Praca z osobami starszymi nie zawsze jest łatwa. Często, jako opiekunka seniora, masz do czynienia z  trudnymi podopiecznymi cierpiącymi na ból fizyczny, zaburzenia psychiczne, problemy z pamięcią czy tak zwaną złośliwość starczą. Dzisiaj dowiemy się jak postępować w takich sytuacjach. 

Dlaczego podopieczny zachowuje się tak, a nie inaczej

Na pewno jednymi z najważniejszych cech osobowości w zawodzie opiekunki osoby starszej są cierpliwość i empatia. Te cechy bardzo przydają się ponieważ wielu seniorów na co dzień czuje dezorientację. Dodatkowo osobom starszym towarzyszy lęk, złość (na przykład związaną ze swoją niedołężnością) i ból fizyczny. Nierzadko osoby starsze cierpią też z powodu problemów z pamięcią. Skutkuje to nieprzyjemnym, agresywnym lub złośliwym zachowaniem.

Mając to na uwadze łatwiej będzie spojrzeć na seniora ze współczuciem i zrozumieniem. Wiele osób starszych nie zachowuje się problematycznie intencjonalnie. Nie warto więc dawać się prowokować ponieważ wpłynie to negatywnie nie tylko na podopiecznego, ale także i samopoczucie opiekunki osoby starszej. Dodatkowo dobrze pamiętać o tym, że często słowa trudnego podopiecznego nie są tak naprawdę skierowane do nas personalnie. 

Każdy senior jest inny – obserwuj reakcje podopiecznego

Podopieczni są naprawdę różni i warto do każdego przypadku podejść indywidualnie. Obserwuj seniora i sprawdzaj co go uspokaja, relaksuje i pomaga poczuć się znowu stabilnie. Proces dotarcia się z nową osobą może potrwać nawet do kilku tygodni tak więc bądź cierpliwa. Niech osoba starsza zobaczy, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Niektórzy podopieczni na początku testują opiekunkę i sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć. Inni zachowują się w negatywny sposób całkiem nieświadomie ale intensywność tych zachowań łagodnieje wraz z czasem. Bądź stanowcza i asertywna, ale dbaj również o dawanie osobie starszej poczucia bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje.

Sprawdzone sposoby na to, jak postępować z trudnym podopiecznym

Jak poradzić sobie z problematycznym zachowaniem seniora? Po pierwsze nie zmieniaj nawyków podopiecznego który jest przyzwyczajony do pewnych aktywności i ma swoje zwyczaje które praktykuje od wielu lat. Postaraj się więcej obserwować, a dopiero potem dokonywać jakichkolwiek zmian. Poza tym niektórzy seniorzy to osoby hipochondryczne które często wymyślają schorzenia żeby w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Należy podchodzić do nich łagodnie i ze zrozumieniem.

Szczególną uwagę zwracaj na osoby starsze które odmawiają przyjęcia leków bądź pozbywają się ich zamiast je połknąć. Takie osoby wymagają dużo zainteresowania i naszej cierpliwości. Pomijanie kolejnych dawek leków może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje więc nie należy do tego dopuszczać.

brak apetytu u seniora

Bądź asertywna i zdecydowana w swoich odpowiedziach, ale unikaj podnoszenia głosu i krzyku, które mogą dodatkowo zestresować podopiecznego. Poza tym cały czas pracuj nad komunikacją. Powtarzaj sens wypowiedzi seniora aby upewnić się, że dobrze zrozumiałaś jego potrzeby i punkt widzenia. 

Jeśli sytuacja jest naprawdę zła – postaraj się odwrócić myśli podopiecznego i zainteresować go czymś innym. Daj mu jakieś zadanie do wykonania, zmień temat rozmowy – po prostu zwróć jego uwagę w innym kierunku. Po chwili senior może nie pamiętać już o co w ogóle się złościł. 

 

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności informuj seniora o tym, co się za chwilę wydarzy i dlaczego musisz daną czynność wykonać. Uspokoi go to i pozwoli przygotować się na ewentualny dyskomfort. 

Pamiętaj o wyciszeniu się

Opiekunka seniora powinna pamiętać o jakościowym spędzaniu swojego czasu wolnego. Niech będą to chwile przeznaczone na odpoczynek, relaks i kontakt z bliskimi. Postaraj się wypocząć i wyciszyć po całym dniu pracy. Spędź czas na tym, co naprawdę lubisz robić. Hobby, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i dobry sen to filary dobrego samopoczucia o które należy dbać na co dzień. 

 

Nie bój się prosić o wsparcie

Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna i nie radzisz sobie z emocjami oraz problemami związanymi z podopiecznym – nie wstydź się prosić o pomoc. O poradę innej opiekunki seniora, telefon do swojego opiekuna w agencji, wsparcie rodziny podopiecznego czy pomoc psychologiczną, jeśli zły nastrój nie mija od kilku tygodni. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i czasami każdy z nas czuje się bezsilny i zrezygnowany. Warto też pamiętać o tym, że taki stan również mija. 

Podsumowanie: Praca z trudnym podopiecznym

W zawodzie opiekunki osoby starszej nie zawsze jest łatwo i bezproblemowo, dlatego jadąc na sztelę warto pamiętać o empatii, zachowaniu spokoju i uśmiechu. Nasze nastawienie, podejście i sposób reagowania na trudne sytuacje ma kluczowe znaczenie. Odpowiednie zachowanie może sprawić, że z pozoru duże niedogodności okażą się znacznie mniejsze niż się spodziewałyśmy. Na naszą korzyść działa też fakt, że z czasem wiele osób starszych przyzwyczaja się do opiekuna i przestaje sprawiać większe problemy.  

 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o złośliwości starczej u seniora i o tym jak sobie z nią poradzić.