Co powinno znaleźć się w domu podopiecznego? Jakie akcesoria i sprzęty ułatwią pracę opiekunki osoby starszej? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę i czego nie może zabraknąć w domu seniora.
Przedmioty wspierające codzienne życie seniora
Wraz z wiekiem pogarszają się nasze zdolności fizyczne. Czujemy się coraz bardziej zmęczeni i przytłoczeni nawet najprostszymi czynnościami, często szwankuje także pamięć. Stąd potrzeba wspomagania się różnymi przedmiotami ułatwiającymi życie. Przemyślane wyposażenie domu usprawni codzienne funkcjonowanie zarówno podopiecznego, jak i opiekunki. Pamiętajmy o tym, że przestrzeń powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Aby dobrać właściwy sprzęt i dodatki, należy wziąć pod uwagę stan osoby starszej, jej mobilność, styl życia, codzienne nawyki i możliwości finansowe. Inne potrzeby ma osoba leżąca, a całkiem inne – aktywny i mobilny senior. Dobrze jest najpierw rozeznać się w ofercie dostępnej na rynku, ponieważ powstaje coraz więcej urządzeń i dodatków poprawiających komfort życia osób starszych. Można je podzielić na te przeznaczone do zachowania bezpieczeństwa i zdrowia, oraz takie, które służą do utrzymania dobrej kondycji i dobrostanu psychicznego podopiecznego.
Akcesoria ułatwiające opiekę nad seniorem to:
- dzwonek do wzywania pomocy,
- basen sanitarny i kaczka,
- specjalne łóżko,
- materac przeciwodleżynowy,
- podnośnik,
- dozownik na leki z podziałką na dni tygodnia,
- nasadki sedesowe,
- krzesło rehabilitacyjne pod prysznic,
- balkonik,
- uchwyty,
- przedmioty pomagające w ubieraniu się, np. przy nakładaniu skarpet,
- taśmy fluorescencyjne do oklejania schodów,
- pieluchomajtki dla dorosłych,
- wózek,
- podkłady higieniczne na łóżko.
Praca opiekunki to nie tylko zajęcie fizyczne, ale również obejmujące sferę mentalną. Dbanie o dobrostan seniora i jego potrzeby psychiczne to jedno z naszych najważniejszych zadań. Warto stworzyć przytulny kącik do czytania książek, oglądania telewizji i rozwiązywania krzyżówek.
Poza tym możesz kupić:
- gry typu: szachy, warcaby, chińczyk,
- lupę powiększającą do czytania,
- stojak na książkę – na przykład dla podopiecznego cierpiącego na Parkinsona,
- duże karty do gry,
- książki ulubionych autorów,
- płyty z ulubioną muzyką,
- profilowane uchwyty na długopisy ułatwiające pisanie.
Czego unikać urządzając dom seniora
Unikajmy małych dywaników, o które osoba starsza może się łatwo potknąć. Jeśli występują – powinny być trwale umocowane do podłogi i z przyklejonymi brzegami. Na zbyt śliskie powierzchnie, na przykład kafelki w łazience, kładźmy maty antypoślizgowe. Włącznik światła oznaczmy konkretnym kolorem tak, aby znalezienie go było maksymalnie ułatwione. Usuńmy również z podłogi zbędne meble i przedmioty, o które podopieczny może zawadzić. Warto zainwestować też w oświetlenie aktywowane sensorami ruchu.
O czym pamiętać podczas aranżowania poszczególnych pomieszczeń:
- Jeśli dom posiada kilka kondygnacji, wtedy dobrze jest ulokować seniora na jednym z pięter tak, aby nie musiał on korzystać ze schodów.
- Zainwestuj w żarówki o większej mocy.
- Ogranicz ilość rzeczy znajdujących się dookoła łóżka w sypialni, żeby umożliwić poruszanie się bez potknięć nawet w ciemności.
- Niech włącznik światła i szafka nocna ze szklanką wody będą maksymalnie łatwo dostępne.
- W kuchni sprawdzi się obniżenie szafek, aby uniknąć konieczności wchodzenia na taboret.
- Wybierz kuchenkę gazową wyposażoną w czujniki bezpieczeństwa zatrzymujące dopływ gazu, gdy ogień zostanie zgaszony, np. przez wodę wylewającą się z garnka.
- Łazienka powinna być maksymalnie bezpieczna: maty antypoślizgowe na podłodze i w wannie, krzesło ułatwiające wzięcie prysznica, wszechobecne uchwyty.
- Jeśli podopieczny ma problemy z pamięcią – oznacz i podpisz pomieszczenia (“kuchnia”, “łazienka” itd.). Możesz również zostawiać mu krótkie wiadomości na lodówce.
- Obok łóżka powinien znaleźć się stolik z najważniejszymi przedmiotami, na przykład z pilotem do telewizora, aby osoba starsza nie musiała nas o niego pytać. Niech poczuje się jak najbardziej samodzielna.
- Umieść łatwo dostępną lampkę do czytania nad łóżkiem.
- Zabezpiecz drzwi wyjściowe, aby senior nie wyszedł i nie zgubił się.
- Zadbaj o odpowiednią ochronę niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże czy żelazko.
Podsumowanie
Wymienione w powyższym tekście sprzęty można kupić w specjalistycznych sklepach lub w Internecie, często z możliwością płatności ratalnej. Istnieje także tańsza opcja czyli wypożyczenie poszczególnych przedmiotów, co w niektórych przypadkach jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji pamiętaj, aby mieć zgodę seniora na wszelkie zmiany wprowadzane w jego domu. Istotne jest, żeby nadal czuł się w nim “jak u siebie”. Funkcjonalny dom pozwala na to, by podopieczny jak najdłużej miał poczucie, że jest sprawny i samodzielny. Pozytywnie przekłada się to na dobrostan psychiczny, chęci do życia i ogólny stan zdrowia. Wspieranie tego poczucia to jedno z ważniejszych zadań w pracy opiekunki osoby starszej.
Więcej o pracy opiekunki i o tym jak ubierać seniora przeczytacie tutaj.