EKUZ

Praca opiekunki osoby starszej to zajęcie wymagające sił i pełni zdrowia. Opiekunka powinna należycie wykonywać swoje obowiązki, a poza tym sama nie stanowić dla podopiecznego zagrożenia, czyli na przykład niczym go nie zarazić. Zawsze jednak trzeba być przygotowanym na okresowe obniżenie odporności i możliwość zachorowania. W takie sytuacji nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Tak więc kwestia ubezpieczenia zdrowotnego to kluczowa sprawa do załatwienia przed wyjazdem do Niemiec.

W temacie ubezpieczenia zdrowotnego wiele mówi się o karcie EKUZ. Czym właściwie ona jest, jak ją otrzymać, jak długo jest ważna i co obejmuje jej zakres? I o co chodzi z drukiem A1? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Karta EKUZ dla opiekunki

 

Standardowe ubezpieczenie, które warto ze sobą mieć, to EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia do bezpłatnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Niemiec) i Szwajcarii. Wydanie takiej karty jest bezpłatne. Ubezpieczona w ten sposób opiekunka osoby starszej ma w Niemczech takie same prawa i obowiązki jak rodowity mieszkaniec tego kraju. Każde zdrowotne zdarzenie losowe czy choroba uprawniają nas do skorzystania z pomocy. Należy pamiętać, że sami musimy dopłacić do rzeczy, do których dopłacają też Niemcy. Na przykład 10 euro do każdego dnia spędzonego w szpitalu. Opieka zdrowotna nie jest więc zawsze całkowicie bezpłatna. Co do ważności naszej karty, obejmuje nas wersja pracownicza ważna przez okres 1 roku.

Karta EKUZ stanowi podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Pełną ochronę zapewnia jednak dodatkowa polisa, którą możemy w każdej chwili dokupić na własną rękę. Praca w opiece w obcym kraju otwiera przed nami wiele możliwości, ale wiąże się również z ryzykiem. A na własnym zdrowiu lepiej nie oszczędzać.

 

EKUZ a Covid-19

 

Jaki jest zakres leczenia jeśli zachorujemy na Covid-19? Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia podjętych w celu ratowania zdrowia i życia pacjenta, w tym jego hospitalizacji. Karta nie pokrywa jednak kosztu ewentualnej kwarantanny oraz wykonywania testów przed wyjazdem za granicę.

 

Czego jeszcze nie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

 

  1. Zabiegów i operacji zaplanowanych wcześniej.
  2. Usługi ratownictwa.
  3. Transportu zwłok.
  4. Zabiegów dodatkowych, na przykład lepszej jakości plomby do zęba.
  5. Pomocy medycznej w każdej placówce. Dane miejsce musi mieć podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem.
  6. Transportu medycznego do kraju, chociaż tutaj istnieją nieliczne wyjątki.
  7. Kosztów leków bez recepty.

 

Jak ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na leczenie w Niemczech?

 

W tym celu należy złożyć do swojego oddziału NFZ wniosek o zwrot poniesionych kosztów. Do takiego dokumentu dołączamy oryginały dowodów zapłaty oraz oryginały rachunków, dlatego tak istotne jest zbieranie wszystkich dokumentów i paragonów.

 

Ubezpieczenie dodatkowe

 

Plusem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia jest to, że refunduje ono wszystkie koszty leczenia, w tym leczenie prywatne. Taką polisę dobrze jest posiadać też ponieważ jeśli okazujemy kartę EKUZ, to i tak musimy zapłacić za opiekę medyczną sami. Dopiero potem wysłać rachunki do NFZ i czekać na zwrot pieniędzy. Prywatne ubezpieczenie natomiast gwarantuje opiekę bez konieczności zapłaty na miejscu. Taką niemiecką polisę można mieć już od 1 euro dziennie, czyli 30 euro za miesiąc. Poza tym tylko niemieckie polisy mają nieograniczoną sumę na leczenie ubezpieczonego. Taka polisa pokrywa też koszty leczenia do 7 tygodni po powrocie do Polski.

 

Jak wygląda proces ubezpieczenia w Perfekton

 

To firma zgłasza opiekunkę do ubezpieczyciela. Najpierw Perfekton wnioskuje do ZUS-u o druk A1. Jest to pierwszy krok. Następnie można już zawnioskować o EKUZ. Karta przychodzi w wersji plastikowej, jednak zdarza się, że otrzymujemy papierowy certyfikat. Działa on dokładnie tak samo jak karta i może ją zastępować. Ile czeka się na jej wydanie? Zajmuje to w sumie nawet kilka tygodni. Perfekton gwarantuje w tym czasie ubezpieczenie zdrowotne z PZU. Opiekunka osoby starszej jest więc ubezpieczona od samego momentu wyjazdu, niezależnie od tego, po jakim czasie przyjdzie karta EKUZ. Ubezpieczenie obejmuje ją cały czas, tylko nie zawsze posiada ona kartę fizycznie. Z tego też powodu Perfekton gwarantuje ubezpieczenie prywatne z PZU, dzięki któremu w międzyczasie opiekunka seniora może pójść do każdego lekarza na terenie Niemiec. Ubezpieczenie to obowiązuje do momentu uzyskania fizycznego potwierdzenia ubezpieczenia EKUZ.

 

Podsumowanie

 

Nasze zdrowie to priorytet dlatego kwestię ubezpieczenia zdrowotnego najlepiej jest przemyśleć na długo przed wyjazdem do Niemiec. Karta EKUZ to odpowiednik lokalnego NFZ, tak więc warto ją posiadać by czuć się bezpiecznie za granicą. Wskazane jest również rozważenie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu możemy skontaktować się z doradcą bądź poszukać odpowiedniej firmy przez Internet. Za brak jakiegokolwiek ubezpieczenia zdrowotnego możemy zapłacić w Niemczech wysoką karę, a nawet zostać wydaleni z kraju. Nie warto więc ryzykować: ani swoim zdrowiem, ani swoim portfelem. Bardzo zachęcamy opiekunki również do ubezpieczenia na życie. W wariancie grupowym kosztuje ono około 70 złotych miesięcznie zamiast ponad 200 złotych. Więcej informacji na ten temat przedstawimy w kolejnym artykule.

 

Więcej o zdrowiu i bezpiecznej pracy w opiece w czasach Covid-19 przeczytacie tutaj