wyposażenie dla seniora

Co powinno znaleźć się w domu podopiecznego? Jakie akcesoria i sprzęty ułatwią pracę opiekunki osoby starszej? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę i czego nie może zabraknąć w domu seniora.

 

Przedmioty wspierające codzienne życie seniora

 

Wraz z wiekiem pogarszają się nasze zdolności fizyczne. Czujemy się coraz bardziej zmęczeni i przytłoczeni nawet najprostszymi czynnościami, często szwankuje także pamięć. Stąd potrzeba wspomagania się różnymi przedmiotami ułatwiającymi życie. Przemyślane wyposażenie domu usprawni codzienne funkcjonowanie zarówno podopiecznego, jak i opiekunki. Pamiętajmy o tym, że przestrzeń powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Aby dobrać właściwy sprzęt i dodatki, należy wziąć pod uwagę stan osoby starszej, jej mobilność, styl życia, codzienne nawyki i możliwości finansowe. Inne potrzeby ma osoba leżąca, a całkiem inne – aktywny i mobilny senior. Dobrze jest najpierw rozeznać się w ofercie dostępnej na rynku, ponieważ powstaje coraz więcej urządzeń i dodatków poprawiających komfort życia osób starszych. Można je podzielić na te przeznaczone  do zachowania bezpieczeństwa i zdrowia, oraz takie, które służą do utrzymania dobrej kondycji i dobrostanu psychicznego podopiecznego.

 

Akcesoria ułatwiające opiekę nad seniorem to:

 

 1. dzwonek do wzywania pomocy,
 2. basen sanitarny i kaczka,
 3. specjalne łóżko,
 4. materac przeciwodleżynowy,
 5. podnośnik,
 6. dozownik na leki z podziałką na dni tygodnia,
 7. nasadki sedesowe,
 8. krzesło rehabilitacyjne pod prysznic,
 9. balkonik,
 10. uchwyty,
 11. przedmioty pomagające w ubieraniu się, np. przy nakładaniu skarpet,
 12. taśmy fluorescencyjne do oklejania schodów,
 13. pieluchomajtki dla dorosłych,
 14. wózek,
 15. podkłady higieniczne na łóżko.

 

Praca opiekunki to nie tylko zajęcie fizyczne, ale również obejmujące sferę mentalną. Dbanie o dobrostan seniora i jego potrzeby psychiczne to jedno z naszych najważniejszych zadań. Warto stworzyć przytulny kącik do czytania książek, oglądania telewizji i rozwiązywania krzyżówek.

 

Poza tym możesz kupić:

 

 • gry typu: szachy, warcaby, chińczyk,
 • lupę powiększającą do czytania,
 • stojak na książkę – na przykład dla podopiecznego cierpiącego na Parkinsona,
 • duże karty do gry,
 • książki ulubionych autorów,
 • płyty z ulubioną muzyką,
 • profilowane uchwyty na długopisy ułatwiające pisanie.

 

Czego unikać urządzając dom seniora

 

Unikajmy małych dywaników, o które osoba starsza może się łatwo potknąć. Jeśli występują – powinny być trwale umocowane do podłogi i z przyklejonymi brzegami. Na zbyt śliskie powierzchnie, na przykład kafelki w łazience, kładźmy maty antypoślizgowe. Włącznik światła oznaczmy konkretnym kolorem tak, aby znalezienie go było maksymalnie ułatwione. Usuńmy również z podłogi zbędne meble i przedmioty, o które podopieczny może zawadzić. Warto zainwestować też w oświetlenie aktywowane sensorami ruchu.

 

O czym pamiętać podczas aranżowania poszczególnych pomieszczeń:

 

 • Jeśli dom posiada kilka kondygnacji, wtedy dobrze jest ulokować seniora na jednym z pięter tak, aby nie musiał on korzystać ze schodów.
 • Zainwestuj w żarówki o większej mocy.
 • Ogranicz ilość rzeczy znajdujących się dookoła łóżka w sypialni, żeby umożliwić poruszanie się bez potknięć nawet w ciemności.
 • Niech włącznik światła i szafka nocna ze szklanką wody będą maksymalnie łatwo dostępne.
 • W kuchni sprawdzi się obniżenie szafek, aby uniknąć konieczności wchodzenia na taboret.
 • Wybierz kuchenkę gazową wyposażoną w czujniki bezpieczeństwa zatrzymujące dopływ gazu, gdy ogień zostanie zgaszony, np. przez wodę wylewającą się z garnka.
 • Łazienka powinna być maksymalnie bezpieczna: maty antypoślizgowe na podłodze i w wannie, krzesło ułatwiające wzięcie prysznica, wszechobecne uchwyty.
 • Jeśli podopieczny ma problemy z pamięcią – oznacz i podpisz pomieszczenia (“kuchnia”, “łazienka” itd.). Możesz również zostawiać mu krótkie wiadomości na lodówce.
 • Obok łóżka powinien znaleźć się stolik z najważniejszymi przedmiotami, na przykład z pilotem do telewizora, aby osoba starsza nie musiała nas o niego pytać. Niech poczuje się jak najbardziej samodzielna.
 • Umieść łatwo dostępną lampkę do czytania nad łóżkiem.
 • Zabezpiecz drzwi wyjściowe, aby senior nie wyszedł i nie zgubił się.
 • Zadbaj o odpowiednią ochronę niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże czy żelazko.

 

Podsumowanie

 

Wymienione w powyższym tekście sprzęty można kupić w specjalistycznych sklepach lub w Internecie, często z możliwością płatności ratalnej. Istnieje także tańsza opcja czyli wypożyczenie poszczególnych przedmiotów, co w niektórych przypadkach jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji pamiętaj, aby mieć zgodę seniora na wszelkie zmiany wprowadzane w jego domu. Istotne jest, żeby nadal czuł się w nim “jak u siebie”. Funkcjonalny dom pozwala na to, by podopieczny jak najdłużej miał poczucie, że jest sprawny i samodzielny. Pozytywnie przekłada się to na dobrostan psychiczny, chęci do życia i ogólny stan zdrowia. Wspieranie tego poczucia to jedno z ważniejszych zadań w pracy opiekunki osoby starszej.

 

Więcej o pracy opiekunki i o tym jak ubierać seniora przeczytacie tutaj.