Praca w niemieckiej opiece to odpowiedzialne, nierzadko trudne zadanie. Wiąże się ono z wieloma obowiązkami, o których opiekunka musi pamiętać. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązki to nie wszystko. Opiekunka pracująca w Niemczech ma także prawo do wielu rzeczy, które nie tylko ułatwiają jej wykonywanie obowiązków, ale też ją chronią. Czego zatem możesz oczekiwać od niemieckich pracodawców – a czego oni mają prawo wymagać od Ciebie? Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki opiekunki w Niemczech!

Do czego ma prawo opiekunka seniora? 

Jednym z najważniejszych praw opiekunki w Niemczech jest prawo do prywatności i odpowiednich warunków zatrudnienia. Opiekunka powinna otrzymać osobny pokój (czasami rodzina zapewnia również własną łazienkę, ale to zależy od warunków mieszkaniowych), a jej prywatna przestrzeń powinna być respektowana. W dobie wszechobecnego Internetu pracodawca ma także za zadanie zapewnić opiekunce dostęp do sieci, by mogła kontaktować się z bliskimi w Polsce. Jeśli chodzi o warunki pracy, to podstawową kwestią jest bezpieczeństwo i higiena. W praktyce oznacza to dostęp do świeżej pościeli, ręczników i środków czystości. W łazience powinnaś mieć przygotowaną półkę lub szafkę na osobiste przybory toaletowe. Niezbędny jest dostęp do kuchni; rodzina powinna Ci umożliwić swobodne przygotowywanie posiłków. Pamiętaj, że warunki pracy wpływają nie tylko na Twój komfort, ale też na jakość opieki, jaką sprawujesz nad seniorem. Zadowolona i wypoczęta opiekunka może sprawniej wykonywać swoje obowiązki. 

Mówi się, że opieka nad seniorem trwa 24 godziny na dobę. Jest w tym trochę prawdy – nierzadko opiekunka musi też pomagać podopiecznemu w nocy. Jednak gotowość do pomocy to nie to samo, co regularna praca. Opiekunka potrzebuje czasu na odpoczynek i relaks, aby po przerwie móc w pełni sił wrócić do pracy. Czas wykonywania obowiązków powinien być ściśle określony w umowie i nie przekraczać 8-10 godzin na dobę. Opiekunka ma też prawo do: 

  • przerwy w ciągu dnia, na przykład podczas drzemki podopiecznego, 
  • Jednego wolnego dnia lub dwóch popołudni w tygodniu (w tym czasie opiekę przejmuje np. ktoś z rodziny), 
  • nieprzerwanego nocnego snu ( z wyjątkiem ustalonych wcześniej albo nagłych sytuacji), 
  • spędzania czasu wolnego tak, jak sama chce. 

Odpoczynek jest opiekunce potrzebny – dzięki chwili dla siebie może ona zadbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i o psychiczne. A kiedy już zregeneruje siły, może wrócić do pracy i wykonywać swoje obowiązki z jeszcze większym zaangażowaniem. 

Obowiązki w opiece nad seniorem w Niemczech 

Głównym zadaniem opiekunki w Niemczech jest zajmowanie się podopiecznym. To szerokie pojęcie, dlatego wiele osób wyjeżdżających do pracy zadaje sobie pytanie: co tak właściwe będę robić? Ostateczny zakres obowiązków opiekunki zależy od konkretnej szteli. Niemniej jednak najczęściej spotyka się takie zadania, jak: 

  • pomoc w porannej i wieczornej toalecie: myciu, czesaniu, pielęgnacji, goleniu, 
  • wsparcie przy ubieraniu, dobór odpowiedniego stroju, 
  • przygotowywanie i podawanie posiłków zgodnych z dietą i wytycznymi lekarza; niekiedy karmienie, 
  • przypominanie seniorowi o zażywaniu przepisanych leków, 
  • pomoc w poruszaniu się, we wstawaniu i siadaniu, 
  • sprzątanie pomieszczeń użytkowanych przez opiekunkę i seniora, 
  • organizacja czasu wolnego podopiecznego: spacery, gry planszowe, czytanie, oglądanie filmów i wiele innych. 

Opiekunka powinna też na bieżąco obserwować stan zdrowia osoby starszej i reagować, jeśli coś ją zaniepokoi, a także powiadomić rodzinę i lekarza. I najważniejsze: jako opiekunka w Niemczech jesteś odpowiedzialna za dobrostan podopiecznego. Oznacza to, że Twoim zadaniem jest dbanie o to, by senior czuł się bezpiecznie i komfortowo nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Jak to zrobić? Przede wszystkim rozmawiać z nim, okazywać empatię i wsparcie, wysłuchać, jeśli potrzebuje „się wygadać”. Takie podejście sprawi, że podopieczny Ci zaufa – a to podstawa w dobrze sprawowanej opiece. 

Czego opiekunka absolutnie nie powinna robić?

Do zadań, które wykraczają poza Twój zakres pracy, należy wykonywanie zabiegów medycznych ingerujących w powłoki skórne. Opiekunka nie może więc podawać zastrzyków, zmieniać opatrunków, mierzyć poziomu cukru itp. Nie ma też prawa modyfikować dawek leków przepisanych przez lekarza. Są to obowiązki Pflegedienst, czyli wykwalifikowanej pielęgniarki. Jako opiekunka nie masz też obowiązku sprzątać całego domu, wykonywać prac remontowych i dużych napraw. Oczywiście może się zdarzyć, że trzeba będzie przykręcić drzwiczki od szafki w kuchni, ale nikt nie ma prawa żądać od Ciebie składania całej meblościanki. Nie musisz też zajmować się innymi członkami rodziny – chyba, że w umowie widnieje zapis o opiece nad dwojgiem seniorów. W umowie powinien też znaleźć się punkt o prowadzeniu samochodu i o opiece nad zwierzęciem domowym (jeśli rodzina tego wymaga). Co ważne, opiekunka ma prawo do odmowy wykonania zadań, których nie wymieniono w umowie. W przypadku wątpliwości czy nieporozumień zawsze można skontaktować się z agencją. 

Współpraca opiekunki w Niemczech z agencją 

Znajomość praw i obowiązków jest w Twoim zawodzie konieczna – zapewnia Ci bezpieczeństwo. Jeszcze większą pewność zyskasz, podejmując współpracę z dobrą agencją. W Perfekton zapewniamy Ci wsparcie w kwestiach formalnych: przygotowaniu umowy o pracę zgodnej z niemieckim prawem, zgromadzeniu potrzebnych dokumentów. Od razu przydzielamy Ci też koordynatora, który będzie służył Ci wsparciem przez cały czas trwania zlecenia. On też pomoże Ci wyjaśniać ewentualne nieporozumienia na szteli. U nas masz gwarancję legalnego zatrudnienia; organizujemy również szkolenia i kursy branżowe dla opiekunek. Oferujemy różnorodne udogodnienia dla naszych opiekunek: pomoc w organizacji podróży do Niemiec, dodatkowe ubezpieczenie PZU, całodobową infolinię alarmową oraz ciekawe premie i bonusy pieniężne. 

Współpraca z dobrą firmą opiekuńczą się opłaca, i to nie tylko w kwestiach formalnych. Wyjazd do opieki w Niemczech jest trudną decyzją. Na pewien czas musisz zostawić rodzinę, przyjaciół i wszystko, co znasz, a w zamian jechać do obcego kraju zajmować się nieznajomą osobą. W takich chwilach świadomość, że masz po swojej stronie profesjonalną agencję, jest nieoceniona. Czujesz się bezpiecznie i pewnie, gdyż wiesz, że Twoje prawa będą respektowane z takim samym zaangażowaniem, z jakim Ty podejmujesz się swoich obowiązków. 

 

Źródło: 

[1] Gerlach-Kaszyńska Agnieszka Opiekun osoby starszej delegowany do Niemiec – relacja z pracodawcą i relacja z podopiecznym 

[2] https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-c86bb022-2e1c-4616-baf6-e1bb1127e7ea