Czym jest choroba wieńcowa? Jakie ma objawy? I jak opiekunka seniora może pomóc podopiecznemu cierpiącemu na wieńcówkę? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest choroba wieńcowa

Jedną z chorób, na którą nierzadko cierpią seniorzy jest choroba wieńcowa, inaczej nazywana chorobą niedokrwienną serca. Przewlekły stan niedostatecznego zaopatrzenia serca w tlen i substancje odżywcze powodować może dusznicę bolesną, a nawet zawał serca.

Najczęściej przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca tętnic wieńcowych. [1] Warto wiedzieć, że choroba niedokrwienna serca znacznie częściej dotyka mężczyzn i to już po 40-stym roku życia.

Objawy choroby wieńcowej u osoby starszej

Głównym objawem choroby wieńcowej jest nietypowy i zmienny ból w klatce piersiowej. Zlokalizowany jest zamostkowo, promieniuje do barków (zwłaszcza lewego), przedramion, przyśrodkowych części ramion i palców (IV i V palec). Poza tym może promieniować też do szyi, szczęki, nadbrzusza czy żuchwy. Ból ma charakter dławiący, zaciskający, często połączony z uczuciem duszności. Może piec, rozpierać i dawać uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Inne objawy choroby to szybkie męczenie się, niepokój, lęk, zasłabnięcie, silny ból nadbrzusza, nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca i poty. [2] [3]

Charakterystyczną cechą bólu wieńcowego jest to, że nasila się od pod wpływem stresu, wysiłku, zimna, a także po obfitym posiłku. Objawy ustępują samoistnie w trakcie odpoczynku lub w ciągu 1-3 minut po podaniu pod język nitrogliceryny.

Jeśli w ciągu 5 minut ból nie ustępuje – mamy do czynienia z ostrym zespołem wieńcowym. Może on trwać dłużej, pojawiać się również w spoczynku i nie przechodzić po podaniu nitrogliceryny. Jeśli ból jest silniejszy i trwa dłużej niż zazwyczaj, należy zadzwonić na pogotowie. [4]

Diagnoza i leczenie stenokardii

Leczenie choroby wieńcowej (stenokardii) w zależności od stopnia zaawansowania choroby, może odbywać się za pomocą zmiany stylu życia, leków bądź zabiegu operacyjnego. Jednak przed tym lekarz zleca badania takie jak elektrokardiogram (EKG), badanie krwi na poziom cholesterolu czy badanie stresowe. Warto zgłosić się na konsultację lekarską tuż po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów.

Jak opiekunka seniora może pomóc choremu na chorobę wieńcową

  1. Monitorowanie objawów i podawanie leków. Znając typowe objawy choroby wieńcowej będziesz w stanie obserwować stan seniora. Właśnie dlatego przed wyjazdem na sztelę dobrze jest zapoznać się z listą objawów schorzeń, na które cierpi dana osoba. Ich obserwacja, podawanie odpowiednich leków i wspieranie w utrzymaniu zdrowego stylu życia to podstawy opieki nad seniorem, nie tylko tym cierpiącym na chorobę wieńcową.
  2. Wsparcie w zmianie stylu życia i diety. Zdrowy styl życia jest kluczowy dla osób z chorobą wieńcową. Opiekunka może na przykład pomagać w przygotowywaniu posiłków zgodnych z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać o tym, że senior powinien unikać produktów zwiększających poziom cholesterolu we krwi, słodyczy, fast foodów, żywności przetworzonej, nadmiaru sodu (słone przekąski, konserwy, dania gotowe) oraz węglowodanów prostych (produkty z białej mąki, cukry proste).                                            Opiekunka seniora powinna również zachęcać podopiecznego do regularnej aktywności fizycznej, oczywiście dostosowanej do stanu zdrowia podopiecznego. Wszystkim na zdrowie wyjdzie chociażby zaproponowanie wspólnego spaceru zamiast oglądania telewizji. Motywuj też chorego do rzucenia palenia, alkoholu oraz unikania przewlekłego stresu.
  3. Przypominanie o regularnych kontrolach lekarskich. Zadaniem opiekunki jest też przypominanie o wizytach u lekarza. Można także zachęcić chorego do prowadzenia dzienniczka objawów oraz ogólnego samopoczucia. Takie informacje przydadzą się podczas kolejnej kontroli lekarskiej.
  4. Wsparcie psychologiczne. Do nas należy też wsparcie emocjonalne osoby starszej. Wysłuchanie jej lęków i obaw, a także pomoc w utrzymaniu pozytywnego podejścia do życia.
  5. Szybka reakcja. W momencie nagłego pogorszenia się stanu podopiecznego opiekunka osoby starszej jest w stanie szybko zareagować, rozpoznając niepokojące objawy, takie jak ból i ucisk w klatce piersiowej oraz duszności. A następnie podać odpowiedni lek pod język bądź zadzwonić na pogotowie, a być może i uratować osobie starszej życie.

Podsumowanie

Opiekunka seniora odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym życiu podopiecznego cierpiącego na chorobę wieńcową. Pomaga ona nie tylko fizycznie, ale też wspiera emocjonalnie i może być partnerem we wspólnym dbaniu o zdrowie. Nasza współpraca z rodziną podopiecznego oraz lekarzami może przyczynić się do poprawy jakości życia seniora i skutecznej kontroli choroby.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki oraz o cukrzycy u seniora.

 

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_niedokrwienna_serca

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_niedokrwienna_serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[4] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.5.2.