Ubieranie osoby starszej to jedna z podstawowych czynności w pracy opiekunki, którą niejedna z nas wykonuje codziennie. Schorowany podopieczny może mieć problem z założeniem na siebie swetra, zapięciem guzika czy nałożeniem butów. Jak opiekunka osoby starszej może w takiej sytuacji pomóc seniorowi

Nasze wsparcie polega na pomocy seniorowi w codziennych czynnościach. Od momentu przebudzenia, aż do późnego wieczora. Obejmuje ono wiele drobnych aktywności, z którymi schorowana osoba niekoniecznie poradziłaby sobie sama. Jedną z nich jest  ubieranie podopiecznego. Szczególna pomoc przydaje się zwłaszcza osobie leżącej, mającej problemy z rękami czy z kręgosłupem. O czym należy pamiętać podczas asystowania osobie starszej?

 

Jak ubierać seniora – wskazówki

 

 • Wybierajmy tkaniny naturalne i przewiewne. Najlepiej takie, których nie trzeba prasować i które się nie gniotą. Dres lub bawełniany sweter będą idealnym rozwiązaniem.
 • Odzież nie powinna ograniczać ruchów podopiecznego. Swetry najlepiej żeby były bez guzików, buty wsuwane zamiast wiązanych, a spodnie i spódnice na gumkę. Niech strój będzie luźny i wygodny.
 • Jeśli przebieranie nie sprawia dużego dyskomfortu – wtedy pamiętajmy o tym, aby zmieniać podopiecznemu strój na dzień i na noc. To dodatkowo zmotywuje osobę starszą do działania i da jej zastrzyk energii. Unikniemy w ten sposób uczucia monotonii i marazmu.
 • Jeśli ubieranie sprawia ból i jest problematyczne, przebierajmy osobę starszą tylko wtedy, kiedy wymaga tego higiena i wygoda.
 • Dla osoby, która nie porusza się samodzielnie, bardzo dobrym rozwiązaniem będą specjalnie zaprojektowane body lub bawełniane koszulki bez suwaków i guzików, które możemy w łatwy sposób nałożyć.
 • Nie zapominajmy o ciepłych skarpetkach, które ogrzeją stopy seniora.
 • Jeśli istnieje taka możliwość – nie wyręczajmy podopiecznego całkowicie. Pozwólmy mu brać udział w każdej czynności, w tym ubierania, żeby poczuł się bardziej samodzielny.
 • Ubrania osoby starszej powinny być czyste i dopasowane do panującej pory roku i dnia.
 • Zachowajmy właściwą pozycję ciała, jeśli mamy lekko podnieść podopiecznego. Szerokie rozstawienie nóg i lekkie ugięcie kolan oraz łokci zmniejszą prawdopodobieństwo kontuzji.
 • Przypominajmy seniorowi, że dbanie o siebie i swój strój jest istotne w każdym wieku i dobrze wpłynie na jego samopoczucie.
 • Nie ubierajmy osoby starszej w rzeczy, które są niewygodne albo jej się zwyczajnie nie podobają. Niech to senior ma wpływ na swój finalny wygląd i styl ubioru.

 

Ubieranie seniora zimą

 

Kiedy temperatura za oknem spada, należy ubrać podopiecznego cieplej i pamiętać o ochronie jego odporności. Nie zapominajmy też o tym, żeby nie przegrzewać osoby starszej i by ubrana ona była w oddychające tkaniny. Nie należy doprowadzać organizmu do stanu pocenia się z gorąca. Dobrym sposobem będzie ubranie “na cebulkę”, aby móc wygodnie zdejmować kolejne warstwy odzieży. Te pod spodem powinny przylegać do ciała i nie krępować jego ruchów. Unikajmy nylonowych rajstop czy bluzek ze sztucznych materiałów, które sprawiają, że ciało szybciej się poci. Przed wyjściem na spacer koniecznie zadbajmy o ubranie seniora w długą kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki.

 

Ubieranie podopiecznego latem

 

Ubieranie osoby starszej latem opiera się przede wszystkim na naturalnych, przewiewnych tkaninach oraz oddychających i wygodnych butach. Dobrze sprawdzą się na przykład sandały czy buty wsuwane. Celem tego typu odzieży i obuwia jest ochrona przed przegrzaniem się organizmu. Warto również pamiętać o kapeluszu, okularach przeciwsłonecznych i dobrym kremie z filtrem.

 

Wspieranie samodzielności seniora

 

Starajmy się nie wyręczać podopiecznego we wszystkim, niech poczuje się on choć trochę niezależny i samodzielny. Poza tym ubieranie się i zapinanie guzików (oczywiście w miarę możliwości), może być dobrym treningiem sprawności manualnej i pozytywnie wpłynąć na proces rehabilitacji. Aktywizowanie seniora poprawi też jego samopoczucie psychiczne i doda wiary w siebie. Możemy wesprzeć osobę starszą także poprzez zakup odpowiednich sprzętów:przyrządu do zakładania rajstop i skarpet, łyżki do butów, chwytaka do ubrań czy szydełka do zapinania guzików. Dodatkowo na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane ubrania ułatwiające wykonywanie rozmaitych czynności. Body umożliwiające zmianę pieluchy, dresy z pogłębionymi pachami, które nie krępują ruchów, czy też getry z wyciętym tyłem, co zdecydowanie ułatwia czynności higieniczne.

 

Podsumowanie

 

Kiedy ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa, a zapięcie guzika stanowi wyzwanie – wtedy pomoc opiekunki osoby starszej jest na wagę złota. Bądźmy więc wyrozumiałe i cierpliwe. Postawmy na otwartą komunikację i uważne wsłuchiwanie się w potrzeby seniora. Pamiętajmy również o pozytywnym podejściu. W pracy w opiece każdy uśmiech pełen zrozumienia i ciepła poprawia komfort życia naszego podopiecznego i korzystnie wpływa na jego stan fizyczny i psychiczny.

 

Więcej o pracy w opiece oraz o organizacji czasu seniora przeczytacie tutaj.