Jak wrócić do pracy w Niemczech po dłuższej przerwie?

Powrót do pracy, zwłaszcza po długiej przerwie, nie należy do łatwych. Decyzję utrudnia zwłaszcza zmieniający się rynek pracy. Wiele opiekunek pragnie znaleźć odpowiednią sztelę, najlepiej podobną do tej, na której pracowały ostatnio. Obawiają się jednak, że ich kwalifikacje nie będą wystarczające dla niemieckich pracodawców. Czy słusznie? Sprawdźmy, czy istnieje idealny moment na powrót do pracy w opiece w Niemczech i jak go rozpoznać. 

Sprawny powrót do pracy opiekunki w Niemczech 

Opiekunki i opiekunowie przerywają pracę z różnych powodów, zarówno osobistych, jak i zdrowotnych czy zawodowych. Narodziny i wychowywanie dziecka, problemy rodzinne, nieoczekiwane zdarzenia losowe czy zmiana stylu życia sprawiają, że zaczynamy inaczej myśleć o swojej pracy. Brak aktywności zawodowej może trwać kilka miesięcy albo nawet lat. Z biegiem czasu w głowie pojawiają się myśli o powrocie. Póki ten cel jest dość daleki, można spokojnie rozważać różne opcje. Im jednak bliżej podjęcia decyzji, tym częstsze są obawy o przyszłość. Jako opiekunka doskonale wiesz, że branża nieustannie ewoluuje. W czasie Twojej nieobecności mogło dojść do znaczących zmian. To rodzi lęk i pytania: czy na pewno znajdę dobrą pracę? Czy poradzę sobie na nowym stanowisku? Czy sprostam większym wymaganiom? Trudno się dziwić, że w obliczu takich wątpliwości opiekunowie odkładają poszukiwania pracy na później. 

Kilka wskazówek na to, jak wrócić do pracy w opiece

Zależy Ci na zdobyciu nowej pracy? Nie poddawaj się. Długotrwała nieobecność na rynku nie musi wcale oznaczać, że nie znajdziesz zatrudnienia. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym szybko i sprawnie „wrócisz do gry”. 

  • Po pierwsze, świadomie oceń swoje aktualne umiejętności i potencjał. Zadaj sobie pytanie: co byś chciała robić? W czym czujesz się dobrze, a czego absolutnie chcesz uniknąć? Przeanalizuj też aktualne ogłoszenia i zastanów się, co najbardziej będzie się dla Ciebie liczyć na nowym miejscu pracy. Staraj się też określić, jakie masz umiejętności miękkie i twarde. Do tych pierwszych należą na przykład: umiejętność komunikacji, zarządzanie czasem, kreatywność. Do drugich: wiedza zawodowa, znajomość języka niemieckiego, ukończone kursy i szkolenia, posiadane certyfikaty. 
  • Szukając pracy, możesz jednocześnie podnosić swoje kompetencje. Jeśli czujesz taką potrzebę, teraz jest na to dobry moment. Być może chcesz nieco zmienić profil swojej działalności, zająć się innymi podopiecznymi albo po prostu podszkolić się w zawodzie. Każdy powód jest dobry, a rozwijanie umiejętności zawsze zaprocentuje – i dodatkowo zmotywuje do szukania nowej szteli. Śmiało więc ucz się niemieckiego, zapytaj w agencji, czy organizowane są kursy dla opiekunek. 
  • Kolejnym krokiem będzie aktualizacja CV. Wróć na chwilę do aktualnych ofert pracy i przeanalizuj je jeszcze raz. Sprawdź, czego oczekują pracodawcy, a następnie zastanów się, które umiejętności posiadasz. Być może coś trzeba będzie dopisać do CV? Rzuć też okiem na dokument i przemyśl, czy nie warto zmienić jego szaty graficznej. Możesz zrobić to sama lub poprosić dzieci albo wnuki o pomoc. Skup się jednak głównie na tym, by CV było czytelne i zawierało najważniejsze informacje. 
  • Uważnie czytaj oferty pracy. Zwracaj uwagę na to, czy sztela jest dokładnie opisana, czy warunki pracy są jasne i czy wynagrodzenie odpowiada rzeczywistym widełkom płacowym. 
  • Dobrze przygotuj się do spotkania lub rozmowy telefonicznej. Zajrzyj na stronę agencji, zapoznaj się z informacjami na jej temat. Przygotuj sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania i powtórz niemieckie słówka. Dobrym ruchem jest też spisanie sobie własnych pytań, które zadasz rekruterowi. 

Jak wygląda praca w niemieckiej opiece? 

Zawód opiekunki w Niemczech to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy po dłuższej przerwie chcą wrócić na rynek pracy. Oferty kierowane są zarówno do opiekunów z doświadczeniem, jak i do osób stawiających pierwsze kroki w branży. Na początek wystarczy, że znasz niemiecki, łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i jesteś empatyczna. Wiedzę i doświadczenie zdobędziesz z czasem: w trakcie szteli, na kursach opiekuńczych i szkoleniach. A czym będziesz się zajmować?

Praca opiekunki za granicą polega na codziennym wspieraniu podopiecznego w takich kwestiach, jak: 

  • wykonywanie podstawowych czynności: mycie, ubieranie, przygotowywanie posiłków, czasem też karmienie; 
  • dbanie o zdrowie i kondycję: przypominanie o przyjmowaniu leków, umawianie wizyt lekarskich, spacery, ćwiczenia gimnastyczne, zapewnianie zdrowej diety; 
  • dotrzymywanie towarzystwa: opiekunka wspiera seniora emocjonalnie, słucha go, rozmawia z nim. Dzięki temu podopieczny czuje się zrozumiany; 
  • załatwianie codziennych spraw: zakupy, wizyty w przychodni, aptece czy urzędzie; 
  • utrzymywanie czystości w domu: sprzątanie tych pomieszczeń, z których opiekunka i senior korzystają na co dzień; 
  • aktywizacja fizyczna i umysłowa: opiekunka zachęca osobę starszą do ćwiczeń ruchowych oraz wspomagających pamięć i kojarzenie; 
  • stały kontakt z rodziną: utrzymywanie kontaktu z bliskimi seniora, informowanie ich, jak czuje się podopieczny i jak mu minął dzień. 

Praca w opiece w Niemczech to dobry wybór 

Myślisz o powrocie do pracy po długiej przerwie, ale nie miałaś jeszcze styczności z branżą opiekuńczą? Śmiało możesz rozważyć zatrudnienie w Niemczech jako opiekunka seniora . Wystarczy, że nawiążesz kontakt z dobrą firmą opiekuńczą, która pomoże Ci dobrać zlecenie na początek. Sztele dla poczatkujących nie są trudne i pozwalają się oswoić ze specyfiką zawodu. Na dodatek, pracując jako opiekunka, od początku możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. W Perfekton oferujemy Ci minimum 1800 euro netto miesięcznie, a im więcej doświadczenia zdobędziesz, tym stawka może być wyższa. W branży opieki łatwo możesz połączyć rozwój zawodowy z dobrymi zarobkami. A jeśli zawsze marzyłaś o pobycie w innym kraju i poznaniu obcej kultury, praca w niemieckiej opiece jest ku temu idealną szansą. 

Współpracując z nami, możesz być pewna, że Twoja sztela jest bezpieczna. Zapewniamy legalne zatrudnienie, a wszystkie ogłoszenia są rzetelnie weryfikowane. Do tego oferujemy różnorodne bonusy finansowe za pracę w dni świąteczne czy podczas wakacji. Nie czekaj, odwiedź naszą stronę internetową i przejrzyj oferty pracy – z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

 

Źródła: 

[1] dr Katarzyna Hildt-Ciupińska Work-life balance a wiek pracowników, [w:] Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, rocznik 2014, tom nr 10, s. 14-17 

[2] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-5096ae0a-c39a-4f2d-8758-c506a33d779f 

[3] Anita Richert-Kaźmierska, Problemy aktywizacji zawodowej osób starszych