Branża opieki cały czas się rozrasta. W Internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń od rodzin, które poszukują opiekunek do pracy w Niemczech. I choć w sieci przeważają oferty „jeden do jednego” czyli jedna opiekunka do jednego seniora, to może się zdarzyć, że będzie inaczej. Wyjątkami są na przykład sztele, na których trzeba zająć się parą podopiecznych – na przykład małżeństwem lub rodzeństwem. Niekiedy rodziny seniorów już w ogłoszeniu zamieszczają informację o tym, że chętnie zatrudnią dwie opiekunki. Czy jednak do opieki nad parą podopiecznych zawsze potrzeba dwóch opiekunek? Jakie są zalety takiego zlecenia i czy należy się go obawiać? Sprawdź! 

Dwie opiekunki na jednym zleceniu w Niemczech 

Jeśli niemiecki pracodawca szuka dwóch opiekunek na jedną sztelę, trzeba przygotować się na trudne zlecenie. Tego typu oferty oznaczają, że do opieki jest osoba o zwiększonych potrzebach zdrowotnych. Praca może się więc wiązać z intensywną, często całodobową opieką. W takich sytuacjach praca „zmianowa” wraz z drugą opiekunką jest idealnym rozwiązaniem. Wyznaczacie wspólnie dyżury i gdy jedna z Was czuwa nad podopiecznym, druga może odpocząć lub nieco się wyspać. Na dodatek obecność drugiej opiekunki sprawia, że każda z Was może liczyć na wsparcie w razie potrzeby. W rezultacie obie unikacie zbyt dużego przemęczenia oraz możecie rozdzielić czas pracy od czasu na odpoczynek i regenerację. A zapewne doskonale wiesz, że wypoczęta opiekunka seniora lepiej wykonuje swoje obowiązki. 

Większość ofert opieki nad parą podopiecznych powstaje z potrzeby chwili. Małżeństwo lub rodzeństwo, które mieszka razem i wspólnie się starzeje, najczęściej jakoś daje sobie radę. Problem pojawia się wtedy, gdy jedno z nich (lub nawet oboje) nagle podupada na zdrowiu. Konieczna jest pomoc osoby trzeciej; a czasami nawet dwóch. Taka sztela wymaga dobrej organizacji pracy i pamiętania o tym, jakie obowiązki opiekunka może wykonywać. Mimo tego, że jesteście na zleceniu we dwie, wykonywanie czynności medycznych do Was nie należy. To zadanie służb medycznych albo specjalnie w tym celu zatrudnionej Pflegedienst. Mowa tutaj chociażby o dożylnym podawaniu leków, opatrywaniu ran, mierzeniu poziomu cukru czy specjalistycznej rehabilitacji. 

Pracując we dwójkę na jednym zleceniu, możecie bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki. To jednak nie wszystko. Wspólne zajmowanie się podopiecznymi sprawia, że możecie liczyć na wzajemne wsparcie emocjonalne. Dzielenie się doświadczeniami i radami ułatwi Wam radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. 

Zalety i wady podwójnej szteli 

Na rynku dostępne są też ogłoszenia typu „Zatrudnię opiekunkę do pracy w Niemczech – do opieki para seniorów”. Nigdzie nie ma wzmianki o drugiej opiekunce do pomocy. Czy to tak zwany błąd w druku? Niekoniecznie. Nie zawsze bowiem sytuacja podopiecznych jest na tyle trudna, by potrzebne były dwie opiekunki. Istnieją sztele, na których doskonale poradzi sobie jedna, nieco bardziej doświadczona osoba. Może się bowiem zdarzyć, że tylko kobieta lub mężczyzna potrzebuje większej pomocy, natomiast współmałżonek, partner, brat albo siostra to osoba w miarę mobilna i samodzielna. Opiekunka, która przyjedzie na takie zlecenie, może liczyć na: 

  • Obopólne wsparcie seniorów – spędzają oni razem czas tak, jak lubią. Od opiekunki nie wymaga się więc tak dokładnej organizacji wolnych popołudni, jak na pojedynczych sztelach. Seniorzy mogą się też wspierać psychicznie i razem walczyć z samotnością. 
  • Odciążenie w pracy – często ten bardziej mobilny podopieczny jest w stanie wykonać pewne obowiązki domowe. 
  • Zbliżona ilość obowiązków – tak samo, jak przy jednej osobie starszej, trzeba ugotować obiad i posprzątać. 
  • Atrakcyjna wypłata – za opiekę nad dwójką seniorów dostaniesz więcej pieniędzy, niż za zajmowanie się jednym podopiecznym. 

Niestety, tego typu praca opiekunki w Niemczech ma też pewne wady. Dużo zależy od stanu zdrowia Twoich przyszłych podopiecznych. Jeżeli oboje czują się na tyle źle, że nie mogą wykonywać najprostszych czynności, zapewne spadną one na Ciebie. Każdy z seniorów może też mieć różne potrzeby, wynikające z odmiennych schorzeń czy przyzwyczajeń. To utrudnia opiekę.  

Jak przygotować się do opieki nad dwojgiem seniorów? 

Opieka nad dwojgiem podopiecznych często oznacza dwa razy więcej wyzwań. Dlatego dobrze jest jeszcze przed wyjazdem podjąć kilka kroków, które ułatwią Ci pracę. Co może zrobić opiekunka? 

  • Wziąć udział w branżowych szkoleniach – nie tylko otrzymasz na nich solidną dawkę praktycznej wiedzy, ale też zyskasz pewność siebie. A to pomoże Ci radzić sobie z trudnościami, które mogą pojawić się podczas szteli. 
  • Poprosić o wsparcie – pamiętaj, że opieka w Niemczech to zawód wymagający, także psychicznie. Obserwowanie chorego, zmagającego się z codziennością czy nawet powoli odchodzącego człowieka rodzi trudne emocje. Dlatego warto porozmawiać z terapeutą, pójść na spotkanie grupy wsparcia dla opiekunów. Dobrym ruchem będzie też stosowanie praktyk relaksacyjnych, na przykład medytacji. Pozwoli Ci to uporządkować emocje i lepiej walczyć ze stresem. 
  • Planować swoją pracę – nikt nie lubi, gdy rzeczywistość wymyka mu się spod kontroli. Co prawda nie wszystko damy radę przewidzieć, zwłaszcza w opiece nad seniorem – ale na niektóre jej obszary mamy wpływ. Przygotuj sobie plan opieki i harmonogram pracy, a później trzymaj się go w miarę możliwości. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnej nerwówki. 
  • Rozwiązywać problemy, gdy tylko się pojawią – tutaj przydaje się elastyczność. Praca w niemieckiej opiece bywa zaskakująca. Trudno przewidzieć, jakie problemy pojawią się następnego dnia. Dlatego opiekunka powinna umieć szybko na nie zareagować i w miarę możliwości rozwiązać. 
  • Prosić innych o pomoc – opieka nad dwojgiem seniorów może być wyczerpującym zajęciem. Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, czy to od rodziny, czy od innego opiekuna, nie obawiaj się o nie poprosić. W ten sposób wszyscy zapewnicie podopiecznym jeszcze lepsze warunki życia. 

Czujesz, że praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie? Chcesz spróbować swoich sił na szteli z dwojgiem podopiecznych? Zgłoś się do Perfekton! Mamy propozycje ofert pracy dla opiekunek z różnym doświadczeniem i umiejętnościami. Zapraszamy! 

 

Źródła: 

[1] Hanna Katarzyna Klimczakówna Opieka nad chorym i niepełnosprawnym seniorem, [w:] Zdrowie-Terapia-Aktywizacja. Wybrane aspekty starości, red. nauk. Dariusz Piotr Klimczak 

https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/109290981/Monografia_Zdrowie_Terapia_Aktywizacja_Seniorow_z_3d_ok%C5%82adka_blue_na_academia.edu.pdf?1703064831=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DZDROWIE_TERAPIA_AKTYWIZACJA_SENIOROW_Wyb.pdf&Expires=1723120298&Signature=X28MfmweUrj78t~5lVXehlEjI7ToABw9Jmvq7pGOJo7ihFWZC-OBXrHl4S68Fg8uEy1TGPcMONxvgMiL~y8ZRtpXpLAKrPnZX42m194cGii-etL73UuTp6MptEKSfQYZfmG~cLcqmyjOKJ9IscBEbTFD7~saYHJSXZWobwWc~DJnpVms1O~Sjfn3E48d9k3maVhQTrxpgvUNkRmCGbg0aTgfSfqDCA6sd90G0QMw3PDreZX79J03mf-uyMEsJYSa5SOjEXBU0YYEn5nmh95N2fkrOmmIRr~0aGQ4Fs1gD1FGu3f0f55Y3W3BhFcK-Fq0sHvjlb4WWU~Vhr6Nl1hCUw__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA#page=130