Jak zepewnić pomoc seniorom

Seniorzy wymagający pomocy i wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności wymagają średnio 200 godzin opieki w miesiącu. Większość tej pomocy udzielana jest przez rodzinę i nieformalnych opiekunów. Jednak wraz ze wzrostem poziomu niepełnosprawności chorego, rośnie zapotrzebowanie na opiekę profesjonalną. W jakich obszarach seniorzy najczęściej potrzebują pomocy i ja tę pomoc zapewnić?

1) Pomoc w poruszaniu się

Mobilność jest ważna dla komfortu osób starszych. Należy zadbać o odpowiednie dostosowanie wnętrza, pomieszczeń, instalację urządzeń pomocowych. Dom należy dostosować do obecności wózka inwalidzkiego. Konieczna jest instalacja rampy a także wyposażenie domu w  poszerzenie drzwi, aby poruszanie się po domu było bezproblemowe. Łóżko szpitalne, krzesło prysznicowe, winda lub stojak na statyw pomagają seniorowi w wykonywaniu czynności higienicznych. Specjalistyczny sprzęt do dostosowania domu można znaleźć w sklepach medycznych, stacjonarnych jak i online.

2) Przyjmowanie leków

Seniorzy mogą potrzebować wsparcia w regularnym, terminowym przyjmowaniu lekarstw. Zaczyna się od odpowiedniej opieki medycznej, takiej jak wizyty lekarskie, opieka dentystyczna, pielęgnacja stóp, pielęgnacja oczu, fizykoterapia i terapia psychiatryczna. Jeśli senior cierpi na jedną z chorób wieku starczego, potrzebne będzie dodatkowe wsparcie w postaci opiekuna, osoby, która pomoże w utrzymaniu regularności przyjmowania lekarstw, jest w stanie podać zastrzyk, np., z insuliny oraz skonsultować się z lekarzem, jeśli widzi coś niepokojącego.

3) Transport

Jeśli senior nie może już samodzielnie prowadzić samochodu, należy zorganizować mu możliwość przemieszczania się, tak aby bez problemu mógł dostać się do przychodni, na wizytę lekarską czy do fizjoterapeuty. W takiej sytuacji niezastąpiony będzie opiekun, który odwiedza seniora w określone dni, nawet na kilka godzin. Opieka godzinowa to idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy zachowują podstawowa sprawność, ale potrzebują wsparcia przy robieniu zakupów, przemieszczaniu się po mieście – do lekarza, czy też w odwiedziny do rodziny, albo na spotkania towarzyskie.

4) Higiena osobista

Senior tracący sprawność potrzebuje coraz większego wsparcia przy wykonywaniu takich czynności jak mycie, ubieranie się czy pielęgnacja ciała. W momencie, gdy senior nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekuna 24h/7, który zamieszka razem z seniorem i będzie pomocną dłonią dla osoby starszej. Rozwiązaniem może być też skorzystanie z oferty opieki instytucjonalnej.

5) Odżywianie

Każdy potrzebuje odpowiedniego odżywienia, aby zachować zdrowie dobrą jakość życia. Dieta osoby starszej powinna być dostoswana do jej potrzeb odżywczych, często uzależniona jest od tego, jakie leki przyjmuje, na co choruje senior. Bardzo ważne jest zadbanie, aby osoba starsza odżywiała się regularnie i spożywała co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Jeśli zatrudniamy opiekuna, możemy ustalić z nim harmonogram posiłków. Warto skonsultować go z dietetykiem.

Oferta Perfekton odpowiada na potrzeby seniorów

W firmie Perfekton doskonale zdajemy sobie sprawę, jakie potrzeby mają seniorzy, nasi podopieczni. Nasza kompleksowa oferta znajdują się produkty i usługi, które pomogą zorganizować optymalną opiekę nad osobą starszą. W naszym sklepie medycznym znajdą się przedmioty i urządzenia ułatwiające funkcjonowania w domu. Pomagamy też w znajdowaniu opiekunów, zarówno tych, którzy zajmą się seniorem przez kilka godzin, jak i opiekunów stałych. Sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Zatrudniając opiekunki i opiekunów dbamy o to, aby były to osoby doświadczone i przygotowane do zawodu. Ciągle sami się uczymy i dokształcamy nasz personel. Wszystko po to, aby poziom życia naszych podopiecznych był możliwie jak najwyższy.