Jak zostać opiekunem w Niemczech, czyli zmiana zawodu

Ludzie w Europie żyją coraz dłużej. Przyczynił się do tego zwłaszcza szybki rozwój medycyny, a także większa dostępność profesjonalnej opieki zdrowotnej. Dziś wiemy też, jak ważny jest zdrowy tryb życia i umiemy coraz lepiej o siebie zadbać. To sprawia, że zwiększa się liczba ludzi w podeszłym wieku, którzy nierzadko potrzebują wsparcia w codzienności. W efekcie prężnie rozwija się branża opiekuńcza. Jeszcze kilkanaście lat temu opieka w Niemczech była zawodem niszowym. Dziś jest często spotykanym sposobem na życie, a wiele opiekunek to osoby 40+. Myślisz o pracy w niemieckiej opiece i zastanawiasz się, czy w Twoim wieku opłaca się przekwalifikować? Chcesz wiedzieć, jak zostać opiekunem w Niemczech? Sprawdź! 

Przekwalifikowanie na opiekunkę – czy warto? 

Osoby w średnim wieku mają już za sobą pewne doświadczenie zawodowe. Sprawdziły się w przynajmniej jednej branży, a wiele z nich pracowało na różnych stanowiskach. Teraz więc chcą czerpać korzyści, także finansowe, z tego, co już umieją. Jednak mimo wszystko niektórzy myślą jeszcze o zmianie zawodu, gdyż pragną spróbować swoich sił w zupełnie nowej branży. Opieka w Niemczech wydaje się tutaj doskonałym rozwiązaniem. W podjęciu decyzji pomaga fakt, że dziś przebranżowienie „po czterdziestce” jest postrzegane jako zupełnie normalne. Rynek pracy się zmienia – więc pracownik czasem musi zmienić się razem z nim. 

Dla kogo jest praca w opiece w Niemczech?

Między innymi dla tych, którzy poza stabilnym zatrudnieniem szukają w pracy zawodowego spełnienia. Opieka nad osobami starszymi to nie tylko praca, ale przede wszystkim misja. Opiekunka, zajmując się podopiecznym, sprawia, że jego życie staje się łatwiejsze. Na dodatek branża opiekuńcza oferuje duże możliwości rozwoju. Szkolenia i kursy pozwalają zająć się osobami z chorobami wieku starczego, demencją, Alzheimerem i wieloma innymi dolegliwościami. Na pracę opiekunki seniora decydują się też osoby, które chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje potrzebne im w dotychczasowym zawodzie. Są to chociażby pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni. 

Jeśli zdecydujesz się pracować w zawodzie opiekuna, zyskasz: 

  • satysfakcję z pomagania potrzebującym – uśmiech na twarzy podopiecznego to dla wielu opiekunek najcenniejsza nagroda za trud, 
  • otwarte drzwi do dalszego rozwoju zawodowego, 
  • bliskie, ciepłe relacje z osobami, których wcześniej nie znałaś, 
  • poczucie, że jesteś komuś potrzebna, 
  • szeroki wybór ofert pracy, 
  • możliwość rozwoju osobistego, zawodowego i znalezienia pracy za granicą.

Opiekunka w Niemczech: korzyści płynące ze zmiany zawodu 

Jeśli chcesz zostać opiekunem, możesz przekwalifikować się w każdym wieku. Dla pracodawców najważniejszy jest fakt, że chcesz spełniać się w tym zawodzie, rozumiesz potrzeby osób starszych i jesteś silna fizycznie oraz psychicznie. A gdy już zaczniesz swoją pierwszą sztelę, zobaczysz, ile satysfakcji niesie ta praca. Codzienna opieka nad osobą starszą to nie tylko karmienie, mycie, ubieranie, gotowanie i sprzątanie. To przede wszystkim dotrzymywanie towarzystwa starszej, samotnej osobie. Wielu seniorów z różnych powodów mieszka samotnie, co negatywnie odbija się na ich samopoczuciu. W osobie opiekunki znajdują więc rozmówcę, powiernika, a czasami nawet przyjaciółkę na lata. Dzięki temu poprawia się ich nastrój oraz zdrowie fizyczne.  

Praca w niemieckiej opiece to też gwarancja stabilnego zatrudnienia. Jeżeli podejmiesz współpracę z dobrą agencją, będziesz mieć możliwość wyboru spośród wielu ofert pracy. Ich duża dostępność sprawia, że nietrudno będzie Ci znaleźć sztelę dla siebie. Nie musisz się więc martwić – opieka w Niemczech może stać się nawet Twoim głównym zawodem. Przy okazji będziesz miała możliwość wykazania się w nowej roli, jednocześnie pomagając innym i pełniąc ważne społecznie zadania. Kluczem do sukcesu jest tu zrozumienie potrzeb podopiecznych, a także komunikacja z nimi. Niezbędna więc okaże się znajomość języka niemieckiego. Wystarczą podstawy, tak byś mogła swobodnie porozumiewać się z seniorem w codziennych sytuacjach. Niemiecki na poziomie komunikatywnym nie jest trudny do przyswojenia. Jeśli poświęcisz trochę czasu na naukę, rozmowa po niemiecku stopniowo stanie się coraz łatwiejsza i bardziej naturalna. 

Zostań opiekunką osób starszych w Niemczech! 

Zawód opiekuna seniora to praca przyszłości. Osób potrzebujących opieki będzie coraz więcej – społeczeństwo, jak wspomnieliśmy, cały czas się starzeje. Masz więc pewność, że wiążesz się ze stabilną branżą, która nie „zniknie” za kilka lat. Jesteś po 40-tce i zastanawiasz się, czy to odpowiedni czas na zmianę pracy? Odpowiadamy – jak najbardziej. Posiadasz już duże doświadczenie zawodowe i osobiste. Podejmujesz bardziej przemyślane i dojrzałe decyzje, umiesz myśleć strategicznie i masz szerszy pogląd na wiele sytuacji. Te wszystkie umiejętności są nieocenione w pracy opiekunki w Niemczech. 

Podejmując pracę w opiece, możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Z roku na rok opiekunki są coraz bardziej potrzebne, nie tylko w Niemczech, ale i w innych krajach Europy. Masz więc możliwość pracy za granicą, a ta, jak wiadomo nie od dziś, jest lepiej płatna. To jednak nie wszystko – zawód ten gwarantuje Ci bezpieczeństwo i stabilność, zwłaszcza jeśli wybierzesz rekrutację poprzez agencję Perfekton. Zawarta na piśmie umowa i jasne warunki współpracy zachęcają do długotrwałej kooperacji. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór ofert, wśród których z pewnością znajdziesz tę odpowiednią dla siebie. Słuchamy uważnie każdego naszego Opiekuna i Opiekunki, a następnie staramy się dopasować warunki szteli do ich oczekiwań. Masz konkretne wymagania finansowe, chcesz jechać do wybranego regionu, wolisz własne auto niż bus? Zrobimy, co w naszej mocy, abyś była zadowolona ze zlecenia. Jeżeli więc myślisz o przebranżowieniu – nie czekaj, skontaktuj się z nami! 

 

Źródła: 

[1] Elżbieta Mirewska Model opieki senioralnej i wsparcia opiekunów osób starszych-zależnych 

[2] https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/11870/1/E_Mirewska_Model_opieki_senioralnej_i_wsparcia_opiekunow_osob_starszych_zaleznych.pdf 

[3] Elżbieta Strzelecka Szkolenie opiekunów osób starszych wobec nowych wyzwań na rynku pracy 

[4] https://dspace.uni.lodz.pl/bitstream/handle/11089/15531/8-127_150-Strzelecka.pdf?sequence=1&isAllowed=y