Wizyta podopiecznego u lekarza w (1)

Podeszły wiek i związane z nim choroby sprawiają, że seniorzy dość często widują się z lekarzami różnych specjalizacji. Jak się do takiej wizyty przygotować aby przebiegła bezproblemowo? I czy konsultacja u lekarza w Niemczech różni się od tej w Polsce?

 

Opieka lekarska w Niemczech

 

W wielu rankingach to właśnie Niemcy co roku zajmują jedno z pierwszych miejsc jeśli mowa o opiece lekarskiej. Duża dostępność szpitali i prywatnych gabinetów, wykwalifikowana kadra, szeroki zakres oferowanych usług, brak długich kolejek i sprawny dostęp do usług medycznych to tylko jedne z plusów służby zdrowia naszych zachodnich sąsiadów. Każdy obywatel bądź cudzoziemiec przebywający w Niemczech na stałe ma obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego: państwowego (90 proc. obywateli) bądź prywatnego (10 proc.). 

Do lekarza zapisać się łatwo, wystarczy jeden telefon bądź nawet sama rejestracja online. W Internecie znajdziesz wiele blogów o życiu w Niemczech oraz krótkich poradników na temat tego jak wybrać i jak zapisać się do lekarza. Taka wizyta nie różni się jakoś szczególnie od polskiego odpowiednika. Ciekawostkę stanowi fakt, że w Niemczech do większości lekarzy specjalistów nie trzeba mieć skierowania

Przebieg wizyty lekarskiej seniora – jak się przygotować?

 

Przygotowania seniora do konsultacji u lekarza możemy rozpocząć już w domu. Jak może pomóc w tym opiekunka osoby starszej? Twoja inicjatywa i właściwe przygotowanie zdecydowanie usprawnią przebieg wizyty.

Przede wszystkim ubierz podopiecznego w wygodne ubrania które łatwo będzie zdjąć lub rozpiąć w trakcie badania. Może to być na przykład dresowa bluza na zamek zamiast koszuli z wieloma guzikami. Pomóż również seniorowi odpowiednio zadbać o higienę osobistą.

Przygotuj także wszystkie niezbędne dokumenty do których masz dostęp, w tym historię choroby czy wyniki poprzednich badań. Zapamiętaj bądź zapisz nazwy leków oraz suplementów, które podajesz podopiecznemu. O wizycie poinformuj go wcześniej aby miał czas oswoić się z tą myślą i spokojnie przygotować. Ze szczegółami opowiedz z jakiego powodu ma ona mieć miejsce i dokąd dokładnie się wybieracie. To uspokoi osobę starszą i ułatwi dalsze procedury. 

Terminy i godziny wizyt lekarskich dobrze jest trzymać w widocznym miejscu, na przykład wpisane do ściennego kalendarza bądź w formie karteczek na lodówce. Ułatwi to organizację życia codziennego oraz pozwoli uniknąć zapomnienia o Waszym terminie konsultacji. 

lekarz w Niemczech - przypomnienie

Jeśli nie władasz jeszcze językiem niemieckim w stopniu pozwalającym opisywać choroby i ich objawy – przygotuj się także pod tym względem. Powtórz słownictwo dotyczącej tej tematyki albo po prostu przygotuj sobie notatki które pokażesz lekarzowi. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z aplikacji w telefonie, na przykład Google Translate, gdzie na bieżąco możesz wpisywać całe zdania i tłumaczyć je. 

Przed samym wyjściem z domu porozmawiaj z podopiecznym o objawach i dolegliwościach żeby upewnić się, że o wszystkim wiesz i pamiętasz. Zastanów się również nad tym czy Ty sama nie masz do lekarza żadnych pytań. To dobra okazja do rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących postępowania z chorym, podawanych mu leków i dalszego planu leczenia. 

Po wizycie lekarskiej

 

Kiedy wrócicie już do domu – zapisz zalecenia lekarza oraz zaplanuj zlecone badania i kolejne wizyty. Umów je telefonicznie i zapisz ich terminy. Zalecenia lekarskie wprowadź w życie od razu. Mogą dotyczyć zmiany leków, ich dawki, ale także diety czy aktywności fizycznej. Poinformuj też bliskich podopiecznego o przebiegu wizyty i zaleceniach medycznych. 

Domowa konsultacja lekarska

 

Jeśli wiek i stan zdrowia seniora tego wymagają – zawsze możesz umówić domową wizytę lekarską. Często jest to konieczność w przypadku podopiecznego leżącego czy poważnie chorego, którego stan nie pozwala na wyjazd do przychodni. 

Podsumowanie – dlaczego konsultacje lekarskie są takie ważne?

 

Wizyta lekarska może być wydarzeniem stresującym ale postaraj się wyciągnąć z niej to, co najlepsze. Masz możliwość zadania specjaliście pytań i rozwiania swoich wątpliwości. W ten sposób możesz poczuć się pewniej i spokojniej z podejmowanymi przez siebie decyzjami. 

Poza tym takie wyjście może być doskonałą okazją do zmiany otoczenia i krótkiego spaceru który dobrze wpłynie zarówno na Ciebie, jak i podopiecznego. 

Pamiętaj o tym, że kontakt z lekarzem i kontrola zdrowia seniora są bardzo istotnymi kwestiami. W podeszłym wieku nie powinno się bagatelizować nawet z pozoru niewinnych objawów wskazujących na to, że ze zdrowiem osoby starszej może być coś nie tak. 

Warto również raz na jakiś czas udać się na konsultację aby potwierdzić dalszą ścieżkę działania i ciągłość przyjmowanych leków. Czasami sytuacja wymaga zmiany samego leku bądź tylko lekkiego zmodyfikowania przyjmowanej dawki aby senior cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem jeszcze przez długie lata.

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki osoby starszej lub o tym jak pomóc podopiecznemu z zaburzeniami mowy.