nawodnienie seniora

O diecie podopiecznego pisze się bardzo często jednak jak powinno wyglądać prawidłowe nawodnienie seniora? Jakie napoje powinna spożywać osoba starsza? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

 

Nawodnienie organizmu – dlaczego jest tak istotne?

 

Odpowiedni poziom nawodnienia naszego ciała to kluczowa kwestia niezależnie od wieku. Nawet lekkie odwodnienie może być powodem bólu głowy i gorszego samopoczucia, nie mówiąc już o stanie poważnej dehydratacji która może zakończyć się śmiercią. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie istotne zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Od niego zależy zachowanie prawidłowych procesów życiowych, stan naszych organów oraz możliwość wydalania toksyn z naszego organizmu. 

 

Niestety, osoby w podeszłym wieku mogą przestać odczuwać pragnienie. Dlatego też seniorów należy kontrolować pod kątem ilości wypijanych płynów. Statystyki wskazują, że odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji wielu osób po 60. roku życia. 

Wraz z wiekiem zdolność kłębuszków nerkowych do filtracji moczu zmniejsza się nawet o 30 procent co skutkuje tym, że osoba starsza wydala większe ilości wody. A więc jaką ilość płynów na dobę powinien przyjmować senior? Jest to około 2- 2,5 litra płynów czyli między 8, a 10 pełnych szklanek. 

Aby obliczyć dokładne zapotrzebowanie danej osoby można użyć ogólnie przyjętego wzoru: 0,03 litra płynów * każdy kilogram masy ciała. 

 

Pamiętajmy o tym, że tylko 20 procent wody pochodzi z jedzenia, dlatego przypominanie podopiecznemu o piciu płynów jest tak istotne.

 

Jaka woda dla seniora

 

Kawa i mocna herbata, czyli napoje chętnie spożywane przez naszych podopiecznych, nie są tymi najlepiej nawadniającymi. 

 

Na pierwszym miejscu jest oczywiście woda. Najlepiej niegazowana, żeby nie podrażnić układu pokarmowego. Dobrze sprawdzi się butelkowana woda mineralna, bądź ta z kranu ale uprzednio przefiltrowana. 

 

Warto spożywać wodę mineralną o wysokiej zawartości składników mineralnych które dodatkowo wzmocnią organizm osoby starszej. Dla seniorów którzy nie przepadają za smakiem wody można przygotować wersję z listkami mięty, plasterkami cytryny czy świeżymi malinami.  

 

Można też sięgnąć po tabletki musujące z elektrolitami, dostępne w aptece. Taki napój nawadnia efektywniej niż sama woda, a przy okazji ma bardzo przyjemny smak. Wypicie ponad dwóch litrów wody na dobę to dla osoby starszej niemałe wyzwanie dlatego warto podawać seniorowi te napoje, które naprawdę lubi. Zapytajmy go jakie ma preferencje i które smaki najbardziej mu odpowiadają.

Jaka woda dla seniora

Napoje dla osoby starszej

 

Poza wodą najzdrowsze dla seniora będą niesłodzone napary. Przede wszystkim owocowe i ziołowe, na przykład cytrynowy, imbirowy, miętowy czy rumiankowy. Dobrze sprawdzą się też lekkie napary z herbaty zielonej, owocowej lub czarnej. 

Sprawdzonym pomysłem są również kompoty czy naturalne soki owocowe i warzywne. Unikajmy tych z niepotrzebnym dodatkiem cukru i barwników. Możemy podawać podopiecznemu także napoje mleczne, oczywiście o ile są przez niego dobrze tolerowane. Pośród nich niskotłuszczowe kefiry, jogurty, maślanki czy zsiadłe mleko. 

Unikajmy natomiast mocnej herbaty, odwadniającej kawy, napojów gazowanych, silnie słodzonych i alkoholu. Nawodnienie organizmu możemy wesprzeć również dietą bogatą w zupy, owoce i warzywa. 

 

Zachęcaj podopiecznego do picia

Szklankę wody senior powinien mieć zawsze pod ręką lub w zasięgu wzroku. Na stoliku nocnym, na stole przy kanapie w salonie czy obok podanego posiłku. Niech będą to mniejsze ilości ale spożywane często. Szklankę najlepiej jest wypełnić do połowy. Poza tym warto zabierać ze sobą małą butelkę wody na każdy spacer czy inne wyjście z domu. Regularne picie, choćby kilku łyków, pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie podopiecznego. 

 

Jak jeszcze możemy zachęcić osobę starszą do spożywania większej ilości płynów? Dając dobry przykład. Pijmy wodę i inne napoje w obecności podopiecznego. Sam ten fakt może przypomnieć mu o uczuciu pragnienia.

 

Podsumowanie – Nawodnienie seniora

 

Podawajmy seniorowi szklankę płynu stosunkowo często. Pamiętajmy o tym, że niektóre napoje mogą być szczególnie moczopędne lub mogą negatywnie wpłynąć na działanie przyjmowanych wraz z nimi leków (na przykład soki cytrusowe). 

Leki najlepiej popijać jest wodą. Miejmy na uwadze również porę roku widoczną za oknem. W czasie upałów zapotrzebowanie na płyny wzrasta. To samo tyczy się sytuacji w której podopieczny cierpi na biegunkę lub wymioty. Wtedy szczególnie istotne jest dodatkowe nawodnienie organizmu. 

 

Jeśli osoba starsza ma problem z nietrzymaniem moczu należy przyjmować więcej płynów w pierwszej połowie dnia i mniej po południu oraz wieczorem. Warto wiedzieć, że w momencie w którym czujemy pragnienie – organizm jest już lekko odwodniony. Do tego stanu nie dopuścimy dzięki częstemu przyjmowaniu mniejszych ilości płynów.

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki osoby starszej lub o braku apetytu u seniora.