Praca z wymagającym podopiecznym
Opieka w Niemczech to specyficzny zawód – opiera się przede wszystkim na pracy z ludźmi. Agencje dokładają wszelkich starań, by dopasowywać umiejętności opiekunek do zleceń. Ale co z charakterem obu stron? Może się przecież zdarzyć,…
Jak wrócić do pracy w Niemczech po dłuższej przerwie?
Powrót do pracy, zwłaszcza po długiej przerwie, nie należy do łatwych. Decyzję utrudnia zwłaszcza zmieniający się rynek pracy. Wiele opiekunek pragnie znaleźć odpowiednią sztelę, najlepiej podobną do tej, na której pracowały…
Sylwester i Nowy Rok w Niemczech
Wiele opiekunek w okresie świąteczno-noworocznym zjeżdża do Polski. Sylwestra spędzamy więc w nasz tradycyjny sposób: w domowym zaciszu, na balu lub imprezie w gronie znajomych. Czy jednak choć raz zastanawiałaś się, jak w tym czasie…
Senior zimą, czyli sposoby na lepszy nastrój
Zima to trudny okres dla osób starszych. I nie chodzi tutaj jedynie o niską temperaturę czy oblodzone drogi i chodniki, ale też o ciemne, krótkie dni. Mała ilość naturalnego światła może powodować pogorszenie nastroju – do głosu…
Prawa i obowiązki opiekunki w Niemczech
Praca w niemieckiej opiece to odpowiedzialne, nierzadko trudne zadanie. Wiąże się ono z wieloma obowiązkami, o których opiekunka musi pamiętać. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązki to nie wszystko. Opiekunka pracująca w Niemczech…
Rozpoznawanie i leczenie zaparć u osób starszych
Zaparcia to problem, który dotyka wielu osób starszych. Dolegliwość ta, zwłaszcza jeśli jest przewlekła, mocno obniża jakość życia seniora. Przyczyny zaparć mogą być różne – najczęściej jest to nieprawidłowa dieta lub tryb…
Największe wyzwania w pracy w opiece
Praca w niemieckiej opiece, czy to prywatnie, czy przez agencję, zawsze jest wielkim wyzwaniem. Obowiązki opiekunki są wymagające, ale zajmowanie się seniorem rodzi również satysfakcję. Decydując się na rozpoczęcie kariery w sektorze…
Przewlekła biegunka u osoby starszej: co robić?
Proces starzenia wpływa na cały organizm człowieka. Zmniejsza się siła mięśni, gęstość kości, senior częściej i szybciej czuje zmęczenie. Zmienia się też praca narządów, między innymi układu pokarmowego. Żołądek osoby…
Zmiany osobowości u seniora: czy jest się czego obawiać?
Jeszcze do niedawna twierdzono, że osobowość człowieka kształtuje się do pewnego wieku. Zmiany miały zachodzić u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, a za wiek graniczny uważało się 25 lat. Dziś jednak wiemy, że zmiany osobowości…
Odporność seniora jesienią
Jesień rozgościła się w naszym kraju na dobre. Coraz krótsze i zimniejsze dni, brak słońca oraz częste opady deszczu nie wpływają pozytywnie na nastrój. Wraz z jesienną aurą pojawiły się również pierwsze sezonowe infekcje. Warto…
Jak zostać opiekunem w Niemczech, czyli zmiana zawodu
Ludzie w Europie żyją coraz dłużej. Przyczynił się do tego zwłaszcza szybki rozwój medycyny, a także większa dostępność profesjonalnej opieki zdrowotnej. Dziś wiemy też, jak ważny jest zdrowy tryb życia i umiemy coraz lepiej…
Zapalenie płuc u seniora
Jedną z najbardziej podstępnych i trudnych do wyleczenia chorób seniorów jest zapalenie płuc. Często rozwija się niepostrzeżenie, a także daje nietypowe objawy. Zdarza się, że stan zdrowia podopiecznego pogarsza się nagle i nieoczekiwanie,…