Ćwiczenie pamięci dla seniorów i nie tylko

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pamięci przeznaczone dla osoby starszej pozwolą dłużej zachować sprawność umysłową i intelektualną. Jak opiekunka seniora może pomóc w tej kwestii podopiecznemu? I na czym w ogóle polegają ćwiczenia pamięci dla seniorów

Trening pamięci jako codzienna rutyna

Niestety, starzenie się mózgu i związane z tym problemy z zapamiętywaniem dotyczą w mniejszym lub większym stopniu każdego seniora. Ćwiczenia pamięci szczególnie korzystnie działają na osoby chorujące na schorzenia związane z problemami z pamięcią takie jak: demencja, udar, choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona

Poprawnie dobrana aktywność intelektualna może opóźnić występowanie objawów oraz złagodzić przebieg choroby. Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością umysłową każdy po 60-tym roku życia powinien wykonywać odpowiednie ćwiczenia – nawet gdy nie ma jeszcze problemów z pamięcią. A sama stymulacja mózgu i tworzenie nowych połączeń między neuronami pozytywnie wpływa na rozwijanie funkcji poznawczych u osób w każdym wieku. 

trening pamięci

 

Ćwiczenia pamięci są polecane szczególnie w sytuacji, gdy senior cierpi na wcześniej wymienione choroby bądź cukrzycę, niedoczynność tarczycy, choroby układu krwionośnego, choroby metaboliczne, AIDS, kiłę, niedobór witaminy B12 czy glukozy. W takim przypadku wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń pamięci jest wysoce wskazane. [1] 

Treningi sprawności umysłowej odbywają się na przykład na spotkaniach klubu seniora ale my dzisiaj podsuwamy Wam kilka inspiracji których opiekunka osoby starszej może użyć w trakcie pracy z podopiecznym w domu. 

Ćwiczenia pamięci dla seniorów – inspiracje do wykorzystania w pracy opiekunki osoby starszej

Łatwym do zaimplementowania rozwiązaniem będą codzienne aktywności które “przy okazji” poprawiają pamięć. Należy do nich gra na instrumencie muzycznym, nauka języka obcego, rozwiązywanie zagadek i krzyżówek, gra w szachy, gry karciane, planszowe, rebusy czy nauka wiersza na pamięć. 

Czynności te wspomagają zdolność koncentracji, kojarzenia faktów i przypominania sobie znanych informacji. Szczególnie polecana jest gra memory która polega na zapamiętywaniu pozycji kart rozłożonych na stole. Do gry używa się par kart o identycznych oznaczeniach bądź grafikach. Celem memory jest znalezienie wszystkich par takich samych kart. Wygrywa ta osoba, która rzeczywiście znajdzie ich najwięcej. Warto dodać, że ta gra, jak i wiele innych, jest już dostępna online i nie trzeba kupować kart fizycznych. 

Inną, ciekawą propozycją jest układanie historii na podstawie słów lub  obrazków według własnej wyobraźni i zapamiętywanie, jakie wydarzenie miało miejsce po wcześniejszym. Jest to nauka metodą łańcuszkową i najlepiej działa w momencie gdy bazuje na skojarzeniach. Seniora zaktywizować możemy również podczas ćwiczenia pamięci wzrokowej

Ćwiczenia, gry na pamięć

Najpierw zapamiętuje on gdzie co leżało, a następnie zmieniamy lokalizację przedmiotów i osoba starsza może je zlokalizować, wraz z powstałymi zmianami, raz jeszcze. Inna opcja, dostępna także online, to porównywanie obrazków A i B oraz szukanie pomiędzy nimi różnic.

Kolejna propozycja to ćwiczenia angażujące pamięć słuchową. Zapamiętywanie rymowanek, układanie własnych, zapamiętywanie ciągu cyfr, dat, słów piosenki i tak dalej. Rozwiązywanie zadań matematycznych w pamięci też może stanowić część trening mózgu. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie to łatwy sposób na przyjemny trening pamięci dla osoby starszej.

Następny sposób na poprawę zdolności kognitywnych to… przełamanie rutyny. Powrót do domu inną drogą, przygotowanie obiadu inaczej niż zwykle, próba napisania czegoś inną ręką niż ta, której zawsze używamy – to tylko kilka przykładów na to, jak w łatwy sposób można aktywować mózg i poprawić swoje zdolności umysłowe. 

Jak opiekunka seniora może wspomóc pamięć podopiecznego

Oprócz ćwiczeń pamięci dla seniora możemy zrobić coś jeszcze. Mowa o dbaniu o regularny ruch i aktywność fizyczną oraz wsparcie pod postacią zaplanowania odpowiedniej diety. Dbajmy o to, aby na talerzu podopiecznego pojawiały się produkty bogate w witaminę A, E, C, D oraz o witaminy z grupy B. 

Ponadto składniki wspierające pamięć i koncentrację, czyli kwasy omega- 3, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Jeśli dodamy do tego regularną porcję ruchu (np. gimnastyka, spacery, taniec, pływanie) oraz jakościowy sen i ograniczenie stresu – szanse na poprawę pamięci seniora naprawdę wzrosną. 

Podsumowanie

Poprawa pamięci osoby starszej przełoży się na jej lepsze samopoczucie, samoocenę oraz wzrost poczucia samodzielności, który w podeszłym wieku jest szczególnie istotny. Dlatego warto pamiętać o tym, że trening mózgu jest tak samo istotny, jak trening ciała. Rzadko używane mięśnie zanikają i tak samo jest z ludzką pamięcią – jeśli nie poddajemy jej regularnemu wysiłkowi, może zacząć słabnąć. Systematyczny trening pozwoli seniorowi cieszyć się dobrą pamięcią i zdolnością koncentracji przez długie lata. 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o tym jak przygotować się do pobytu seniora w szpitalu

Źródła:

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,cwiczenia-pamieci-dla-seniorow—przyklady,artykul,1735686.html