opieka nad osobą starszą

Praca jako opiekun osób starszych wymaga odpowiednich predyspozycji, doświadczenia oraz umiejętności. Rekrutacja na takie stanowisko nie jest jednak stresująca, tak naprawdę wiele zależy od firmy, do której się zgłaszamy. Jak przygotować się do takiej pracy i w jaki sposób jej szukać?

Opieka nad osobami starszymi – rekrutacja

Kluczowym aspektem, każdego procesu poszukiwania zatrudnienia jest rozmowa rekrutacyjna. Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy się odpowiednio do niej przygotować. Poświęćmy trochę czasu i poczytajmy o tym, jak wyglądają takie rozmowy, jak należy się przygotować oraz czego można się spodziewać. Wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda rekrutacja do pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech, znaleźć można w Internecie. Jeśli podejdziemy do tematu w odpowiedni sposób, to będzie nam znacznie łatwiej zapanować nad nerwami i zrobimy lepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

opiekunka seniora

Zaczynając poszukiwania pracy w opiece nad osobami starszymi, dobrze jest zrobić sobie listę odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Warto zastanawiać się nad tym, do jakiej pracy chcielibyśmy pojechać. Pomyślmy, czego chcielibyśmy dowiedzieć się od rekrutera, o co dokładnie zapytać. Taka rozmowa jest również dla nas – dlatego, jeśli bierzemy w niej udział, to warto dopytać o wszystkie szczegóły, które nas interesują.

Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna zazwyczaj polega na odpowiadaniu na zadane kandydatowi pytania. Z czego wynika, że głównym zadaniem opiekunki osoby starszej jest merytoryczne odpowiadanie na nie. Dlatego, przed jej podjęciem należy odpowiednio i dobrze się przygotować. Najlepiej jest poczytać sobie na forach i w innym miejscach w internecie, o odpowiedziach na takie pytania.

Kiedy rozpoczyna się proces rekrutacji? Już w momencie złożenia przez opiekunkę CV w wybranej agencji. Zawsze możemy też przesłać do firmy list motywacyjny, opisać w nim swoje doświadczenie, oraz podejście do pracy. Po złożeniu aplikacji pozostaje nam jedynie oczekiwać na telefon rekrutera.

opiekunka niemcy

Rekrutacje są zazwyczaj etapowe, podczas pierwszej rozmowy przeprowadzona zostaje weryfikacja języka niemieckiego. Pracownik, który kontaktuje się z zainteresowaną osobą, zadaje opiekunowi pytania po niemiecku, dzięki czemu jest w stanie zweryfikować podstawową znajomość tego języka. Do każdej takiej rozmowy powinniśmy przygotować się wcześniej — warto wypisać sobie i powtórzyć podstawowe zwroty i zagadnienia. W Internecie znaleźć można wiele gotowych lekcji niemieckiego dla opiekunek. Są one powszechnie dostępne i całkowicie darmowe.

Jeśli czegoś nie zrozumiemy albo nie do końca usłyszymy, poprośmy rekrutera o powtórzenie pytania. Nie będzie nietaktem, jeśli zwrócimy mu uwagę, aby mówił wolniej lub głośniej. Zadbajmy o to, aby wszystko było dla nas jak najbardziej zrozumiałe.

Opieka nad osobami starszymi a przygotowanie do rozmowy

Podczas wszystkich etapów rozmowy kwalifikacyjnej do pracy jako opiekunka osób starszych zadbajmy o odpowiednie warunki – w trakcie jej trwania powinniśmy być spokojni i skupieni. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli akurat źle się czujemy lub jesteśmy zbyt zestresowani, to zawsze możemy przełożyć ją na inny termin. Zadbajmy o nasz komfort psychiczny, zachowajmy spokój – rekruterzy z pewnością wezmą pod uwagę to, że sytuacja jest dla nas stresująca. Każdy ma prawo popełniać błędy, jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu i odpowiedniemu podejściu możemy wypaść na takiej rozmowie naprawdę dobrze i dostać pracę jako opiekun osób starszych. Starajmy się mówić głośno i wyraźnie oraz unikać powtarzania swoich wypowiedzi, ważne również jest to, aby realistycznie ocenić swoje umiejętności językowe.

opiekunka osoby starszej

Czy praca w opiece jest trudna?

Zdarza się, że praca jako opiekun osób starszych okazuje się ogromnym wyzwaniem. Bywa często, że początkujące opiekunki nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak trudna jest opieka nad osobą starszą. A oferty pracy, choć rzeczowe i konkretne nie zawsze przygotowują na zderzenie z rzeczywistością. Dlatego skrupulatnie podejdźmy do wymiany informacji, które dotyczą konkretnej oferty. Wypytajmy rekrutera o szczegóły, jeśli już dostaniemy tą pracę, to poprośmy o kontakt do osoby, która już tam pracowała.

Pamiętajmy o tym, że agencja jest po to, aby nam pomóc, w większości przepadków pracują w niej osoby życzliwe i empatyczne. Które bardzo szybko potrafią zareagować w momencie kiedy pojawia się jakiś problem, zorganizować wyjazd czy powrót opiekunki. Dlatego bardzo ważny jest szacunek i szczerość.

Czy warto jest podjąć pracę jako opiekun osób starszych?

Wbrew niektórym opiniom, praca w opiece jest bardzo atrakcyjnym zatrudnieniem. Z pomocą rzetelnej agencji możemy w bezpieczny sposób wyjechać i podjąć ryzyko. Może się okazać, że takie zajęcie może nas wiele nauczyć – poznamy nowe miejsca, ludzi, podszkolimy język niemiecki. Spróbujmy zatem swoich sił w takiej pracy, ofert pracy jest bardzo dużo i naprawdę warto z takiej okazji skorzystać.