Dlaczego pupil pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie podopiecznego? Jakie korzyści wynikają z posiadania zwierząt w domu? I czy dowiesz się o obecności psa lub kota przed wyjazdem na sztelę? O tym w dzisiejszym artykule.


Zwierzęta w domu osoby starszej

 

Posiadanie zwierząt domowych uspokaja, koi nerwy i poprawia samopoczucie. Przytulenie ulubionego pupila sprzyja wytwarzaniu endorfin, które zwiększają poczucie szczęścia i satysfakcji z życia. Sama obecność zwierzęcia sprawia, że osoby starsze czują się mniej samotne. Pomimo tego, że dzieci mieszkają już poza domem, a przyjaciele odchodzą, senior ma w końcu swojego towarzysza “na dobre i na złe”. Przyjaciel ten wnosi do życia wiele radości i uśmiechu, a także kształtuje sztywną strukturę dnia. Stała opieka nad zwierzakiem pozwoli podopiecznemu uniknąć apatii.

 

Opieka nie tylko nad seniorem

 

Praca w opiece to doglądanie nie tylko osoby starszej – czasami również jej pupila, który jest pełnoprawnym mieszkańcem domu. Informacja o dodatkowym lokatorze zawarta jest w ogłoszeniu i opiekunka osoby starszej jest o tym fakcie poinformowana przed wyjazdem na zlecenie. Zazwyczaj opieka polega na karmieniu, wymianie żwirku w kuwecie, ewentualnie wyprowadzaniu psa na spacer. Często można to robić razem z seniorem, co stanowi znakomity pretekst do codziennej aktywności fizycznej. A może i nawet nawiązywania nowych znajomości z innymi właścicielami psów w okolicy.

Animaloterapia – czyli leczenie obecnością zwierząt

 

Kontakt ze zwierzęciem – na przykład psem – daje seniorom wiele radości. Często powiązany jest też z aktywnością fizyczną, co jest dodatkową korzyścią zdrowotną. Głaskanie psa, karmienie go czy rzucanie piłki pozytywnie wpływają m.in. na ruchomość stawów, a sama obecność pupila znacznie poprawia nastrój i relaksuje. Oprócz tego dogoterapia (leczenie obecnością psa) szczególnie dobrze wpływa na seniorów cierpiących na choroby otępienne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Regularny kontakt z psem uspokaja osobę starszą i sprawia, że staje się ona bardziej otwarta na aktywności różnego typu. Ponadto staje się bardziej skupiona i łatwiej jej się skoncentrować, a poziom niepokoju i agresji maleje. Poza tym każda zooterapia (czyli leczenie obecnością zwierząt) łagodzi objawy depresji, a aktywności pielęgnacyjne przy pupilu dają osobie starszej poczucie celu i spełnienia. Pomagają również zapomnieć o własnych troskach, problemach i schorzeniach. 

 

Odpowiedzialność i świadomość tego, że zwierzę jest zależne tylko i wyłącznie od nas, motywuje podopiecznego do tego, by jak najdłużej pozostać samodzielnym i móc sprawować opiekę nad swoim pupilem. Jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania zwierzęcia w domu seniora? Samo głaskanie kota czy psa obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stany lękowe i przeciwdziała wielu chorobom, w tym zawałowi. Ponadto koty pomagają też uśmierzyć ból, kładąc się w obolałych miejscach i ogrzewając je. Felinoterapia – czyli kontakt z kotem, jest popularna między innymi w krajach skandynawskich, gdzie w niektórych domach spokojnej starości koty mieszkają razem z podopiecznymi. Zooterapia wspomaga też układ odpornościowy naszego organizmu i podnosi poziom samooceny. Ciekawostkę stanowi fakt, iż według badań zwierzęta pomagają pogodzić się nam z własnymi ograniczeniami i upośledzeniami, a właściciele psów i kotów o wiele rzadziej zapadają na choroby serca.

 

Wybór zwierzaka

 

Jeśli decyzja o zakupie bądź adopcji konkretnego zwierzaka jest jeszcze przed Wami – pamiętajcie o kilku kwestiach. Możesz zasugerować je seniorowi i jego rodzinie. Jeśli mowa o psie to dobrze jest adoptować zwierzę dojrzalsze ponieważ szczeniak może być dla osoby starszej zbyt absorbujący i robiący wiele bałaganu. Pies nie powinien być także zbyt duży aby nie było problemu z utrzymaniem go na smyczy. Również w przypadku kota należy dobrze przemyśleć sprawę. Warto postawić na rasy łagodne i spokojne, które nie będą zbyt energiczne i wymagające. Rasy takie jak ragdoll, kot perski czy maine coon nadadzą się idealnie.

 

Podsumowanie

 

Pozytywny wpływ obecności zwierząt domowych na życie człowieka udowodniono w wielu badaniach. Szczególne znaczenie ma obecność pupila w życiu osoby starszej. Seniorzy posiadający swoje zwierzątko domowe są zdrowsi i szczęśliwsi. Często również dłużej samodzielni i zmotywowani do codziennego wstania z łóżka. Dzięki jego towarzystwu nie czują się samotni i opuszczeni, a zwierzę wnosi w ich życie radość i pogodę ducha. Pomóżmy więc podopiecznemu w dbaniu o pupila i odnośmy się do zwierzęcia z sympatią i troską ponieważ jest ono pełnoprawnym członkiem rodziny. Dobroczynny wpływ jego obecności wzmacnia efekty leków i rehabilitacji, doskonale uzupełniając procesy leczenia medycznego.

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech i zarabianiu dodatkowych pieniędzy w programie poleceń przeczytacie tutaj.