odwodnienie

Jako że zbliża się czas wakacji, a wraz z nim okres wzrostu temperatur, warto dowiedzieć się więcej o pierwszych objawach odwodnienia organizmu u osoby starszej. Taka sytuacja może okazać się bardzo niebezpieczna. Jak możemy jej uniknąć? I jak opiekunka osoby starszej może zachęcić podopiecznego do spożywania większej ilości płynów? 

Czym jest odwodnienie

 

Odwodnienie to niebezpieczny stan w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu umożliwiającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Sytuacja ta jest groźna zwłaszcza dla małych dzieci oraz osób starszych. Uczucie pragnienia zanika wraz z wiekiem, stąd potrzeba dodatkowego przypominania seniorowi o przyjmowaniu płynów. Dehydratacja może być spowodowana upałami, aktywnością fizyczną, infekcją, biegunką, wymiotami czy zapominaniem o regularnym nawadnianiu. Poza tym może być skutkiem działania przyjmowanych leków. Ponadto sam proces starzenia sprawia, że zmniejsza się ilość wody w organizmie oraz obniżają się zdolności nerek do jej zatrzymania. Senior który regularnie pije niewielkie ilości płynów, lepiej poradzi sobie z przebytą operacją czy schorzeniami. Właściwe nawodnienie to również lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i brak zaparć. Na odwodnienie szczególnie narażeni są pacjenci chorzy na demencję, którzy zapominają o piciu odpowiedniej ilości płynów i często zapadają na choroby związane z układem moczowym. Poza tym podopieczni leżący, otyli, cierpiący na: wymioty, biegunki, problemy z przełykaniem (które skutecznie zniechęcają do picia płynów), nietrzymanie moczu, nadciśnienie, choroby nerek i inne choroby przewlekłe. Do tego dochodzi działanie leków moczopędnych, na przykład tych na nadciśnienie. Niekorzystnie na poziom wody w organizmie wpływa również intensywne pocenie się oraz nadmierne spożycie soli kuchennej, kawy i alkoholu.

 

Ile płynów potrzebujemy

 

Dorosła osoba powinna przyjmować minimum 2 litry płynów dziennie, a w trakcie upałów nawet 3-4 litry. Mogą to być herbaty, napary, woda, zupy i tak dalej. Zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów o szklankę (ok. 250 ml) na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że praca w opiece to nie tylko opieka nad osobą starszą, ale także przewidywanie pewnych zagrożeń i podejmowanie prewencyjnych działań w celu ich uniknięcia.

 

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne

 

Woda stanowi około 70% objętości masy ciała dorosłego człowieka, więc pewnie domyślacie się, jak istotną rolę pełni w naszym organizmie. Długotrwałe odwodnienie prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego, chorób serca, nerek, a nawet omdlenia czy śmierci. Z łagodniejszych objawów wymienić można nieprawidłowe widzenie, problemy z układem trawiennym, koncentracją i pamięcią. Nawet niewielkie zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej skutkować może pogorszeniem stanu zdrowia i cięższym przechodzeniem chorób.

 

Objawy odwodnienia u osoby starszej

 

Do objawów odwodnienia należą:

 

 • przyspieszony oddech,
 • uczucie pragnienia,
 • suche i spierzchnięte usta,
 • suchość w gardle,
 • zaparcia,
 • zapadnięte oczy,
 • nudności i zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • zaburzenia widzenia,
 • ból głowy,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • zmęczenie i senność,
 • rzadsze oddawanie moczu, jego ciemniejsza barwa i mniejsza objętość,
 • brak potu w trakcie upałów,
 • zmniejszenie sprężystości skóry,
 • odczuwanie nagłych zmian temperatur.

 

Jak zachęcić seniora do przyjmowania większej ilości płynów

 

Nierzadko podopieczny nie będzie chciał pić więcej płynów. Powodów może być wiele: od problemów z przełykaniem, po te z poruszaniem się i spowodowaną nimi niechęć do wizyt w toalecie. Jak więc zachęcić podopiecznego do picia?

 

 1. Dziel płyny na mniejsze porcje i umieszczaj w widocznych miejscach w całym domu. W ten sposób osoba starsza będzie częściej po nie sięgała. Niech napoje będą zawsze na widoku.
 2. Przypominaj i zachęcaj do spożywania płynów, ponieważ podopieczny nie odczuwa już pragnienia tak, jak kiedyś.
 3. Przygotowuj płyny, które senior lubi. Ulubiona herbata czy smaczny bulion na pewno zachęcą go do picia.
 4. Zadbaj o to, aby w diecie podopiecznego znalazło się dużo warzyw i owoców bogatych w wodę. Pomidory, arbuz, cukinia, pomarańcze i winogrona to tylko niektóre z nich.
 5. Zmień smak wody na atrakcyjniejszy. Dodaj do karafki świeże owoce lub zioła, na przykład miętę.
 6. W upalne dni podawaj przyjemnie schłodzone napoje, a na przekąskę przygotuj sorbet owocowy.
 7. Możesz też kupić elektrolity, które pozytywnie wpływają na nawodnienie organizmu. Często mają też pyszny smak.
 8. Jako opiekunka osoby starszej postaraj się zadbać również o to, żeby senior spożywał jak najmniej moczopędnych i odwadniających płynów takich jak: alkohol, kawa i mocna herbata.

 

Podsumowanie

 

Odwodnienie organizmu to poważny stan, który może skończyć się omdleniem lub koniecznością wizyty u lekarza. Dlatego tak ważne jest zauważenie jego pierwszych objawów. No i oczywiście pamiętanie o tym, że senior musi przyjmować określoną ilość płynów na dobę. Obowiązek przypominania mu o tym spoczywa na opiekunce osoby starszej, która powinna monitorować stan podopiecznego oraz przyjmowane przez niego ilości płynów. U seniorów odwodnienie postępuje bardzo szybko, dlatego obserwujmy uważnie stan podopiecznego, zwłaszcza podczas wakacyjnych upałów.