W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy zabiegani, a samo tempo życia jest dużo szybsze, niż kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Dla seniorów to nowa rzeczywistość w której niełatwo się odnaleźć. Zwłaszcza, kiedy ciało i umysł nie działają już tak, jak dawniej. Jak zatem wzbogacić życie z podopiecznym, aby zapewnić mu trochę rozrywki? O tym w dzisiejszym artykule.

Kluczowa rola towarzystwa w życiu seniora

Relacje międzyludzkie zanikają na rzecz ekranów i smartfonów, a osoby starsze czują się coraz bardziej samotne i odizolowane od reszty społeczeństwa. Do tego wszystkiego często jest tak, że ich partnerzy i przyjaciele już odeszli. Dlatego tak ważne jest to, żeby opiekunka seniora dbała nie tylko o potrzeby fizyczne podopiecznego, ale także te mentalne. A pośród nich znajduje się potrzeba towarzystwa. Nie zawsze zaspokaja ją rodzina podopiecznego, tak więc warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Samotność może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, kłopotów ze snem, drażliwości, utraty wigoru, a nawet braku sensu życia i depresji. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, wspólne spędzanie czasu stymuluje osobę starszą umysłowo, co pozwala jej dłużej pozostać sprawną. Rozmowy, czytanie czy gry intelektualne to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji rozwijanie funkcji poznawczych i poprawienie pamięci.

Ponadto obecność opiekunki, członków rodziny i przyjaciół sprawia, że podopieczny lepiej znosi ból i objawy choroby. Czuje też wsparcie i wie, że nie jest ze swoimi zmaganiami i problemami sam. Może się zdarzyć, że podopieczny nie ma już zbyt wielu bliskich osób – wtedy sama nasza obecność ma naprawdę wielkie znaczenie.

Jak wzbogacić wspólne życie z podopiecznym?

Pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest naprawdę wiele. Dzisiaj przyjrzymy się kilku przykładom które pozwolą Wam zainspirować się i znaleźć coś dla siebie.

1.    Wspólne pasje i hobby

Odnalezienie wspólnych zainteresowań bądź odkrywanie nowych może być ekscytującą przygodą! Poprawi samopoczucie osoby starszej, pobudzi jej ciekawość świata, a dodatkowo może być rozwojowe również dla samej opiekunki seniora. Szydełkowanie, malowanie, pieczenie ciast, wspólne czytanie książek czy słuchanie nowych płyt z pewnością zbliży Was do siebie i może stanowić doskonałą rozrywkę.

2.    Spotkania z rodziną i przyjaciółmi

Aktywizacja seniora może odbywać się poprzez codzienne czynności, ale także zachęcanie go do wyjścia z czterech ścian i spędzania czasu z innymi. Rodziną, znajomymi, sąsiadami bądź seniorami z pobliskiego klubu seniora – każde towarzystwo jest na wagę złota.

Wiele osób starszych ma po prostu potrzebę “wygadania się” komuś bliskiemu. A interakcje między ludźmi korzystnie wpływają na samopoczucie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Pamiętajmy o tym, że jeśli spotkania fizyczne nie wchodzą w grę – możemy wesprzeć się telefonem czy spotkaniem wideo.

3.    Codzienne spacery i aktywność fizyczna

Jak to mówią – w zdrowym ciele, zdrowy duch! Jeśli stan podopiecznego na to pozwala, każdemu seniorowi poleca się codzienną dawkę ruchu. Chwilę gimnastyki, aqua aerobik, spacer po okolicy czy choćby prace ogrodowe. W razie potrzeby możecie użyć wózka, laski lub balkonika. Aktywność fizyczna wyciszy układ nerwowy, dotleni organizm, wzmocni mięśnie i poprawi stan psychiczny podopiecznego. A to tylko niektóre z wielu korzyści płynących z ruchu.

4.    Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności

Udział w wydarzeniach organizowanych w okolicy to idealny pomysł na wzbogacenie życia podopiecznego. Może być to lokalny kościół, biblioteka, klub seniora, wolontariat, wydarzenia kulturalne czy pokazy filmowe. Nierzadko też sama oferta zajęć stricte dla seniorów okazuje się bardzo ciekawa. Są to lekcje tańca, lokalny chór, nauka obsługi komputera i tak dalej. Każda możliwość nawiązania kontaktu z najbliższą społecznością oznacza nowe znajomości i aktywizowanie podopiecznego, żeby jak najdłużej czuł się sprawny i potrzebny.

5.    Kreatywne spędzanie czasu i próbowanie nowych rzeczy

Pobudzanie zdolności intelektualnych oraz kreatywności osoby starszej również niesie za sobą wiele korzyści. Od poprawy pamięci i koncentracji, po relaks i lepszy sen. Kupienie nowej gry, książki, krzyżówek, przeglądanie prasy, stworzenie drzewa genealogicznego czy odkurzenie starego instrumentu muzycznego da seniorowi dużo radości i satysfakcji. Może być także dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu z opiekunką oraz możliwością poznania się bliżej. Spróbujcie też czegoś nowego. Załóżcie na przykład własny zielnik czy ogródek. Element ciekawości i ekscytacji z tym związanej z pewnością doda seniorowi wigoru.

Podsumowanie

Opiekunka osoby starszej w Niemczech pomaga seniorowi w wyzwaniach dnia codziennego. Nierzadko jest to przygotowywanie posiłków, utrzymywanie higieny, podawanie leków czy ubieranie. Warto pamiętać też o tym, aby zadbać o potrzeby emocjonalne osoby starszej. Jedną z nich jest wyżej wspomniana potrzeba towarzystwa, która nie powinna być zaniedbywana. Wspólne spędzanie czasu i szukanie ciekawych zajęć może dać wiele radości, rozrywki oraz pomóc w stworzeniu więzi. To także dobry pomysł na miłe spędzanie czasu.

Jeśli senior wycofuje się z życia społecznego i miewa depresyjne nastroje – wtedy szczególnie warto zachęcać go do aktywności i kontaktów towarzyskich. Potrzeby emocjonalne i społeczne są równie ważne, jak te fizyczne.  Kontakty międzyludzkie często stanowią dla osoby starszej źródło stabilizacji emocjonalnej.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki oraz o zmianach skórnych u seniora.

 

Źródła:

[1] https://www.doz.pl/czytelnia/a12239-Zrozumiec_seniora_-_potrzeby_i_emocje_osob_starszych

[2] https://witrynawiejska.org.pl/2023/02/23/jak-skutecznie-aktywizowac-seniorow/

[3] https://niewidacpomnie.org/2023/08/19/seniorzy-w-rodzinie-jak-jest-rola-najblizszych-w-zyciu-osob-starszych/