podopieczny w szpitalu

Opieka nad osobą starszą to momentami praca niemal całodobowa. Należy mieć świadomość także tego, że podopieczny w każdej chwili może trafić do szpitala z racji wieku i przebywanych chorób. Jak się przygotować na taką ewentualność?

Co zabrać do szpitala? 

Każda opiekunka seniora powinna liczyć się z tym, że stan zdrowia podopiecznego może się pogorszyć. Dobrze jest znać zasady pierwszej pomocy, ale także być przygotowanym na ewentualną wizytę osoby starszej w szpitalu. Pytanie które jako pierwsze nasuwa się na myśl to: co zabrać do szpitala? Zaczynamy od rzeczy oczywistych takich jak bielizna na zmianę, szlafrok, piżama, kapcie, skarpety, wygodna odzież codzienna, ręcznik i przedmioty higieny osobistej. Warto pamiętać również o protezie, okularach, lasce czy aparacie słuchowym, jeśli senior takowych używa. Poza tym należy przygotować dokumentację medyczną, listę przyjmowanych leków, kartę ubezpieczeniową oraz dowód tożsamości. Jeśli stan zdrowia podopiecznego i jego dieta na to pozwalają – można zabrać ze sobą także jakieś przekąski (wafle ryżowe, jogurt, owoce itd.) oraz wodę mineralną. 

Opieka w szpitalu – w czym może pomóc opiekunka osoby starszej?

Nierzadko rodzina seniora prosi opiekunkę osoby starszej o pracę również w trakcie pobytu chorego w szpitalu. Chodzi o zanoszenie potrzebnych przedmiotów, jak i samo dotrzymywanie towarzystwa i częste odwiedziny. Ponadto bliscy nie są pewni, w jakim stanie senior opuści szpital, tak więc wolą “zatrzymać” opiekunkę osoby starszej która już go zna, aniżeli szukać za jakiś czas nowej osoby na to stanowisko.

 

Osobie chorej która przebywa w szpitalu możemy przynieść ulubioną książkę, gazetę, zdjęcie lub inny przedmiot kojarzący się z domem i atmosferą bezpieczeństwa. Na pewno pomoże to łatwiej przetrwać ten stresujący i nieprzyjemny czas spędzony z dala od domu. Osoby w podeszłym wieku szczególnie dużym stresem reagują na pobyt w szpitalu: obcy ludzie, nie swoje łóżko, strach przed operacją, zmiana rytmu dnia czy nieznana droga do toalety nie wpływają korzystnie na stan psychiczny seniora. Mogą powodować dezorientację oraz silny lęk. Efektem pobytu w obcym miejscu może być też brak apetytu tak więc dobrze jest skoordynować godziny odwiedzin opiekunki osoby starszej, w miarę możliwości, z godzinami podawania posiłków. Poświęćmy czas na to, aby wesprzeć seniora w jedzeniu lub po prostu zachęcić go do spożycia posiłku. 

 

Rodzina może także upoważnić opiekunkę seniora do otrzymywania informacji na temat stanu zdrowia chorego i do stałych kontaktów z lekarzem prowadzącym. W tym miejscu warto dodać, że jeśli bliscy podopiecznego mieszkają daleko bądź wybierają się na dłuższy wyjazd, dobrze jest poprosić zawczasu o stosowne upoważnienie do zasięgania informacji na temat zdrowia osoby starszej. W Niemczech bowiem również, tak jak i w Polsce, obowiązuje ochrona danych osobowych oraz obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej.

Praca opiekunki pod nieobecność seniora

W trakcie nieobecności podopiecznego warto zadbać o dom, jako że po powrocie chorego może już nie być na to czasu. Zorientujmy się też czy nie ma potrzeby wstawienia do domu dodatkowych pomocy, których senior będzie potrzebował po wyjściu. Balkonik, specjalnie dostosowane łóżko, pieluchy czy udogodnienia w toalecie potrzebne osobie starszej należy załatwić z rodziną podopiecznego odpowiednio wcześniej. Natomiast już po wyjściu seniora ze szpitala pamiętajmy o zabraniu wypisu. To ważny dokument który dodatkowo może się przydać m.in. lekarzowi prowadzącemu, który na jego podstawie zmieni podopiecznemu listę przyjmowanych leków. 

Wsparcie opiekunki osoby starszej

Są takie momenty w opiece nad osobą starszą, kiedy sama nasza obecność daje podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa i ogromne wsparcie psychiczne. Osoba starsza z pewnością będzie czuła się lepiej i bardziej komfortowo widząc w szpitalu znaną twarz która się nią opiekuje, dogląda jej i może zapewnić potrzebne przedmioty, w momencie gdy czegoś zabraknie. Taka pomoc jest nieoceniona i sprawi, że pobyt w szpitalu nie będzie aż taki stresujący.

Opiekunko – zadbaj o swoje interesy

Sam fakt przebywania seniora w szpitalu należy zgłosić agencji i potwierdzić swoje ewentualne zostanie na szteli. Opiekunko – zadbaj również o siebie. Dowiedz się, czy w razie sytuacji tego typu agencja ma możliwość przeniesienia pracownika na inną sztelę, tak jak ma to miejsce w Perfekton. Ze swojej strony najczęściej proponujemy sprawny przejazd do domu innego podopiecznego. Zajmujemy się organizacją transportu i nowego miejsca pracy, a opiekunce staramy się zagwarantować utrzymanie ciągłości zatrudnienia.

 

Podsumowując, chodzi o to, aby opiekunka seniora nie została bez pracy i wiążących się z nią pieniędzy. W tym przypadku po raz kolejny warto podkreślić, dlaczego lepiej jest pracować jako opiekunka osoby starszej w Niemczech właśnie za pośrednictwem agencji, a nie na “własną rękę”. Jednym z głównych powodów jest to, że nikt, w normalnej sytuacji w której nie łamiemy zapisów umowy, nie ma prawa zwolnić nas z dnia na dzień. 

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki seniora oraz o tym jak opiekować się podopiecznym chorym na stwardnienie rozsiane