Dzisiaj zajmiemy się niemieckimi zwyczajami i tradycjami. Z czego słyną Niemcy, do czego przywiązują wagę, jak lubią spędzać wolny czas? Dowiedz się więcej przed wyjazdem do pracy jako opiekunka seniora w Niemczech.
Poznawanie nowej kultury
Poznanie kultury, kuchni i zwyczajów z pewnością pomoże opiekunce seniora w szybszym zaaklimatyzowaniu się w nowym kraju. Łatwiej również nawiązywać relacje i przyjaźnie z Niemcami w momencie, gdy chociaż trochę rozumiemy ich kulturę oraz przyzwyczajenia. Nie należy zapominać też o naszym podopiecznym, który z pewnością doceni naszą wiedzę, dobre chęci i będzie czuł się w naszym towarzystwie bardziej komfortowo.
Niemieckie zwyczaje i tradycje
Zwyczaje i tradycje w danym kraju mogą się różnić nawet pomiędzy regionami. Niemcy składają się z 16 landów związkowych. Nie jest to jednak odpowiednik naszych województw, ponieważ landy dysponują większą autonomią w stanowieniu prawa oraz posiadają własne konstytucje. Stąd zwyczaje panujące na przykład na północy kraju mogą być trochę inne od tych praktykowanych na południu.
Niemcy dużą uwagę przywiązują do utrzymania porządku oraz do punktualności. Standardem jest umawianie się na spotkanie nawet na kilka tygodni do przodu. Mieszkańcy Niemiec lubią mieć wszystko pod kontrolą, uporządkowane i otrzymywać jasne instrukcje. Segregują śmieci, dbają o swoje otoczenie, a w pracy przestrzegają zasad i regulaminów.
Ważnym dniem tygodnia jest niedziela, która jest dniem odpoczynku. Sklepy są wtedy zamknięte, a Niemcy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi na kawę lub inne formy wspólnego spędzania czasu.
Wyjątkowym czasem na terenie całego kraju jest okres przedświąteczny. To wtedy w każdym mieście i miasteczku otwierane są jarmarki świąteczne. Warto wybrać się na nie razem z seniorem, żeby poczuć tę wyjątkową atmosferę, kupić ozdoby świąteczne czy spróbować lokalnej kuchni.
Szczególnym okresem jest też karnawał, który trwa od 11 listopada aż do rozpoczęcia Wielkiego Postu. W tym czasie w wielu niemieckich miastach ludzie świętują, przebierają się, tańczą i cieszą życiem uczestnicząc w paradach i imprezach. Do karnawałowych stolic Niemiec należą Düsseldorf, Kolonia i Moguncja.
Jak Niemcy spędzają czas wolny
Niemcy czas wolny często spędzają na świeżym powietrzu – na spacerze w parku, uprawiając sport czy siedząc w ogródku piwnym ze znajomymi. Jeśli jesteśmy już przy piwie – jednym z ulubionych wydarzeń w kraju jest słynny Oktoberfest.
Odbywa się on we wrześniu i obchodzony jest głównie w Monachium i okolicach Bawarii. To tam można skosztować piwa w charakterystycznych, litrowych kuflach. Wydarzenie otwiera kolorowy pochód, podczas którego burmistrz Monachium otwiera pierwszą beczkę piwa. Zgodnie z tradycją piwo pochodzi z jednego z sześciu specjalnie wyselekcjonowanych monachijskich browarów. Oktoberfest to także największa parada strojów ludowych na świecie oraz niesamowite koncerty orkiestr dętych.
Wakacje chętnie spędzane są przez Niemców na terenie własnego kraju – na przykład nad morzem bądź w Alpach. Natomiast ulubionym kierunkiem wyjazdów zagranicznych jest zdecydowanie hiszpańska wyspa Majorka.
Niemiecka kuchnia – co lubią jeść nasi zachodni sąsiedzi?
Kuchnia niemiecka w dużej mierze opiera się na ziemniakach i mięsie. Do ulubionych dań Niemców zalicza się golonka, sałatka ziemniaczana (na przykład z boczkiem czy podsmażoną kiełbasą), kiełbasy w stylu currywurst (kiełbasa z curry) czy inne dania zawierające wieprzowinę lub kapustę. Niemcy bardzo lubią również chleb oraz różnego rodzaju zupy – kartoflaną, bawarską czy piwną. Do picia preferuje się kawę lub właśnie piwo.
Co na deser? Na przykład klasyczny apfelstrudel, czyli strudel z jabłkami, cynamonem i rodzynkami w rumie. Inne, lubiane desery to na przykład marcepan, pierniczki i tort szwarcwaldzki. Więcej na temat kuchni niemieckiej przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule.
Warto też dodać, że na terenie Niemiec mieszka wielu obcokrajowców tak więc w każdym mieście mamy duży wybór restauracji azjatyckich czy na przykład tureckich.
Jacy są Niemcy?
Z każdą nacją łączymy określone cechy charakteru i Niemcy nie są tutaj wyjątkiem. Przede wszystkim kojarzymy ich z dokładnością i uporządkowaniem. Słynne powiedzenie “Ordnung muss sein!” (“Porządek musi być”) zdecydowanie nie wzięło się znikąd.
Poza tym Niemcy są bardzo punktualni. Nawet kilkuminutowe spóźnienie jest źle widziane tak więc jeśli wiesz, że nie zdążysz pojawić się na czas, w dobrym tonie jest telefonicznie uprzedzenie o tym fakcie drugiej strony. Wszystkie wizyty i spotkania, formalne czy nieformalne, umawia się odpowiednio wcześniej.
Niemcy są dość powściągliwi – mogą nie być wylewni, ale wciąż zachowywać się przyjaźnie i sympatycznie. Są też dosyć formalni i zanim nie przejdziemy na “ty” preferują formy “Pan” / “Pani”. Mieszkańców Niemiec charakteryzuje również wysokie poczucie obowiązku i pracowitość, czyli cechy z których słyną na całym świecie.
Podsumowanie
Poznawanie nowej kultury i zwyczajów może być bardzo ciekawym doświadczeniem. My także możemy podzielić się wiedzą o polskich tradycjach z naszym podopiecznym. W ten sposób dowiemy się o sobie nawzajem czegoś nowego i lepiej się poznamy. A w trakcie różnych świąt i uroczystości możemy kultywować pod jednym dachem zarówno tradycje niemieckie, jak i polskie.
Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o kuchni niemieckiej.
Źródła
[1] https://perfekton.pl/2023/06/02/kuchnia-niemiecka/
[2] https://www.adotrip.com/pl/blog/famous-festival-of-germany
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Oktoberfest
[4] https://ru-geld.de/pl/holidays/list/fasching.html