praca w opiece

Praca w opiece nad osobą starszą jest bardzo odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem. Osoba, która decyduje się na podjęcie takiego zatrudnienia, powinna w rzetelny sposób wypełniać swoje obowiązki. Zanim wyjedzie na zlecenie, powinna wiedzieć na czym polega całodobowa opieka dla osób starszych w Niemczech.

Niemieckie rodziny bardzo chwalą sobie polskie opiekunki. Cenią je za ich pracowitość i skrupulatność, w wielu przypadkach traktują je jak członka rodziny. Osoby, które decydują się na pracę w całodobowej opiece dla osób starszych, mają doświadczenie w tej branży, znają zasady, które obowiązują w tej pracy. Przypominamy, jakie są najważniejsze rzeczy, o których warto wiedzieć w pracy jako opiekunka osoby starszej?

Zadbaj o odpowiednią dietę dla podopiecznego

Zdrowe i zbilansowane odżywianie jest bardzo ważne w podeszłym wieku. Starsze osoby mają zwiększone zapotrzebowanie na minerały oraz witaminy. Dlatego zatrudniając się w całodobowej opiece dla osób starszych, musimy pamiętać o przestrzeganiu przez podopiecznego odpowiedniej diety. Najważniejszą zasadą jest to, aby unikać przetworzonych i ciężkostrawnych posiłków, gazowanych napojów oraz tak zwanych ‘fast-foodów’. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, zdrowe produkty oraz owoce. W przygotowywaniu posiłków powinniśmy wykorzystywać takie produkty jak: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, warzywa, owoce, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne i orzechy. Ważne jest, aby w opiece dla osób starszych respektować przyzwyczajenia kulinarne podopiecznego. Warto jednak zadbać, by ograniczały się one jedynie do dań, które służą zdrowiu. Przed wprowadzeniem istotnych zmian i nowych składników do jadłospisu seniora, należy skonsultować je lekarzem lub dietetykiem.

opiekunka seniora

Dostosuj otoczenie do potrzeb seniora

Pamiętajmy o tym, że praca w opiece nad seniorem odbywa się w systemie opieki domowej – co oznacza, że opiekunka mieszka z osobą starszą i przebywa z nią przez kilka tygodni. Dom osoby starszej musi być odpowiednio przystosowany do jej predyspozycji zdrowotnych. Opiekunka powinna, przede wszystkim zwrócić uwagę na podłogę, nie powinny się na niej znajdować dywany oraz chodniki, o które łatwo się potknąć. Należy również uważać na wystające progi. Ważnym aspektem jest również zadbanie o właściwe oświetlenie. Osoba starsza, ze względu na pogarszający się wzrok, potrzebuje mocniejszego światła. Bardzo istotną kwestią jest też przygotowanie łazienki do bezpiecznej kąpieli i codziennej toalety. Przydadzą się tutaj uchwyty pod prysznicem czy przy wannie, krzesło ułatwiające mycie. Dzięki temu podopieczny będzie się czuł komfortowo i bezpiecznie a opieka osób starszych będzie przebiegała bezproblemow

Obserwuj stan zdrowia osoby starszej

Jest to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza obecnie, kiedy pandemia wciąż zagraża naszemu zdrowiu. Naturalnie, o zdrowie seniorów oraz nasze własne należy dbać każdego dnia. Pamiętajmy o tym, że osoby starsze zazwyczaj mają niższą odporność. Ponadto, na co dzień muszą walczyć z różnymi schorzeniami. Dlatego opiekunka, która decyduję się na taką pracę w Niemczech, powinna reagować na każdą niepokojącą dolegliwość, którą zgłasza podopieczny. Trzeba pilnować by osoba starsza brała przepisane leki w odpowiednich dawkach i o stałych porach. Warto również pogłębić swoją wiedzę o ewentualnej chorobie seniora. Pomoże to zadbać o jego lepsze samopoczucie.

opieka osob starszych

Bądź dla podopiecznego wsparciem w każdej sytuacji

Każdy człowiek potrzebuje być wysłuchany i zrozumiany, szczególnie jeśli mieszka zupełnie sam. Dlatego kolejnym zadaniem opiekunki seniora jest prowadzenie z nim rozmowy i wpieranie go w każdej możliwej sytuacji. Zrozumienie osoby starszej jest bardzo istotne, pomoże ono zarówno opiekunce, jak i podopiecznemu. W wielu sytuacjach osoba zajmująca się opieką osób starszych, może dać podopiecznemu coś czego nie jest w stanie zapewnić mu nawet jego rodzina. Dodatkowo wyszkolona osoba z odpowiednim doświadczeniem potrafi być bardzo spostrzegawcza. Potrafi radzić sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, a ponadto zna zasady pierwszej pomocy i doskonale wie, jak jej udzielić. Senior powinien wiedzieć, że może na nią liczyć w każdej chwili. Jak widać opieka nad osobami starszymi, nie jest prostym zadaniem. Powinno się brać pod uwagę zarówno rutynowe przyzwyczajenia seniora, jak i jego potrzeby oraz charakter. Zaczynając pracę u nowej rodziny, warto poświęcić podopiecznemu dużo uwagi i czasu. Dzięki czemu później będzie można trafniej odczytywać jego potrzebyopieka nad osoba starsza

Pomagaj w codziennych czynnościach

W opiece osób starszych w Niemczech trzeba pamiętać o pomaganiu w czynnościach związanych z codziennym funkcjonowaniem seniora. Mogą to być takie działania jak dbanie o higienę osobistą, pomoc w jedzeniu, ubieraniu się, czy też w swobodnym poruszanie się w domu i poza nim. Nie wyręczajmy jednak podopiecznego całkowicie – będzie się on lepiej czuł, jeśli z naszą pomocą będzie wykonywał te czynności w miarę samodzielnie. W tym celu możemy zainstalować w łazience dodatkowe uchwyty. Ułatwią one korzystanie z prysznica lub z toalety. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest położenie na śliskich podłogach mat antypoślizgowych i ewentualna poprawa oświetlenia. Higiena osób starszych jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia, dlatego trzeba o nią dbać na co dzień i pomagać seniorowi w codziennym dbaniu o siebie.

opieka seniora

Aktywność fizyczna a opieka dla osób starszych

Organizacja czasu wolnego osoby starszej jest kolejną ważną sprawą, o której opiekunka powinna pamiętać. Odpowiednia aktywność fizyczna i umysłowa może pomóc w utrzymaniu lepszej kondycji zdrowotnej. Regularna aktywność fizyczna buduje pozytywne relacje między opiekunką a seniorem, ponadto pomaga zachować ogólną sprawność. Doskonałą formą spędzania w sposób bardziej wymagający czasu wolnego, są regularne spacery na świeżym powietrzu. Można też wspólnie oglądać telewizję, czytać książki lub rozwiązywać krzyżówki. Jeśli stan zdrowia osoby starszej na to pozwala, wprowadźmy delikatne ćwiczenia fizyczne. Przykładem tego typu treningów może być pływanie lub nordic walking. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultujmy je z lekarzem lub rodziną podopiecznego.