Opieka w Niemczech to trudny i wymagający zawód. Dlatego opiekunki co kilka tygodni lub miesięcy zjeżdżają ze szteli – żeby po prostu odpocząć i nabrać sił na kolejne wyzwania. Jednak senior nie może pozostać bez opieki, dlatego w tym czasie przyjeżdża do niego zmienniczka. Szukasz osoby na zastępstwo? A może sama nią jesteś i właśnie rozglądasz się za krótkotrwałym zleceniem? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, o czym powinnaś pamiętać. 

Kto pracuje w opiece w Niemczech jako zmienniczka? 

Standardowa sztela za zachodnią granicą trwa 6-8 tygodni. Po tym czasie opiekunka wraca do Polski, zwykle do własnego domu, a czasami wyjeżdża na urlop. Do podopiecznego natomiast przyjeżdża opiekunka-zmienniczka. Dobre agencje doskonale wiedzą, że senior nie może zostać bez pomocy, dlatego same zajmują się rekrutacją zmienników 

A kim jest zmiennik bądź zmienniczka? Mówiąc wprost, jest to osoba zastępująca stałą opiekunkę w jej obowiązkach. Często taką pracę podejmują osoby młode. Zastępstwo trwa zwykle kilka tygodni (zazwyczaj maksymalnie 2 miesiące). Zmienniczka przejmuje wszystkie obowiązki stałej opiekunki. Ich zakres jest uzależniony od wielu czynników: przede wszystkim od stanu zdrowia osoby starszej, stopnia jej sprawności, a także od oczekiwań rodziny. Najważniejszym zadaniem zmienniczki jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznego, a także zbudowanie jego zaufania w dość krótkim czasie. Dlatego dobrym ruchem ze strony stałej opiekunki jest poinformowanie o wszystkim, co może być istotne. Mowa tutaj o chorobach podopiecznego, o jego zwyczajach, zainteresowaniach, a także o zasadach panujących w domu. 

Często opiekunka i zmienniczka mają okazję się spotkać. Jeżeli firma zaproponuje Ci takie rozwiązanie, zgódź się na nie – niezależnie, czy jesteś stałą opiekunką, czy przyjeżdżasz na sztelę tylko na chwilę. Rozmowa (czy to telefoniczna, czy to w cztery oczy) ułatwi Wam przekazanie obowiązków. Będziecie mogły porozmawiać o podopiecznym, o tym, czego oczekuje, a czego absolutnie nie akceptuje. Zmienniczka poczuje się nieco pewniej, a stała opiekunka zyska pewność, że senior jest w dobrych rękach.  

 

Zalety i wady pracy zmienniczki w opiece 

Szukasz pracy jako zmienniczka w opiece w Niemczech? Zapewne słyszałaś, że najlepszy czas na poszukiwanie takich ofert to święta i wakacje. Owszem, wtedy stałe opiekunki zjeżdżają do Polski i ogłoszeń jest więcej. Jednak pracy w charakterze zmienniczki można szukać przez cały rok. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą opiekuńczą, skup się na okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym. W tym czasie rodziny seniorów często szukają kogoś „na już”, więc są bardziej skłonni, żeby obniżyć wymagania. Na dodatek za pracę w dniach świątecznych możesz otrzymać dodatkową premię. Jakie jeszcze zalety ma praca opiekunki na krótkie zastępstwo? 

 • Krótszy pobyt na zleceniu – ma to znaczenie w przypadku początkujących opiekunek. Jeśli to Twoja pierwsza sztela, w ten sposób dowiesz się, czy taka praca Ci pasuje. 
 • Bonusy pieniężne – praca w Boże Narodzenie, Nowy Rok czy Wielkanoc jest dodatkowo płatna. 
 • Niższe wymagania językowe – zmienniczkami często zostają osoby, które nie znają jeszcze zbyt dobrze niemieckiego i chcą się w tym zakresie podszkolić. W ten sam sposób działają opiekunki z niewielkim doświadczeniem w branży. 
 • Pomoc stałej opiekunki – zyskasz informacje na start, co da Ci większą pewność siebie. 

A jakie są wady pracy w niemieckiej opiece jako zmienniczka? Przede wszystkim pracujesz wtedy, kiedy inni odpoczywają. Trudno Ci jest spotkać się z bliskimi w święta i razem spędzić czas. Oprócz tego masz dużo krótszy czas na aklimatyzację i przyzwyczajenie seniora do swojej osoby. 

 

Informacje, które warto przekazać zmienniczce 

Agencja, która zamieszcza ogłoszenie o pracę opiekunki w Niemczech https://perfekton.pl/oferty-pracy-niemcy/, z pewnością zawrze w nim takie informacje, jak ogólny stan zdrowia seniora, jego wiek, a także lokalizacja szteli. Podczas rozmowy ze zmienniczką możesz więc skupić się na szczegółach zlecenia. Opowiedz jej: 

 • jak aktualnie czuje się podopieczny, 
 • jakie wizyty lekarskie ma umówione na najbliższy czas, 
 • czy i jak często przychodzi Pflegedienst oraz co robi, 
 • kto odpowiada za zakupy i w jakim sklepie warto je robić, 
 • do której przychodni jest zapisany senior (zostaw też kontakty do lekarzy specjalistów), 
 • czy seniora ktoś odwiedza i jak często, 
 • jak wygląda typowy dzień podopiecznego, co lubi jeść, czy ma alergie pokarmowe, 
 • jak senior spędza wolny czas: czy trzeba mu organizować rozrywki, czy może chodzi na jakieś zajęcia. 

Warto pamiętać, że opiekunka na zastępstwo przejmie wszystkie Twoje obowiązki. Będzie musiała dbać o higienę podopiecznego, pilnować, by przyjmował leki, przygotowywać posiłki, utrzymywać porządek w domu i spędzać z osobą starszą wolny czas. Dlatego postaraj się jak najdokładniej wprowadzić ją w realia szteli. 

To naturalne, że po kilku tygodniach lub miesiącach opiekunka potrzebuje odpoczynku. Odpowiedzialność, która na niej spoczywa, jest naprawdę duża. Nie należy jednak zapominać, co przyjazd zmienniczki oznacza dla seniora. Osoby starsze lubią przewidywalność – daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Aż nagle w pewnym momencie znajoma osoba wyjeżdża i na jej miejsce pojawia się ktoś zupełnie nowy. Trudno się dziwić, że podopieczny jest nieufny i nie chce współpracować. Dlatego dołóż wszelkich starań, by przyjazd zmienniczki nie zmienił niczego w rozkładzie dnia seniora. Niech nowa opiekunka dowie się, w którym kubku podopieczny pija popołudniową herbatę i jakie buty są najwygodniejsze na spacer. Takie – na pierwszy rzut oka – drobnostki pomogą zmienniczce szybciej zyskać zaufanie seniora. 

 

 Źródła: 

[1] https://edukacjaustawicznadoroslych.itee.radom.pl/images/2016/2/08_2_2016.pdf 

[2] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2012/1/100_1_81_2012.pdf