Nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie i najczęściej seniorzy przyjmują na tę dolegliwość specjalne lekarstwa. Jednak dobrze jest wiedzieć też jak można obniżyć ciśnienie krwi bez użycia leków, a przy użyciu domowych sposobów. 

Jak zadbać o odpowiednie ciśnienie krwi u seniora

Czym jest nadciśnienie i jaka wysokość ciśnienia jest właściwa dla podopiecznego w określonym wieku pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Jako opiekunka osoby starszej możesz pomóc seniorowi w dbaniu o zdrowie i o odpowiednie ciśnienie krwi. Systematyczne przyjmowanie leków (jeśli istnieje takie zalecenie od lekarza) to oczywiście podstawa. Jednak istnieje wiele naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi, które warto znać.

Aktywność fizyczna a ciśnienie krwi

Listę domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi otwiera regularna porcja ruchu. Aktywność fizyczna wzmacnia m.in. układ krwionośny i sprawia, że do komórek ciała dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu. W zależności od stanu seniora możecie zacząć praktykować regularne spacery, pływanie, marsz, gimnastykę czy na przykład nordic walking.

Dieta na prawidłowe ciśnienie tętnicze

Dieta, co raczej nie jest zaskoczeniem, odgrywa istotną rolę w stabilizowaniu ciśnienia krwi. Powinna zawierać tłuszcze roślinne (na przykład oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron), ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, orzechy, nasiona oraz oczywiście warzywa. Ciśnienie obniża m.in. marchewka, rzodkiewka, granat, seler, pomidor czy czosnek. [5] Co ciekawe, również gorzka czekolada (minimum 60% zawartości kakao) korzystnie działa na prawidłowe ciśnienie krwi. Już 2 kostki dziennie pomogą seniorowi zapobiec chorobom serca, a przy okazji mogą zastąpić deser.

Warto spożywać też przetwory mleczne (najlepiej niskotłuszczowe) pełne wapnia i białka, których często brakuje w organizmie osoby cierpiącej na nadciśnienie. Unikamy natomiast czerwonego mięsa, białego pieczywa, wysoko przetworzonej żywności, tłustych mięs, fast foodów, słodkich napojów i słodyczy.

To, co koniecznie trzeba wprowadzić do jadłospisu seniora, to ograniczenie soli. Zatrzymuje ona w organizmie wodę, co powoduje podwyższenie ciśnienia krwi. Zaleca się spożywanie do pół łyżeczki soli na dobę. Dobrze jest więc zrezygnować z solonych orzeszków, chipsów i innych, słonych przekąsek. Sól w daniach możemy zastąpić przyprawami. Przyprawy obniżające ciśnienie to pietruszka, bazylia, nasiona selera, cynamon, kminek, tymianek, imbir czy kardamon. [5]

Rola potasu w diecie a nadciśnienie

Szczególnie istotnym składnikiem pokarmowym, którego senior cierpiący na problemy z nadciśnieniem powinien spożywać jak najwięcej jest potas. Znajdziemy go m.in. w pomidorach, bananach, burakach, szpinaku, orzechach, cytrusach, zielonym groszku czy kalarepie. Pozwala on obniżyć ciśnienie tętnicze, dzięki rozluźnianiu naczyń krwionośnych, wspomaga też odpowiednie nawodnienie organizmu i pozytywnie wpływa na pracę serca.

Prawidłowe nawodnienie i zioła dla seniora cierpiącego na nadciśnienie

Kolejnym istotnym aspektem diety jest odpowiednie nawodnienie. W trakcie odwodnienia tracimy takie pierwiastki jak sód, potas i magnez. Picie małych ilości wody, ale regularnie przez cały dzień, obniża ciśnienie krwi. Dodatkową ciekawostkę stanowi fakt, że na przykład sok z aronii znakomicie działa na ustabilizowanie ciśnienia krwi. Tak więc nie musimy ograniczać się do picia tylko i wyłącznie wody mineralnej.

Innym pomysłem jest przygotowanie herbaty, najlepiej zielonej, która ma działanie antyoksydacyjne i zmniejszające ryzyko nadciśnienia. Seniorowi można przygotować również mieszanki ziołowe, które wspomagają naturalne leczenie nadciśnienia. Zioła, które mogą się w nich znaleźć, to na przykład jemioła, ruta zwyczajna, głóg, skrzyp polny, melisa, pokrzywa, rumianek, lipa, bazylia czy dzika róża. [2]

Rezygnacja z papierosów, alkoholu i… kawy

W dłuższej perspektywie czasu alkohol i kawa nie działają korzystnie na ciśnienie krwi. Natomiast papierosy niszczą naczynia krwionośne i powodują skok ciśnienia utrzymujący się nawet do pół godziny. To stan niekorzystny dla każdego organizmu, a zwłaszcza dla osoby starszej mającej problemy z ciśnieniem krwi. Z używek i nadmiaru kawy należy zatem zdecydowanie zrezygnować.

Ograniczenie stresu i gorące kąpiele

Stawiając na domowe sposoby obniżenia ciśnienia krwi musimy mieć na uwadze także poziom stresu w życiu seniora. Skoki ciśnienia spowodowane nerwowością i wysokim poziomem kortyzolu we krwi dotyczą wielu osób i są wyjątkowo niekorzystne dla układu krwionośnego. Jak pomóc zestresowanemu seniorowi?

Pierwszym sposobem na relaks jest gorąca kąpiel trwająca 20- 30 minut. Ciepła woda pomaga rozszerzyć tętnice i regulować ciśnienie krwi. [5] Kolejny sposób to spacer, rozciąganie, kontakt z naturą, odprężająca muzyka, masaż czy rozmowa z bliską osobą.

Nie zapominajmy o świadomym oddechu. Cykl to około 6 sekund wdechu, kilka sekund zatrzymania powietrza w płucach i 6 sekund wydechu. Do powtórzenia przynajmniej kilka razy. Taki kontrolowany oddech w kilka chwil może uspokoić skołatane nerwy osoby starszej i pomóc jej w powrocie do równowagi zarówno ciała, jak i ducha.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o tym jak postępować z trudnym podopiecznym.

 

Źródła:

[1] https://ortomedico.pl/blog/dla-seniora-i-jego-opiekuna/prawidlowe-cisnienie-i-puls-u-seniora-normy-przyczyny-skutki-leczenie

[2] https://www.swiatleku.pl/article/naturalne-sposoby-na-obnizenie-cisnienia

[3] https://kredos.pl/blog/co-obniza-cisnienie-sprawdz-9-naturalnych-sposobow

[4] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-krazenia,jak-w-naturalny-sposob-obnizyc-cisnienie-krwi-,artykul,58621309.html

[5] https://upacjenta.pl/poradnik/jak-obnizyc-cisnienie-w-domu