biznes seniorzy

Rosnąca średnia długość życia i wzrost udziału najstarszych grup wiekowych w strukturze populacji wpływają na gospodarki wielu społeczeństw. Od lat mówi się o konieczności reform systemów opieki społecznej i finasowaniu opieki długoterminowej, aby nie doprowadzić do kryzysu. Z drugiej jednak strony, sytuacja demograficzna stwarza nowe możliwości dla biznesmenów, startupów i inwestorów, nie tylko w dziedzinie ochrony zdrowia i przemyśle farmaceutycznym.

Zmiany na rynku nieruchomości

Z czasem pojawi się popyt na znane już na rynkach zachodnich mieszkania dla seniorów w tzw. wioskach, gdzie cała społeczność mieszka na jednym osiedlu, dostosowanym do potrzeb osób starszych, wyposażonych w udogodnienia architektoniczne. Taki model już zaczyna funkcjonować na Antypodach oraz w USA, z czasem model ten ma szansę upowszechnić się także w naszej częsci świata. 
Oczywiście rosło będzie też zapotrzebowanie na domy opieki, w zróżnicowanymi standardzie, wyspecjalizowane w opiece nad chorymi, ale też tworzące społeczność, nowy dom dla osoby w podeszłym wieku.

Wyspecjalizowany design

Ergonomiczne, dostosowane do niepełnej sprawności oraz najczęstszych przypadłości wnętrza, meble, inne sprzęty będą wzbogacały wyposażenie domów zamieszanych przez seniorów.

Do potrzeb seniorów dostosować należy także urządzenia. Większe przyciski i napisy, sterowanie głosem i gestem, prosta i intuicyjna nawigacja to tylko niektóre funkcjonalności, jakie powinny spełniać urządzenia przeznaczone dla seniorów. Prognozuje się, że o ile obecnie najpopularniejsze aplikacje stworzone zostały z myślą o Millenialsach, to kolejna generacja będzie skierowana głownie do seniorów i ich potrzeb.  

Usługi dla seniorów

Wyspecjalizowane usługi transportowe już teraz stają się popularne w USA czy Wielkiej Brytanii. Wielu seniorów nie może samodzielnie prowadzić, a potrzebuje dostać się do lekarza, na spotkania towarzyskie czy na zakupy. Szczególnie poszukiwane są auta wyposażone w windy i podnośniki. 

Inne usługi, na które popyt stale rośnie to oczywiście świadczenie szeroko rozumianej pomocy; chodzi nie tylko o usługi opiekuńcze, ale także o firmy sprzątające, zajmujące się pielęgnacją ogrodów, albo pomocą w opiece nad zwierzętami domowymi.

Rynek nowych możliwości 

Seniorzy staną się wkrótce grupą społeczną, na której skupione będą zarówno małe przedsiębiorstwa jak i duże korporacje: kosmetyki i specyfiki higieniczne, fizjoterapia i masaże, produkcja pojazdów i urządzeń ułatwiających poruszanie się, a w końcu też pomoc mentalna, zapewnienie dostępu do kultury i rozrywki. Możliwości jest mnóstwo. Tylko czas i kreatywność przedsiębiorców pokażą, jak będzie wyglądał rynek produktów i usług dla seniorów.