Bez względu na to, czy jedziesz na swoją pierwszą sztelę, czy masz już doświadczenie jako opiekunka w Niemczech – za każdym razem musisz przejść rekrutację. Dlaczego? Powód jest prosty. Każda rodzina ma inne wymagania, a nawet podopieczny, które na pierwszy rzut oka wydaje się podobny do poprzedniego, w rzeczywistości jest zupełnie inny. Warto więc dobrze zapoznać się z etapami rekrutacji i dobrze się do niej przygotować. Oto kilka wskazówek, które z pewnością Ci się przydadzą.
Etapy rekrutacji do pracy w niemieckiej opiece
Jeśli szukasz zatrudnienia jako opiekunka w Niemczech przez agencje, musisz być przygotowana na rozmowy z rekruterami. Cały proces rekrutacji często obejmuje kilka etapów, a jego celem jest poznanie samego opiekuna oraz jego oczekiwań. Rekruter sprawdza też, jakie predyspozycje do wykonywania zawodu ma kandydat. Dobra agencja przykłada do rekrutacji sporą wagę. W Perfekton wiemy, że od tego etapu zależy dobre samopoczucie zarówno opiekuna, jak i seniora oraz jego rodziny. Staramy się, aby każdy kandydat znalazł ofertę pracy odpowiadającą jego wymaganiom i doświadczeniu, a każdy podopieczny – możliwie najlepszego opiekuna.
Jak wygląda rekrutacja opiekunek? Dzieli się ona na następujące etapy:
Twoje zgłoszenie, czyli pierwszy kontakt z agencją opieki
Pierwszym krokiem jest powiadomienie agencji, że chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech. Możesz to zrobić w taki sposób, jaki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni – zadzwonić, wysłać maila, przyjść osobiście do siedziby firmy albo po prostu wypełnić formularz na stronie. Wiele dobrych agencji prowadzi także swoje profile w mediach społecznościowych. Warto na nie zaglądać, gdyż często pojawiają się tam aktualności dotyczące zleceń. Jeśli zdecydujesz się przyjść do nas, zabierz ze sobą dokument tożsamości, a także referencje i inne dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje. Nie musisz składać CV, ale dobrze będzie je sobie przypomnieć i przeanalizować. W ten sposób lepiej przygotujesz się do rozmowy.
Rozmowa z rekruterem – osobista lub telefoniczna
Następny etap to weryfikacja danych kandydata. Jeśli wypadnie ona pomyślnie, zostaniesz zaproszona na rozmowę. Obecnie firmy często przeprowadzają rekrutację telefoniczną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś mogła przyjść bezpośrednio do biura. I niczego się nie obawiaj. Rekruter chce dopasować Ci idealne zlecenie. Musi więc zadać ci sporo pytań, aby poznać Twoje oczekiwania i kwalifikacje. Z pewnością zapyta o:
- wymagania dotyczące samej pracy w opiece, warunków zakwaterowania i wynagrodzenia,
- poziom znajomości języka niemieckiego (może przeprowadzić krótką rozmowę po niemiecku lub umówić się z Tobą na test w innym terminie),
- dotychczasowe doświadczenie w opiece,
- Twoje wykształcenie,
- regiony lub miasta, w których chcesz pracować,
- formę Waszej współpracy (umowa o pracę, umowa zlecenie, B2B).
Przedstawienie opiekunce oferty
Gdy rekruter pozna już Twoje doświadczenie, kwalifikacje, poziom znajomości języka i oczekiwania, może przystąpić do szukania dla Ciebie ofert. Pora więc na przeanalizowanie zgłoszeń od podopiecznych i ich rodzin. Jest to bardzo ważny etap. Trzeba bowiem dopasować kandydata do konkretnego podopiecznego zarówno pod względem umiejętności, jak i charakteru. W ten sposób zwiększa się szansa na to, że opiekunka i senior po prostu łatwiej się ze sobą dogadają. Zwykle efektem analizy jest wybranie kilku ofert, które następnie rekruter przedstawia opiekunce. Oczywiście nie musisz podejmować decyzji w jednej chwili; będziesz miała czas na zastanowienie. Gdy zaakceptujesz zlecenie, przyjdzie czas na podpisanie umowy.
Formalności przed wyjazdem do Niemiec
Przedstawiciel firmy znalazł dla Ciebie sztelę? W takim razie oczekuj kuriera z umową. W Perfekton przysyłamy Ci dokumenty prosto do domu. Tam możesz się z nimi na spokojnie zapoznać, a jeśli jakiś punkt wzbudzi Twoje wątpliwości – zadzwonić do nas i dopytać o szczegóły. Jeżeli wszystko jest w porządku, podpisz umowę i odeślij nam jeden egzemplarz w kopercie zwrotnej, którą zawsze dołączamy do przesyłki. Pamiętaj, że jako pracownik opieki w Niemczech, masz obowiązek posiadać ubezpieczenie zdrowotne ZUS. Pomożemy Ci w formalnościach takich, jak wyrobienie karty EKUZ czy ubezpieczenie członków rodziny. Nie musisz się więc martwić o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Godzina zero – wyjazd do pracy
Zbliża się dzień wyjazdu, walizka już prawie spakowana, a w Twojej głowie zaczynają rodzić się obawy. Czy na pewno wszystko wyjdzie tak, jak sobie zaplanowałaś? Czy podopieczny będzie z Tobą współpracował, a rodzina okaże się sympatyczna? Z wyjazdem do opieki w Niemczech wiąże się wiele trosk. Jesteśmy tego świadomi, dlatego postanowiliśmy odjąć Ci chociaż jedną – mianowicie dojazd. Nie tylko pomagamy w jego organizacji, ale też zapewniamy darmowy przejazd w obie strony. Przez cały czas trwania zlecenia możesz również liczyć na opiekę koordynatora.
Dla kogo jest praca w opiece w Niemczech?
Chcesz spróbować swoich sił w pracy w niemieckiej opiece, ale nie wiesz, czy to zawód dla Ciebie? Podczas rekrutacji możesz śmiało wybrać krótszą sztelę, na przykład dwutygodniową. W ten sposób przekonasz się, czy Twoja osobowość, doświadczenie i kwalifikacje pasują do branży opiekuńczej. A skoro już przy tym jesteśmy, zastanówmy się wspólnie – kto może pracować jako opiekun w Niemczech? Teoretycznie jest to zajęcie dla każdego, ale warto pamiętać, że nie należy ono do łatwych. Kandydat musi więc być przygotowany na to, że będzie pracował intensywnie, w dużej mierze fizycznie. Nierzadko podopieczni potrzebują pomocy podczas wstawania, poruszania się lub korzystania z toalety. Polegają wtedy głównie na sile fizycznej i wytrzymałości opiekuna. Mogą się również zdarzyć trudne sytuacje, które obciążają psychikę. Codzienne oglądanie zmagań podopiecznego z chorobą dla wielu opiekunek jest bardzo trudne. Na dodatek wymaga się od nich cierpliwości, optymizmu, empatii, opanowania, odpowiedzialności i asertywności. Rodziny chcą, aby opiekunka dotrzymywała ich bliskiemu towarzystwa – musi więc być otwarta, kontaktowa i przyjazna. Jeśli posiadasz te cechy i umiesz zająć się seniorem z szacunkiem, troską i serdecznością, spokojnie możesz kandydować na opiekunkę osób starszych w Niemczech.
Szukasz pracy w niemieckiej opiece? Zapraszamy do kontaktu z nami! Oferujemy legalną pracę dla opiekunek za zachodnią granicą. U nas masz pewność, że otrzymasz najlepsze warunki zatrudnienia u sprawdzonej rodziny.
Źródła:
[1] Ewa Kułagowska, Maria Kosińska, Izabela Karolak Lista kontrolna do oceny warunków pracy w opiece długoterminowej domowej – praktyczne zastosowanie
https://www.environmed.pl/pdf-112774-42548?filename=A%20checklist%20for%20the.pdf