Okres jesienno-zimowy oraz wczesna wiosna to ryzykowny czas w roku, kiedy osoba starsza może się łatwo zachorować. Jak powszechnie wiadomo nawet lekkie podziębienie może być dla seniora bardzo niebezpieczne. Jak skutecznie wyleczyć przeziębienie u seniora?
Opiekunka osoby starszej dba o seniora na wiele sposobów. Jednym z nich jest troska o jego zdrowie. Dlatego w tym artykule dowiesz się w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie seniora i wcześnie wykryć chorobę.
Do najczęstszych objawów infekcji należą:
- katar i zatkany nos,
- kaszel,
- gorączka, dreszcze,
- ból gardła,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- chrypka,
- uczucie zmęczenia,
- utrata apetytu,
- łagodne podrażnienie oczu.
Jak jednak odróżnić przeziębienie od grypy? Grypa charakteryzuje się ostrzejszym przebiegiem: wysoką gorączką, bólami mięśni i stawów, dreszczami. U osób starszych objawy obydwu chorób są podwójnie niepokojące, ponieważ mogą prowadzić do groźnych powikłań takich jak: zapalenie oskrzeli czy płuc. A organizm starszy już nie radzi sobie z infekcjami tak dobrze, jak młodszy. Często jest już osłabiony wieloma chorobami przewlekłymi i bardziej podatny na zachorowania, a nabyte przeziębienia leczy dłużej.
Spożywanie produktów zawierających witaminę C oraz prewencyjne zaszczepienie się przeciwko grypie to jedne z prostych metod na uniknięcie zachorowania. Ale jak postępować kiedy senior ma już pierwsze objawy?
Domowe sposoby na przeziębienie
Leczenie warto rozpocząć od domowych sposobów zapobiegania infekcjom, które nasze matki i babcie stosują od lat. Z racji tego, że podopieczny zażywa leki na inne choroby, ryzykownym byłoby podanie preparatów aptecznych jako pierwszych. Wymagają one konsultacji z lekarzem bądź farmaceutą. Naturalne metody są o wiele bezpieczniejsze w początkowym stadium przeziębienia.
Szałwia
Napar z szałwii pomoże uśmierzyć ból gardła. Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne i odkażające. Łyżeczkę liści wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać 10-15 minut, a następnie powstałym płynem przepłukiwać gardło kilka razy dziennie.
Wilgotność i sól na katar
Na nieżyt nosa natomiast zadziała zwykłe położenie mokrego ręcznika na grzejnik. Tą metodą zwiększymy wilgotność powietrza, a to pomoże pozbyć się kataru. Drugi sposób to preparaty udrażniające w sprayu, które zawierają w sobie sól morską. Taki produkt nawilży nos i ułatwi oddychanie.
Wypoczynek
Odpowiedni wypoczynek i sen wspierają regenerację organizmu i sprawiają, że ma on więcej sił na zwalczanie infekcji.
Rozgrzewające napary
Ciepła herbata z cytryną i imbirem bądź z sokiem malinowym to idealny sposób na ulgę w bólu gardła. Dodatkowo gwarantuje tak potrzebne rozgrzanie całego organizmu. Wszelkie napary (rumianek, mięta, lipa) to znakomity pomysł w tym trudnym okresie.
Przewietrzony pokój
Mitem jest, że w chorobie im cieplej, tym lepiej. Pokój, w którym leży chory, powinien być odpowiednio przewietrzony, a on sam może być przykryty kocem. Zbyt intensywne wygrzewanie się w łóżku może zwiększyć stan podgorączkowy.
Dieta
Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie w procesie zdrowienia. Powinna być lekkostrawna tak, aby dodatkowo nie obciążać organizmu. Unikamy potraw smażonych i tłustych, zastępując je owocami i warzywami, które mają w sobie potrzebne witaminy. Stawiamy szczególnie na te z wysoką zawartością witaminy C: pomidory, imbir, cytrusy, pietruszkę czy paprykę. Poza tym na stole przyda się antybakteryjny czosnek i wzmacniający rosół z kury. Niewiele osób wie, że ułatwia on odkrztuszanie.
Nawodnienie
Pamiętajmy również o minimum ośmiu szklankach płynów każdego dnia. Herbatki, napary, soki i woda w temperaturze pokojowej to nasi główni sprzymierzeńcy. Płyny rozrzedzają zalegającą wydzielinę, co daje szansę na uniknięcie infekcji bakteryjnej.
Syrop z cebuli
Słynny syrop z cebuli działa wykrztuśnie, jest bakteriobójczy, wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych, a nawet poprawia trawienie. To magia natury w czystej postaci!
Inhalacje dla lżejszego oddychania
To kolejny klasyk z babcinej kuchni. Obrzęknięta błona śluzowa utrudnia oddychanie, a my możemy zaradzić temu inhalacją. Do wrzącej wody należy dodać suszony rumianek albo na przykład kilka kropel olejku eterycznego (mięta, eukaliptus itd.) i zacząć wdychać powstałą parę. Po kilkunastu minutach senior powinien odczuć ulgę i poprawę swojego stanu.
Leki i konsultacja lekarska
Jeśli mamy do czynienia z przeziębieniem, wtedy nie powinno się sięgać po antybiotyki. Działają one na bakterie, a nie na wirusy. Lekami pierwszego wyboru powinny być raczej syropy wykrztuśne i łagodzące, spray do nosa, a na gorączkę paracetamol lub ibuprofen. Opiekunka osoby starszej powinna pamiętać o tym, że jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy zgłosić się do lekarza.
Podsumowanie
Powyższe sposoby na przeziębienie powinna znać każda opiekunka seniora. Mając na sercu dobro podopiecznego postępujmy ostrożnie i stale monitorujmy sytuację. Leczenie rozpocznijmy domowymi metodami, jeśli jednak to nie zadziała, wtedy niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Praca w opiece to duża odpowiedzialność, a przy tym nie jesteśmy w stanie wszystkich problemów rozwiązać sami. Czasem potrzebne jest wsparcie specjalisty i sprawdzone leki z apteki.
Więcej na temat innych chorób seniorów i pracy w opiece przeczytacie tutaj: Choroby osób starszych – Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech | Perfekton