psychika seniora

Seniorzy w szczególności narażeni są na poczucie samotności i bezsilności spowodowane pogarszającym się stanem zdrowia, izolacją oraz utratą najbliższych osób. Praca opiekunki osoby starszej to pomaganie w codziennych czynnościach ale również dbanie o samopoczucie psychiczne podopiecznego. Pomóżmy więc seniorowi znowu poczuć radość życia i wewnętrzny spokój.

Zdrowie psychiczne a wiek

Niestety, wiek i stopniowa utrata samodzielności nie wpływają pozytywnie na samopoczucie seniora. Poza tym z upływem lat wzrastają potrzeby poczucia bezpieczeństwa, niezależności i samodzielności. Wzrasta też poziom niepokoju związany ze strachem o własne zdrowie jak i przetrwanie (niska emerytura, samotne mieszkanie, śmierć). Do tego wszystkiego dochodzi poczucie izolacji i samotności. 

Złe samopoczucie psychiczne objawiać się może problemami ze snem, uczuciem duszności, napięciem mięśni, bólem brzucha, migrenami, drażliwością czy brakiem apetytu. Ponadto permanentne poczucie osamotnienia zwiększa ryzyko występowania chorób takich jak depresja czy choroby serca dlatego już dzisiaj zacznijmy wspierać kondycję psychiczną naszego podopiecznego. 

Jak dbać o zdrowie psychiczne seniora?

Dobrze jest zbudować z podopiecznym taką relację która zamieni się w przyjaźń. Ważne, żeby osoba starsza czuła się w naszym towarzystwie bezpiecznie i komfortowo. Ma to ogromne znaczenie dla jej codziennego samopoczucia i poziomu zaufania, jakim nas obdarza. 

Także zdrowe nawyki nie pozostają bez znaczenia dla nastroju seniora. Jego dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby. Unikajmy natomiast podawania osobie starszej napojów gazowanych, przetworzonej żywności i węglowodanów prostych. 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest oczywiście aktywność fizyczna. Delikatne ćwiczenia, pływanie, szybszy marsz czy wyjście na spacer znakomicie wpływają na formę, jak i nastrój seniora. Nie bez powodu mówi się przecież, że ruch to zdrowie. 

Również powrót do dawnego hobby bądź znalezienie nowego przywróci osobie starszej radość życia i ciekawość świata. Będzie też dobrym pomysłem na spędzanie czasu wolnego, którego na emeryturze jest aż nadto. 

Aktywność umysłowa także urozmaici codzienność podopiecznego. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, obsługa komputera i różnego typu gry (warcaby, szachy, gry karciane, gry słowne) pomogą seniorowi w utrzymaniu jasności umysłu ale też zrelaksują i poprawią humor. 

Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju osoby starszej

Co jeszcze może zrobić opiekunka osoby starszej aby pomóc podopiecznemu poczuć się lepiej? Zachęcajmy go do nawiązywania i utrzymywania więzi społecznych. To jeden z najważniejszych czynników umożliwiających utrzymanie zdrowia psychicznego w każdym wieku. W uniknięciu samotności i marazmu pomogą kontakty z rodziną, sąsiadami, znajomymi, a nawet ekspedientką sprzedającą w pobliskim sklepie. Wyjdź z seniorem do ludzi i razem cieszcie się ich towarzystwem. Aktywizm społeczny czy dołączenie do lokalnej społeczności pobudzi podopiecznego do działania. Podsuń mu pomysł zaangażowania się we wspólnotę religijną, wolontariat czy dołączenie do pobliskiego klubu seniora. Jeśli osoba starsza jest leżąca – zawsze możesz zadbać o jej kontakty międzyludzkie podsuwając komputer z kamerką i zainstalowanym Skypem lub po prostu telefon do kogoś bliskiego. 

Naszą kolejną propozycją na poprawę samopoczucia seniora jest ustalenie struktury dnia codziennego i utrzymywanie jej. Powtarzająca się rutyna da podopiecznemu poczucie stabilności i spokoju. Możecie też wspólnie wpleść jakiś drobny, przyjemny nawyk lub czynność, którą będziecie wykonywać co rano. Od kawy na tarasie po słuchanie ulubionej muzyki w trakcie śniadania. To właśnie te małe rzeczy i drobne przyjemności mogą sprawić, że dzień stanie się lepszy. 

Poza tym wspierajmy u seniora poczucie samodzielności i niezależności. Nie narzucajmy się ze swoją pomocą i twórzmy sytuacje w których to podopieczny ma szansę poradzić sobie z wyzwaniami samodzielnie. Poprawi to samoocenę osoby starszej i pozwoli jej dłużej pozostać sprawną i zadowoloną z życia. 

Podsumowanie

Sama obecność i codzienne wsparcie opiekunki osoby starszej sprawia, że podopieczny nie czuje aż taki samotny i zawsze ma z kim porozmawiać. Bądź więc obecna i staraj się wnosić w życie seniora dużo uśmiechu i radości życia. Niech ma w Tobie oparcie i towarzysza na dobre i na złe.  

Pamiętaj też o tym, że jeśli obniżony nastrój osoby starszej utrzymuje się dłuższy czas – może ona potrzebować konsultacji lekarskiej lub psychologicznej. Nierzadko samo aktywizowanie seniora nie wystarczy ponieważ może on cierpieć na przykład na depresję. Niepokojące objawy warto więc skonsultować ze specjalistą który zaoferuje wsparcie psychologiczne lub przepisze potrzebne leki.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o dobroczynnym wpływie zwierząt na samopoczucie seniora.