Chat with us, powered by LiveChat
PREMIA WAKACYJNA DO 400€ netto

Praca w opiece nad osobami starszymi Infolinia 587 282 949, Telefon alarmowy 24H: 535 571 958
Procedury Higieniczne Perfekton

Najważniejsza jest psychika seniora

28.02.2018 Perfekton

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, to także, albo to przede wszystkim, okazanie im odpowiedniego wsparcia psychicznego. O tym, pracując w opiece, zawsze staramy się pamiętać.

Jednym z większych wyzwań w pracy opiekunów osób starszych jest zadbanie o psychikę podopiecznego. Chociaż pomoc codzienna pozwala mu swobodnie funkcjonować, to często dramat rozgrywa się właśnie w jego głowie. Nie łatwo bowiem pogodzić się z upływającym czasem i związaną z tym niedołężnością czy problemami zdrowotnymi.

Utrata samodzielności a rola opiekuna

Osoby starsze, które częściej borykają się z problemami zdrowotnymi, to nadal niezależne mentalnie jednostki, które chcą żyć własnym życiem, chcą mieć na nie wpływ i czuć się swobodnie każdego dnia. Niestety ograniczenia związane z utratą sprawności powodują, że seniorzy przestają być w pełni samodzielni, z czym bardzo trudno im się pogodzić.

Rolą opiekuna jest w takiej sytuacji zachowanie subtelności w swoich działaniach. Opiekunowie powinni starać się budować w osobie starszej jak największe poczucie samodzielności i niezależności, wspierając, a nie wyręczając seniora, jeżeli jest to tylko możliwe. Pomoc opiekuna powinna być zawsze bardzo naturalna.

Przyjaźń dobra na wszystko

Zadbanie o psychikę seniora nie zawsze jest łatwe – zależy bowiem nie tylko od jego kondycji, ale także od nastawienia do nowej sytuacji, w której się znalazł. Ważne więc, by od początku budować relację, która z czasem ma szansę przerodzić się w przyjaźń. Bliska relacja z seniorem umożliwia dotarcie do niego w sposób naturalny – w czasie szczerej rozmowy, podczas której można poznać jego największe bolączki i starać się im zaradzić. Osobom starszym łatwiej jest przyjąć pomoc od kogoś, kogo darzą zaufaniem i sympatią.

Rola opiekuna osób starszych jest bardzo trudna. Dobry opiekun wciąż próbuje zrozumieć seniora – nieumiejętność pogodzenia się ze zmianami, jakie zachodzą w jego organizmie – a także stara się minimalizować jego strach przed bólem czy śmiercią. Dobry opiekun traktuje podopiecznego jak samego siebie. Takich opiekunów szukamy i znajdujemy w Perfekton każdego dnia.

Tagi:
Podziel się

Pracuj z nami

Zgłoś się, oddzwonimy!

Pracuj z nami

Zgłoś się, oddzwonimy!


 Podstawowa Komunikatywna Zaawansowana Biegła

Pokaż szczegóły zgód