Na czym polega terapia zajęciowa? Czy jest to dobry pomysł na terapię dla seniora czyli osoby w podeszłym wieku? Poznajcie przykładowe rodzaje terapii zajęciowych na które może uczęszczać podopieczny.

Na czym polega terapia zajęciowa dla seniora?

„Dzięki ćwiczeniom ruchowym, integracyjnym i artystycznym, wykonywanym pod okiem specjalisty, osoba niepełnosprawna fizycznie, intelektualnie lub starsza ćwiczy poruszanie się oraz radzenie sobie z codziennymi czynnościami, co pozwala jej sprawniej funkcjonować w społeczeństwie i usamodzielniać się.” [1] 

Medonet

Opieka zdrowotna nad seniorem wcześniej ograniczała się do opieki lekarskiej oraz rehabilitacji. W ostatnich latach popularność zyskuje terapia zajęciowa. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie podstawowej opieki nad osobą starszą. Jej celem jest pobudzenie seniora: zmotywowanie go do działania, usprawnienie zdolności motorycznych, poprawa samopoczucia psychicznego, zdolności intelektualnych czy zachęcenie do codziennej dawki ruchu.

Typy terapii zajęciowej dla osoby starszej

Terapia zajęciowa wspiera samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Istnieje wiele typów terapii, a pośród nich m.in. socjoterapia, ergoterapia, arteterapia czy dogoterapia. Do wyboru mamy naprawdę wiele opcji tak więc warto rozejrzeć się i sprawdzić, które z nich dostępne są w okolicy.

Gdzie ich szukać? Na przykład w szpitalu, pobliskim klubie seniora, centrum rehabilitacyjnym, uniwersytecie III wieku czy prywatnie. Możesz też zapytać lekarza lub fizjoterapeutę seniora, czy oni mogą doradzić coś dopasowanego specjalnie do potrzeb Twojego podopiecznego. Zapytaj także o zdanie samego zainteresowanego. Może na przykład kocha psy i wybrałby dogoterapię, czyli spędzanie czasu z futrzanymi przyjaciółmi?

Arteterapia

Arteterapia to terapia poprzez sztukę. Aktywizowanie osoby starszej poprzez zajęcia artystyczne takie jak kolorowanie kolorowanek, malowanie obrazów czy rzeźbę. Następnie stworzone dzieła omawia się z terapeutą aby lepiej zrozumieć swoje myśli i emocje. [2] Terapia tego typu daje również wiele satysfakcji wynikającej z tego, że senior tworzy coś samodzielnie. Poza tym zwiększa zdolności poznawcze i jest doskonałą rozrywką.

Powiązane z arteterapią są m.in. dramatoterapia (zajęcia teatralne), choreoterapia (terapia tańcem), biblioterapia (terapeutyczne bajki oraz opowieści), muzykoterapia (śpiew, gra na instrumencie) czy filmoterapia (projekcja filmów i późniejsza dyskusja).

Ergoterapia

To typ terapii rozwijający poprzez wykonywaną pracę manualną. Może być nią na przykład: krawiectwo, ogrodnictwo, stolarstwo, wikliniarstwo, haftowanie czy garncarstwo. Często ten typ terapii, oprócz poprawy zdolności manualnych, pozwala odkryć swoje talenty i znaleźć nowe hobby. Ergoterapia może pozwolić też na zorganizowanie dodatkowego źródła zarobku i dorobienie do emerytury.

Terapie relaksacyjne

Do tej grupy terapii należą zajęcia związane z masażem, medytacją, pracą z oddechem czy aromaterapią (relaks za pomocą zapachu; najczęściej olejków eterycznych). Terapia tego typu poprawia samopoczucie, relaksuje ciało i umysł, a także pozytywnie działa na przykład na osoby walczące ze stanami lękowymi.

Estetoterapia

Estetoterapia to terapia polegająca na kontakcie seniora z naturą czy na przykład ze sztuką. Bodźce wzrokowe i estetyczne poprawiają nastrój, obniżają poziom stresu i wyciszają. Estetoterapię często łączy się z kinezyterapią, czyli terapią związaną z ruchem i ćwiczeniami fizycznymi. A także z socjoterapią, gdzie pozytywne działanie polega na aktywizacji seniora do zajęć w grupie i zachęcaniu do budowania relacji interpersonalnych. Socjoterapia pomaga również w tym, aby senior nie izolował się od społeczeństwa.

Podsumowując – estetoterapią może być wizyta grupy w muzeum, grupowe ćwiczenia fizyczne na leśnej polanie czy spacer brzegiem morza. [3]

Korzyści wynikające z terapii zajęciowej

Senior biorący udział w takich zajęciach szybciej powraca do zdrowia, dłużej zachowuje sprawność fizyczną i psychiczną, a także czuje się potrzebny i widziany. Wpływa ona pozytywnie również na wzrost samodzielności, pobudzanie kreatywności, rozwój nowych pasji czy rozładowanie codziennych napięć i stresu.

Posiadanie zajęcia i planów na kolejne dni może zmniejszyć ryzyko stanów depresyjnych, które często dotykają właśnie osoby starsze. Natomiast poprawa sprawności fizycznej i zdolności manualnych jest szczególnie istotna na przykład dla seniora po udarze bądź cierpiącego na chorobę reumatyczną.

Podsumowanie

Terapia zajęciowa to nie tylko ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu i poprawienie sprawności seniora. To również dobry pomysł z racji tego, że podopieczny ma kontakt z innymi ludźmi. Czy to z terapeutą, czy z innymi uczestnikami zajęć grupowych – taki kontakt poprawi samopoczucie psychiczne osoby starszej, a może nawet pozwoli się z kimś zaprzyjaźnić. Dobrze dobrane zajęcia zdecydowanie korzystnie wpłyną na życie codzienne seniora.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o ćwiczeniach na poprawę pamięci seniora

 

Źródła:

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,terapia-zajeciowa—rodzaje-terapii–korzysci–terapeuta-zajeciowy,artykul,1730881.html

[2] https://www.medonet.pl/zdrowie,terapia-zajeciowa—rodzaje-terapii–korzysci–terapeuta-zajeciowy,artykul,1730881.html

[3] https://www.medonet.pl/zdrowie,terapia-zajeciowa—rodzaje-terapii–korzysci–terapeuta-zajeciowy,artykul,1730881.html