułatwią komunikację między Tobą a podopiecznym oraz jego rodziną. Jaki jest najlepszy sposób na naukę języka obcego? Na przykład aktywne mówienie we własnym domu i próba opisania zastanych sytuacji po niemiecku – może to być najbardziej skuteczny sposób na pogłębienie umiejętności językowych.
Pamiętaj o tym, że pracując w opiece w Niemczech, masz prawo (wręcz obowiązek) dopytywać o wszelkie szczegóły dotyczące Twoich zadań. Początki mogą być wymagające, ale nie warto się zrażać i rezygnować, nie trać otwartości na nowe doświadczenia i umiejętności. Warto jest próbować pomimo wszelkich trudności i przełamywać swoje bariery, szczególnie te językowe.
Nie obawiaj się również rozłąki z rodziną i innych wyzwań, może się okazać, że szybko się zaaklimatyzujesz w obcym kraju i będziesz go traktowała jak swój drugi dom. W efekcie taka praca nie będzie traktowana przez Ciebie jak zajęcie sezonowe, lecz również jako sposób na stałe źródło dochodu oraz sposób na życie.
Jak się przygotować?
Nic dziwnego, że popularność pracy w opiece nad osobami starszymi z roku na rok jest coraz większa. Niemieckie społeczeństwo się starzeje, a ofert pracy w Niemczech ukazuje się coraz więcej – jest więc w czym wybierać. Jeśli już podejmiesz decyzję o wyjeździe to dla własnego komfortu, powinnaś się do tego odpowiednio przygotować.
Zanim ruszysz w drogę sprawdź opinie o kilku firmach, porównaj oferty pracy, porozmawiaj z kilkoma agencjami, które się tym zajmują. Im większa firma, tym większy wybór zleceń. Znajdź firmę z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem w tej branży. Zadbaj o to, aby mieć stały kontakt z koordynatorem, tak jak zorganizowane jest to np. podczas zatrudnienia w firmie Perfekton. Twój wyjazd może zostać zorganizowany nawet w ciągu kilku dni po tym, jak wykonasz pierwszy, oficjalny krok i zadzwonisz do wybranej firmy, lub wyślesz pierwszą aplikację. Dlatego, zanim przystąpisz do rekrutacji w jakimkolwiek miejscu, odpowiednio się przygotuj.
Przeznacz trochę czasu na naukę języka niemieckiego, w Internecie jest teraz mnóstwo kursów przeznaczonych dla opiekunek osób starszych. Opieka w Niemczech wymaga znajomości przynajmniej podstaw języka. Następnie uporządkuj wszelkie sprawy związane z finansami oraz formalnościami w Polsce. Decydując się na pracę za granicą, powinnaś liczyć się z tym, że opuszczasz swoje miejsce zamieszkania na kilka tygodni. Spędź trochę czasu z rodziną, pozwoli Ci to lepiej poradzić sobie z początkową tęsknotą za domem. Poczytaj o kulturze, która panuje w Niemczech, o zwyczajach w tym kraju oraz mentalności Niemców. Jeśli chcesz się czuć dobrze w swojej pracy, to warto orientować się także w kulturze i zwyczajach, które panują w miejscu (landzie), do którego się udajesz. Podczas rekrutacji lub na początku pracy wypytaj o rodzinę podopiecznego o, to kiedy senior ma urodziny, co lubi i czym się interesuje. Zapytaj, na jakie warunki mieszkaniowe możesz liczyć, czy będziesz miała swój pokój, osobną łazienkę. Tego typu informacje z pewnością ułatwią Ci początek współpracy.
Braki w kompetencjach językowych, jak i znajomości kultury i tradycji są łatwe do nadrobienia. Firmy pośredniczące w zatrudnieniu oferują mnóstwo darmowych materiałów. Z pewnością pomogą one też wybrać odpowiednią ofertę do Twoich możliwości.
Czy warto podjąć ryzyko?
Biorąc pod uwagę korzyści, jakie płyną z podjęcia takiego zatrudnienia – z pewnością warto spróbować swoich sił w pracy w Niemczech. Wielu osobom tego typu zatrudnienie przynosi ogromną satysfakcję i radość z życia. Pokazuje jak ogromnie satysfakcjonująca może okazać się pomoc innemu człowiekowi. Niewykluczone, że pomoc osobie, która nie jest w pełni samodzielna stanie się zajęciem, które da Ci poczucie spełnienia, i jest idealnym krokiem w Twoim rozwoju zawodowym.
Opiekunowie osób starszych, pomimo dużej odpowiedzialności, często odczuwają radość z więzi z seniorem i sytuacji, kiedy są komuś tak potrzebni. Jeśli zatem zastanawiasz się nad podjęciem takiego wyzwania, to rozważ wspomniana charakterystyka zatrudnienia i wynikające z niej profity są tym czego szukasz!