szachy rozrywka dla seniora

Praca w opiece to godziny spędzone sam na sam z osobą starszą. Jak uniknąć monotonii, nudy, a przy tym poprawić podopiecznemu samopoczucie, kondycję, a nawet opóźnić rozwój niektórych chorób? Wszystko w naszych rękach.


Jak aktywizować seniora?

 

To pytanie zadaje sobie wiele opiekunek osób starszych. Czasami brakuje pomysłów i w życie codzienne wkrada się nuda, a wraz z nią zbyt wiele godzin spędzonych przed telewizorem. W wolnych chwilach na pewno lepiej stymulować seniora intelektualnie bądź aktywizować fizycznie, aniżeli spędzać całe dnie w fotelu. Organizacja czasu wolnego dla naszego podopiecznego odgrywa bardzo istotną rolę w strukturze jego dnia. Dodatkowo może poprawić sprawność fizyczną, intelektualną, a nawet zapobiec objawom obniżonego nastroju i depresji. Jednakże znalezienie odpowiedniego zajęcia nie jest takie łatwe i wymaga rozeznania w nawykach i zainteresowaniach osoby starszej. Należy wziąć pod uwagę również jej stan zdrowia (mobilność, wzrok, słuch, możliwości intelektualne) i indywidualne potrzeby. W końcu jedna osoba woli łamigłówki i rozrywki umysłowe, a druga wysiłek fizyczny czy gotowanie. Gdyby jednak zabrakło Wam pomysłów na spędzenie wspólnego popołudnia, poniżej znajdziecie kilka ciekawych inspiracji.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego z seniorem

 1. Szachy, gry karciane, państwa-miasta, mistrz słowa lub inne gry planszowe i towarzyskie dostarczają rozrywki, a przy okazji poprawiają pamięć i opóźniają rozwój chorób, w tym na przykład choroby Alzheimera.
 2. Inne zadania wymagające wysiłku umysłowego: na przykład łamigłówki, krzyżówki czy wykreślanki. Są one niezwykle ważne, zwłaszcza dla seniorów u których zauważalne są początki demencji.
 3. Jeśli podopieczny nie jest na tyle sprawny intelektualnie, wtedy możemy spróbować zainteresować go prasą. Codzienną, polityczną bądź hobbystyczną, na przykład o gotowaniu, podróżach, wędkarstwie, historii czy samochodach.
 4. Kolejna propozycja to wspólne prace domowe bądź ogrodowe, oczywiście w miarę możliwości. Możemy wspólnie obierać warzywa, ozdabiać ciasteczka czy przesadzać kwiaty. To odciążenie dla nas, a dla seniora kolejny powód, aby poczuć się potrzebnym. Owo poczucie jest bardzo istotne, zwłaszcza w starszym wieku.
 5. Głośne czytanie i ćwiczenie mowy, ponownie, może dostarczyć pożytecznej rozrywki, a także opóźnić postępowanie chorób.
 6. Oglądanie starych albumów i wspominanie wydarzeń z przeszłości. To ciekawa i lubiana przez osoby starsze forma spędzania czasu podczas której bardzo się ożywiają. Podopieczny z pewnością podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i ulubionymi wspomnieniami, co przy okazji poprawi jego pamięć.
 7. Gimnastyka. Dobrze zrobi i osobie starszej (która najczęściej ma za mało ruchu), i nam. Kilka skłonów i wymachów poprawia motorykę oraz wzmacnia ciało. Wbrew pozorom wysiłek fizyczny wpływa również na kondycję intelektualną.
 8. Spacery i wycieczki po okolicy. Nawet najkrótszy spacer może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie fizyczne i psychiczne. A odkrywanie na nowo swojego miasta lub okolicy może okazać się bardzo ciekawą przygodą.
 9. Spotkania towarzyskie. Budowanie więzi społecznych odpręża, poprawia samopoczucie i zwiększa poczucie sensu życia, a nawet wydłuża jego długość. Zaprośmy więc na kawę dzieci podopiecznego, jego sąsiadkę albo wybierzmy się wspólnie do lokalnego klubu seniora.
 10. Oglądanie seriali i telenowel po niemiecku. Nie powinno być to Wasze główne zajęcie, ale jedno z wielu. Jest to rozrywka dla seniora, a przy okazji możliwość nauki i osłuchania się z językiem niemieckim dla opiekunki osoby starszej.
 11. Hobby z przeszłości. Dowiedzmy się od samego zainteresowanego, bądź jego rodziny, co kiedyś lubił robić w wolnym czasie. Wyszywać, czytać książki historyczne, malować? Reaktywujmy zapomniane hobby – to z pewnością pozytywnie wpłynie na stan podopiecznego.
 12. Muzyka. Nie tylko poprawia koncentrację, ale również koi nerwy i relaksuje. Słuchanie utworów z lat młodości przyczynia się też do poprawy pamięci. Bardzo korzystnie oddziałuje zwłaszcza na osoby chore na demencję czy Alzheimera.

 

Podsumowanie

 

Praca w opiece poza czynnościami pielęgnacyjnymi, to także organizacja czasu wolnego seniora. Jako że mamy go dużo, możemy zacząć pożyteczniej go wykorzystywać. Do poszukiwań odpowiednich zajęć rekreacyjnych należy podejść z cierpliwością, najlepiej znaleźć właściwe metodą prób i błędów. Ostatecznie na pewno uda nam się wybrać aktywności, których wykonywanie przyniesie obydwu stronom satysfakcję i rozrywkę. Ważne jest pamiętanie o tym, aby nie przewyższać zadaniami zdolności i możliwości osoby starszej. Może to prowadzić do pogorszenia nastroju, a nawet depresji.

Budowanie więzi i spędzanie czasu razem gwarantuje lepsze samopoczucie oraz wzrost zaufania seniora do opiekuna. Będzie on czuł się przy nas bezpiecznie i komfortowo, a dodatkowo zaspokoimy jego potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Ciekawe aktywności i mile spędzony czas z pewnością nam w tym pomogą.

 

Więcej o opiece nad seniorem oraz o obowiązkach opiekunki przeczytasz tutaj. https://perfekton.pl/2022/02/25/co-nalezy-do-obowiazkow-opiekunki-seniora-w-niemczech/