Wiele opiekunek, szukając pracy w niemieckiej opiece, ogranicza się do ofert zamieszczonych przez polskie rodziny. Dlaczego tak jest? Głównie ze względu na barierę językową. Opiekunki obawiają się, że ich znajomość niemieckiego nie wystarczy, żeby dogadać się z niemieckim podopiecznym. Pozostają więc przy „bezpiecznym” wyborze i szukają Polaków mieszkających za granicą. Czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że nie do końca. Przedstawiamy realia pracy w opiece w polskiej rodzinie. 

Minusy pracy opiekunki w polskiej rodzinie 

Wyjazd na pierwszą sztelę to dość stresująca chwila. Każda opiekunka w Niemczech przeżyła te emocje – stres, strach przed nieznanym, a jednocześnie ekscytacja. Jeżeli do tego trudno Ci się porozumieć po niemiecku, obawa przejmuje stery. Opiekunki często rezygnują z dobrze płatnych ofert pracy dlatego, że wymagana jest w nich dobra znajomość języka niemieckiego. Wolą szukać ogłoszeń od polskich rodzin, mimo że nie są one tak atrakcyjne, jak te wspomniane wcześniej. Uważają, że niższa wypłata jest ceną za komfort psychiczny za granicą. Niestety, praca jedynie u Polaków pociąga za sobą pewne konsekwencje – nie tylko finansowe. Jeśli więc chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech, powinnaś już teraz je poznać. 

  • Ofert pracy od polskich rodzin jest mało. Jeśli już trafi się rodzina Polaków, którzy potrzebują opiekunki dla ich starszego krewnego, zwykle decydują się na kogoś z bliskich albo znajomego. W praktyce oznacza to niekiedy pracę na czarno. Chodzi tutaj o finanse – nie każdy może sobie pozwolić na wysokie wypłaty albo współpracę z agencją pośredniczącą. Łatwiej jest więc zatrudnić koleżankę i nie zawierać z nią umowy na piśmie. 
  • Rodzina seniora może nie mówić po polsku. Zdarza się, że podopieczny co prawda jest Polakiem, ale jego bliscy nie znają ani słowa po polsku. To utrudni kontakty z rodziną, a warto wiedzieć, że są one konieczne. Bliscy seniora będą chcieli wiedzieć, jak ten się czuje, jak sobie radzi i czego potrzebuje. Nie zawsze będzie mógł im o tym powiedzieć osobiście. Na dodatek praca opiekunki w Niemczech to także załatwianie spraw na mieście. Drobne zakupy, załatwienie sprawy w urzędzie czy na poczcie będą niemożliwe bez chociażby podstawowej znajomości języka. 
  • Podopieczny zapomina polskich słów. Czasami dochodzi do odwrotnej sytuacji – rodzina seniora zatrudnia opiekunkę z Polski, bo jest pewna, że ten da radę się z nią swobodnie porozumieć. Okazuje się jednak, że osoba starsza cierpi na demencję albo po prostu po latach zapomniała większość słów. Kiedy opiekunka przyjeżdża na sztelę, czeka na nią senior mówiący jedynie po niemiecku. W takiej sytuacji nawet jego polskie pochodzenie niewiele pomoże. 

Polska rodzina a perspektywy zawodowe opiekunki 

Niewielka liczba ogłoszeń to dopiero początek. Jeśli podejmujesz pracę opiekunki w Niemczech w polskiej rodzinie, w pewnym stopniu zamykasz sobie drogę rozwoju zawodowego. Brak styczności z językiem obcym oznacza brak dodatkowych wyzwań – które w opiece, tak jak w każdej branży, są bardzo istotne. Wyzwania pomagają nam podnosić kwalifikacje zawodowe, zdobywać doświadczenie i w rezultacie mieć dostęp do lepiej płatnych ofert. Oczywiście na samym początku praca w niemieckiej rodzinie może być trudna i wymagająca. Jednak jeżeli chcesz pracować za granicą, język będzie Ci potrzebny; nie tylko w domu podopiecznego, ale i poza nim. Dlatego warto nieco wyjść ze strefy komfortu i zacząć mówić po niemiecku. Jeśli to Twoja pierwsza sztela, śmiało możesz skorzystać z opcji pracy w polskiej rodzinie. Pomoże Ci to nieco zmniejszyć stres związany z nową sytuacją. Jednak zachęcamy Cię, żebyś w miarę upływu czasu próbowała swoich sił na zleceniach od niemieckich rodzin. 

Wiele opiekunek twierdzi, że polska rodzina okaże im więcej szacunku i zapewni lepsze warunki pracy. Niestety, nie zawsze tak jest. Doświadczenie współpracujących z nami opiekunek pokazuje, że poszanowanie dla ich pracy nie zależało od narodowości. Zdarzały się polskie rodziny, które nie okazywały im żadnego szacunku, oraz niemieckie, które odnosiły się do nich bardzo dobrze. W Perfekton dbamy o komfort naszych Opiekunów, dlatego – jeśli polska rodzina wyraźnie źle ich traktuje – kończymy współpracę z nią. Wyznajemy zasadę, że każda opiekunka w Niemczech musi mieć godziwe warunki i czuć, że rodzina szanuje ją za pracę, jaką wykonuje. 

Znajomość niemieckiego w pracy opiekunki seniora 

Co zrobić, gdy nie znasz niemieckiego, a chcesz rozwijać się w zawodzie opiekunki? Dobrym pomysłem jest inwestycja w naukę języka. Możesz skorzystać z darmowych filmów w Internecie, uczyć się razem z dziećmi lub wnukami albo pójść na zwykły kurs językowy. Warto poświęcić czas na przyswojenie sobie podstawowych słów i zwrotów. To zaprocentuje na kolejnej szteli, gdzie będziesz już rozumiała proste zdania i uczyła się na bieżąco trudniejszych słówek. Łatwiej dogadasz się z podopiecznym i jego rodziną, a doświadczenie opiekunek pokazuje, że niemieccy pracodawcy przychylnie patrzą na uczące się osoby. Być może senior będzie Ci pomagał, jeśli czegoś nie zrozumiesz, albo razem z Tobą nazywał przedmioty? To doskonałe ćwiczenie – dla Ciebie językowe, dla podopiecznego pamięciowe. 

Jeżeli więc planujesz na dłużej związać się z branżą opiekuńczą, rekomendujemy naukę języka niemieckiego. Już opanowanie podstaw pozwoli Ci w miarę swobodnie komunikować się z seniorem i jego bliskimi. Na dodatek te opiekunki, które potrafią mówić po niemiecku, mają dostęp do większej ilości ofert pracy, a przez to szansę na wyższe zarobki. 

Czy zatem warto pracować w Niemczech w polskiej rodzinie? Jak najbardziej – ale głównie na początku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych opiekunek, które dopiero zaczynają karierę w branży i chcą nabrać pewności siebie. Współpracujemy z wieloma polskimi rodzinami, które jak najbardziej możemy polecić na pierwszą sztelę. A gdy już przekonasz się, że praca w niemieckiej opiece jest dla Ciebie, wybierz zlecenie do rodziny niemieckiej. W ten sposób zadbasz o swój rozwój zawodowy i znajdziesz dobrze płatną pracę na długi czas. 

 

Źródła: 

[1] Zofia Kawczyńska-Butrym, Elżbieta Anna Czapka Rodzinna czy instytucjonalna przestrzeń opieki nad populacją seniorów – kontekst procesów migracyjnych 

https://journals.umcs.pl/i/article/view/2153/1876