Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. A opieka w Niemczech nie różni się bardzo od tej w Polsce. Tam również lekarze i fizjoterapeuci zachęcają osoby starsze do ruchu. Jednak jak przekonać do tego naszego podopiecznego?

Podeszły wiek a ruch

Każda dawka aktywności fizycznej przynosi korzyści zdrowotne i poprawia jakość życia. Zwłaszcza wśród osób starszych, które często cierpią na różne choroby i pośród których istnieje ryzyko “zasiedzenia” w domowym fotelu. Często powodem niechęci do ruchu jest także poczucie izolacji społecznej, samotność i depresja. W takim wypadku nawet krótki spacer może poprawić nastrój, zaktywizować seniora i sprawdzić, że znowu będzie miał on więcej energii.

Dlaczego warto być aktywnym?

Aktywność fizyczna poprawia kondycję, wydłuża życie, wzmacnia odporność, poprawia jakość snu, pozytywnie wpływa na wagę ciała i wzmacnia płuca. Poza tym zwiększa siłę mięśni, co przekłada się na łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności. Ponadto sport wspomaga zdrowie kości i poprawia koordynację ruchową, co z kolei zmniejsza ryzyko upadku i kontuzji. Kolejne bonusy płynące z regularnego ruchu to obniżenie poziomu lęku, zmniejszenie ryzyka depresji, ogólna poprawa poziomu energii życiowej i funkcji poznawczych.

Zachęcenie osoby starszej do aktywności fizycznej często jest nie lada wyzwaniem dla opiekunki seniora. Warto na bieżąco szukać sposobów na uatrakcyjnienie podopiecznemu różnych form ruchu. Poniżej kilka pomysłów w jaki sposób możemy to zrobić.

Przedstawienie korzyści

To jeden z najważniejszych kroków w procesie zachęcania podopiecznego do ruchu i aktywności. Na początek warto wyjaśnić seniorowi, jakie bonusy płyną z aktywności fizycznej i jak może ona poprawić jego stan. Korzyści zdrowotne takie jak poprawa sprawności, zwiększenie poziomu samodzielności, pomoc w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi czy zmniejszenie ryzyka zawału serca mogą sprawić, że senior będzie bardziej skłonny do podjęcia próby.

Dopasowanie form aktywności do zainteresowań

Kolejnym ważnym punktem jest wzięcie pod uwagę preferencji podopiecznego. Poszukajcie wspólnie tej formy aktywności, która mu odpowiada. Jedni lubią spacerować, inni pływać, a jeszcze inni wolą taniec. Forma ruchu, którą senior preferuje, na pewno zwiększy szanse na to, że będzie on aktywny dużo częściej.

Wspólne aktywności i ćwiczenia

Jako towarzysz osoby starszej – również i Ty możesz zacząć ćwiczyć. Zawsze raźniej jest rozpocząć nową aktywność we dwoje, dodatkowo wpływa to też na wzrost motywacji. Poza tym na pewno pozytywnie odbije się to także na Twoim zdrowiu. A wspólny czas pozwoli zbudować z seniorem bliższą więź.

Jeśli opcja wspólnych aktywności odpada, zawsze możecie poszukać innego partnera do ćwiczeń. Kogoś z rodziny, innego seniora albo po prostu zajęć grupowych na pobliskiej siłowni lub w klubie seniora.

Nowa rutyna i harmonogram

Planowanie i stworzenie harmonogramu aktywności może być kluczem do powodzenia całego przedsięwzięcia. Wypisz na kartce na lodówce jakie aktywności senior ma do wykonania każdego dnia tygodnia i staraj się tego pilnować. W podeszłym wieku rutyna i powtarzalny tryb życia dają osobom starszym poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Motywowanie i pochwały

Pochwały i słowa uznania skierowane w stronę podopiecznego dodadzą mu wiary we własne możliwości i spowodują wzrost motywacji. Doceniaj każdy mały krok i chęci, które widzisz u seniora. W końcu wszyscy lubimy być doceniani.

Poczucie bezpieczeństwa

Ważne, aby osoba starsza podczas aktywności czuła się pewnie i bezpiecznie. Zaczynajcie od małych wyzwań i razem sprawdzajcie, co podopiecznemu odpowiada oraz jak się czuje. Przed całym procesem warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, które z ćwiczeń senior może wykonywać. Zadbaj też o jego sportowe obuwie i wygodną odzież.

Monotonii mówimy nie!

Pochwały i słowa uznania skierowane w stronę podopiecznego dodadzą mu wiary we własne możliwości i spowodują wzrost motywacji. Doceniaj każdy mały krok i chęci, które widzisz u seniora. W końcu wszyscy lubimy być doceniani.

Cierpliwość to klucz

Nowa rutyna w życiu seniora to coś, co można wypracować, ale niekoniecznie będzie to łatwy i szybki proces. Dlatego tutaj przyda się cierpliwość i zaangażowanie. Osoba starsza może potrzebować czasu, aby przekonać się do większej ilości spacerów, wyjść z domu czy nowych ćwiczeń. W niektóre dni może ich też odmawiać. Nie zrażaj się i nie poddawajcie się tak łatwo.

Twoje wsparcie i cierpliwe podejście mogą pomóc podopiecznemu przezwyciężyć dyskomfort i trudności. Praca jako opiekunka seniora w Niemczech może dać wiele radości i satysfakcji, zwłaszcza w takich chwilach.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki oraz o tym jak opiekować się podopiecznym ze stomią.