Zaczynasz pracę w opiece nad seniorami za granicą? Gratulacje! Przed Tobą wyjątkowy czas, pełen wyzwań i zadań, ale też satysfakcji z wykonywanej pracy. Zapewne pierwszy dzień na szteli jeszcze jest przed Tobą; czujesz ekscytację, ale i narastający stres. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim dobrze się przygotować do podróży oraz do pierwszego spotkania z seniorem i jego rodziną. Dziś dowiesz się, jakie zwyczaje panują u naszych zachodnich sąsiadów, jak należy rozmawiać z podopiecznym i dlaczego kontakt ze zmienniczką może „uratować” Twój pierwszy dzień w pracy. Zapraszamy!
Niemieckie zwyczaje, które opiekunka powinna znać
Jeśli to Twoje pierwsze zetknięcie z kulturą zachodnich sąsiadów, niektóre rzeczy mogą Cię zaskoczyć. Niemcy pod wieloma względami są podobni do Polaków, ale istnieją pewne różnice zwyczajów, które można dostrzec na pierwszy rzut oka. Chcesz zmniejszyć ryzyko faux pas? Pamiętaj o kilku sprawach. Przede wszystkim przestrzegaj punktualności – Niemcy są na tym punkcie dość mocno wyczuleni. Obowiązujący u nas tak zwany „kwadrans studencki” jest tam zupełnie nieznany. Nasi zachodni sąsiedzi są znani na całym świecie ze swojej terminowości i punktualności, a jednocześnie wymagają jej od innych. Oczywiście jeśli spóźniłaś się nie ze swojej winy i wyjaśnisz sytuację, wszystko będzie w porządku. Gorzej, jeżeli zaczniesz się notorycznie spóźniać. Twoi pracodawcy mogą uznać, że jesteś niegodna zaufania i niekompetentna.
W dobrym tonie jest obdarowywanie gospodarzy drobnym prezentem. Zasada ta sprawdza się głównie na przyjęciach, ale opiekunka zaczynająca pracę w Niemczech również może się do niej dołączyć. Nie jest to obowiązek, ale podopiecznemu i jego rodzinie z pewnością będzie miło, gdy otrzymają jakiś drobiazg związany z Polską. Może to być paczuszka toruńskich pierników, magnes na lodówkę z Zakopanego czy wyszywana krakowska chusta.
Bardzo istotną kwestią jest forma, w której będziesz zwracać się do seniora. Nie powinnaś mówić do niego (ani do jego rodziny) na „Ty”. Takie bezpośrednie zachowanie prawie na pewno będzie odebrane jako niegrzeczne. Nawet jeśli niemieccy pracodawcy wydają się nowoczesnymi, sympatycznymi ludźmi, lepiej postawić na formę Pan/Pani. Jest ona obowiązująca w niemieckiej kulturze, zwłaszcza w przypadku obcych osób lub kontaktów biznesowych. Być może rodzina lub podopieczny będą chcieli nieco ocieplić kontakty – ale propozycja przejścia na „Ty” powinna wypłynąć od nich.
Pierwsza rozmowa z podopiecznym i jego rodziną
Jednym z wymagań, które stawia się przyszłym opiekunkom osób starszych, jest znajomość języka niemieckiego. To nie przypadek – opiekunka już od pierwszych chwil porozumiewa się z podopiecznym i z jego rodziną. Warto wiedzieć, że wielu seniorów ma problemy ze słuchem i wymową. Zrozumienie osoby, która mówi niewyraźnie, z obcym akcentem, w mało znanym języku, jest trudne. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem powtórzyć sobie najważniejsze słówka i zwroty, a jeżeli nie znasz języka, wcześniej rozpocząć naukę. Poćwicz też wyraźną wymowę tego, czego się nauczyłaś. Mówiąc do seniora, staraj się powoli i wyraźnie artykułować słowa. Nie popadaj jednak w przesadę, nie mów protekcjonalnym tonem. Swoją postawą i słowami wyraź szacunek dla rozmówcy. Nawet, jeśli jesteś bardzo zmęczona, postaraj się znaleźć w sobie odrobinę sił, żeby się uśmiechnąć i powiedzieć kilka miłych słów. Twoja życzliwość z pewnością będzie odebrana pozytywnie i już w pierwszych chwilach zyskasz przychylność seniora i rodziny.
Jak zrobić pierwsze dobre wrażenie?
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Mówi się, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. Zwykle w ciągu 10 sekund jesteśmy w stanie wyrobić sobie o kimś opinię. Jednak często później okazuje się, że nie była ona właściwa. Mimo wszystko w przypadku pracy w opiece warto na chwilę odłożyć swoje przyzwyczajenia na bok. Seniorzy mają nieco inne wyobrażenie na temat eleganckiego wyglądu i stroju, dlatego niektóre modne rozwiązania mogą im nie przypaść do gustu. Umiar jest tutaj kluczem do sukcesu: skromny strój, nieco bardziej stonowane kolory, dyskretna biżuteria i delikatny makijaż sprawdzą się idealnie. Mocno pomalowane usta i bluzkę z dużym dekoltem warto zostawić na inną okazję.
Pamiętaj, że emocje udzielają się nie tylko Tobie, ale i podopiecznemu. On również czuje niepewność, oczekiwanie i napięcie. Zadaje sobie pytania: jaka będzie ta nowa opiekunka? Czy będzie wiedziała, czego potrzebuję, o której jem śniadanie i jakie leki biorę po obiedzie? Jeśli senior wcześniej nie miał opiekunki, to jest to dla niego podwójnie trudna sytuacja. Musi wpuścić pod swój dach obcą osobę i jej zaufać. Dlatego od samego początku miej na uwadze dotychczasowe przyzwyczajenia osoby starszej. W miarę możliwości staraj się niczego nie zmieniać; szanuj zasady panujące w domu, zachowaj też codzienną rutynę seniora. Podczas pierwszego spotkania inicjuj rozmowę z nim, delikatnie dopytuj o nawyki i potrzeby. Dzięki temu łatwiej ułożysz codzienny plan zajęć.
O co warto zapytać rodzinę podopiecznego i zmienniczkę?
Nawiązując początkową relację z seniorem, nie zapominaj o jego rodzinie. Zapewne to oni wysłali zgłoszenie do agencji i zaakceptowali Ciebie jako opiekunkę ich bliskiego. Dlatego już wcześniej przygotuj się do spotkania z nimi. Zapisz na kartce kilka niemieckich zdań o sobie: przedstaw się, opowiedz w paru słowach o tym, skąd jesteś i czy już pracowałaś w opiece nad osobami starszymi. Możesz też wypisać pytania, które chciałabyś zadać swoim pracodawcom. W ten sposób już od pierwszych chwil będziesz miała okazję poznać zasady rządzące w domu, a także dowiedzieć się, jakie dokładnie obowiązki na Tobie spoczywają. Warto zapytać też, jak senior lubi spędzać wolny czas. I przede wszystkim pamiętaj o zapisanie numerów telefonów do krewnych podopiecznego. W razie jakichkolwiek pytań lub nieoczekiwanych sytuacji będziesz mogła się z nimi skontaktować.
W trakcie pierwszego dnia na szteli rodzina powinna oprowadzić Cię po mieszkaniu, przedstawić podopiecznego i przekazać najważniejsze informacje. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy senior jest chory na demencję czy chorobę Alzheimera. Jako opiekunka pracująca w Niemczech powinnaś też dostać własny pokój i możliwość pozostawienia w nim swoich rzeczy.
Warto też wiedzieć!
Na Twoim zleceniu była wcześniej inna opiekunka? Dowiedz się koniecznie, czy będziesz mogła z nią porozmawiać. Warto zapytać o to jeszcze przed wyjazdem, w agencji. Zdarza się, że zmienniczka wyjeżdża w dniu przyjazdu nowej opiekunki. Kto wie, może jeszcze się spotkacie? Jeśli nie, zadzwoń do niej i poproś o opisanie szteli. Zapytaj o przyzwyczajenia seniora, jego codzienną rutynę, problemy, potrzeby i zainteresowania. Poproś o przybliżenie kwestii leków, jadłospisu, ewentualnych alergii i najbliższych zaplanowanych wizyt lekarskich. Koniecznie miej przy sobie notes i zapisuj wszystkie informacje. A jeśli w trakcie trwania zlecenia napotkasz jakieś problemy, zgłoś się do nas. W Perfekton każda opiekunka może liczyć na wsparcie koordynatora. Dzięki temu stres związany z pracą za granicą znacznie się zmniejsza.
Źródło:
[1] Gerlach-Kaszyńska Agnieszka, Opiekun osoby starszej delegowany do Niemiec – relacja z pracodawcą i relacja z podopiecznym