dbanie o seniora w upał

W okresie letnim warto otoczyć seniora szczególną opieką ponieważ wysokie temperatury są dla osób starszych bardzo niekorzystne. Jak możemy pomóc podopiecznemu przetrwać upał i uniknąć dolegliwości wywołanych ciepłem? Poznajcie nasze sprawdzone sposoby.

Upał – zagrożenie dla seniora

Każda opiekunka osoby starszej powinna zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakim są dla podopiecznego wysokie temperatury. Skoki ciśnienia, odwodnienie organizmu, udar czy poparzenia słoneczne to jedne z wielu sytuacji, których chcemy uniknąć. Niestety prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest dużo wyższe kiedy na termometrach widzimy 30 stopni Celsjusza. Z biegiem lat ciało człowieka zmienia się, a mechanizm obrony przed gorącem, czyli pocenie się i oddychanie, staje się mniej wydajny. Serce jest słabsze, gruczoły potowe zanikają, a układ oddechowy nie działa już tak dobrze jak kiedyś. Szczególną uwagę opiekunka osoby starszej powinna poświęcić podopiecznym przyjmującym kilka lekarstw jednocześnie. Niektóre z nich mogą negatywnie wpłynąć na termoregulację organizmu, na przykład pocenie się. Zaburzenie tej czynności oraz mniejsza ilość przyjmowanych płynów doprowadzić mogą do szybkiego odwodnienia.

Niebezpieczne konsekwencje gorących, letnich dni

Jak już wiecie, wysokie temperatury prowadzić mogą do skoków ciśnienia, odwodnienia czy zaburzeń krzepnięcia krwi. Najniebezpieczniejszy jest jednak udar ponieważ wiąże się z ryzykiem utraty przytomności, a nawet śmierci. Udar słoneczny wywołany jest przez zbyt długą ekspozycję na słońce, natomiast udar cieplny ma miejsce, gdy organizm seniora nie jest już w stanie samodzielnie obniżyć własnej temperatury. Kiedy tylko podopieczny zacznie skarżyć się na ból i zawroty głowy, osłabienie czy mdłości – natychmiast wezwij pogotowie. Należy zaprowadzić osobę starszą w chłodne miejsce, poluzować ubranie i zwilżyć jej twarz, ręce i nogi schłodzonym ręcznikiem. Dużo da również zimny kompres w okolicach szyi. Jeśli twarz chorego jest blada, głowę układamy niżej od tułowia. Natomiast gdy jest czerwona kładziemy chorego w pozycji półleżącej. Następnie podajemy chłodne płyny, najlepiej lekko osoloną wodę. Co 10 minut mierzymy temperaturę ciała, a jeśli spadnie ona do 38 stopni, możemy przerwać schładzanie.

Praca w opiece latem. Jak dbać o seniora w czasie upałów?

Aby uniknąć odwodnienia należy pamiętać o podawaniu osobie starszej płynów, które najlepiej żeby nie były zbyt słodkie ani moczopędne. Właściwe nawodnienie istotne jest ze względu na wiek (w tym zanikające uczucie pragnienia), temperaturę za oknem, przyjmowane leki oraz utratę wody spowodowaną poceniem się. Ból głowy, zmęczenie, zapadnięte oczy, nudności i złe samopoczucie mogą być pierwszymi objawami niebezpiecznego stanu jakim jest odwodnienie, tak więc warto stale obserwować podopiecznego. Aby zachęcić seniora do częstego sięgania po szklankę wody dodaj do niej plasterki owoców, ogórka lub listki mięty. Przyjemną ochłodę zapewni mu również zimna herbata miętowa.

Nie eksponuj podopiecznego na słońce, zwłaszcza od południa do godziny 16:00. O tej porze jest ono wyjątkowo ostre i może spowodować poparzenia słoneczne lub wywołać objawy udaru.

Zadbaj o temperaturę w domu. Jeśli dzień jest wyjątkowo gorący – zasłoń okno za pomocą zasłon lub żaluzji. Możesz kupić też wiatrak lub poprosić o zainstalowanie klimatyzatora.

Jeśli mowa o ubiorze, stawiamy oczywiście na luźny styl, a także naturalne i przewiewne tkaniny. Len, bawełna i lekkie buty to sprawdzony zestaw w okresie wakacyjnym.

Krem z filtrem przyda się nie tylko podczas ekspozycji na słońce, ale i w cieniu, gdzie promienie słoneczne również docierają. Opiekunka osoby starszej powinna pamiętać też o zabraniu dodatkowej ochrony w postaci kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i parasolki.

Nie zapominaj o lekkostrawnym jadłospisie oraz chłodzących sorbetach lub owocach typu arbuz na deser. Niech w pożywieniu będzie jak najwięcej wody, natomiast porcje mogą być trochę mniejsze tak, aby nie obciążać żołądka.

Aktywności takie jak spacery czy wietrzenie domu lepiej przełożyć na wieczór bądź wczesny poranek, kiedy za oknem nie jest jeszcze tak gorąco.

Istotne jest właściwe przechowywanie leków w ciemnym i suchym miejscu, a niektórych nawet w lodówce. Stosujmy się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Dodatkowo sprawdźmy, czy przyjmowane przez seniora leki pozwalają na ekspozycję podopiecznego na słońce.

Chłodne prysznice i kąpiele z pewnością przyniosą ulgę podczas najgorętszych dni.

Podsumowanie

W okresie wakacyjnym jednym z głównych zadań opiekunki osoby starszej jest ochrona podopiecznego przed udarem, skokami ciśnienia, oparzeniami słonecznymi i odwodnieniem. Lista zagrożeń jest długa, ale przy zastosowaniu naszych wskazówek sytuacja powinna być dużo łatwiejsza do opanowania. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, a wysokie temperatury nie będą nam straszne. W trakcie upałów otoczmy szczególną opieką wszystkich seniorów, również tych z naszej rodziny.

Więcej o pracy w opiece przeczytacie na naszym blogu.